Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

1.2080 Soğuk İş Takım Çeliği

1.2080 Soğuk İş Takım Çeliği

İstenilen özellikte ki metal malzemelerin bükme, derin çekme, kesimi gibi şekillendirme yapmak amacı ile kullanılan çeliklere soğuk iş takım çelikleri adı verilmektedir. 1.2080 soğuk iş takım çeliği, deformasyona uğramaması, metal kesme özelliklerinin üstün olması, sürtünme dayanımının iyi seviyede olması gibi önemli özelliklere sahip soğuk iş takım çeliği ailesi üyesidir. Bu tür çeliğin kimyasal yapısı ağırlıkça; %2,1 C (karbon), %0,5 Si(silisyum), %0,6 Mn(mangan) ve %12,5 Cr(krom) içermektedir. Amerikan standartlarına göre (AISI) D3 isim koduna ve ISO standartlarına göre ise X210Cr12 isim koduna sahiptir.

soguk-is-takim-celikleri

1.2080 Soğuk İş Takım Çeliği Malzemesinin Özellikleri

Aşınma direnci çok yüksek olan bir malzemedir ve bu özelliğini içerdiği yüksek C (karbon) içeriğine borçludur. Bahsi geçen karbon içeriği malzemeyi aynı zamanda mekanik anlamda sert (mukavemetli) hale getirmektedir. Dolayısı ile sert olan bu malzeme tahmin edildiği gibi nispi olarak düşük tokluk değerlerine sahiptir. Daha çok gevrek bir malzemedir denebilir. Yüksek ısılarda ki işlemlerde boyutsal olarak kararlı bir tavır sergilemektedir. Sertleştirme işlemleri ile istenilen derinlikte sertleştirmeye uygundur.

Genel olarak çalışma sertliği 58-62 RC değerleri arasında yer almaktadır. Isı iletkenlik katsayıları sırası ile 20 derecede 16,7 (W/m.k), 350 derecede 20,5 (W/m.k) ve 700 derecede 24,2 (W/m.k) değerlerine sahiptir.

1.2080 Soğuk İş Takım Çeliği Isıl İşlem Özellikleri

Yumuşatma tavı işlemine tabi tutuldukları ortam özellikleri şunlardır; ısıl işlem fırını içerisinde, 830-840 derecede ki sıcaklık değerlerinde ve 2-5 saat zaman aralığında işlem bu gerçekleştirilir. (Malzeme kesitine bağlı olarak süreler değişebilir).

Gerilim giderme işlemine tabi tutuldukları ortam özellikleri şunlardır; ısıl işlem fırını içerisinde, 600-650 derecede ki sıcaklık değerlerinde ve yaklaşık olarak 2 saat zaman aralığında bu işlem gerçekleştirilir. (Malzeme kesitine bağlı olarak süreler değişebilir).

Sertleştirme işlemine tabi tutuldukları ortam özellikleri şunlardır; yağlı sıcak banyo içerisinde ve 95-970 derecede ki sıcaklık değerlerinde bu işlem gerçekleştirilir. (Malzeme kesitine bağlı olarak süreler değişebilir).

Temperleme işlemine tabi tutuldukları ortam özellikleri şunlardır; ısıl işlem fırını içerisinde, 200-350 derecede ki sıcaklık değerlerinde ve yaklaşık olarak 1 saat zaman aralığında hava ortamında bu işlem gerçekleştirilir. (Malzeme kesitine bağlı olarak süreler değişebilir).

soguk-is-takim-celikleri-ekol-demir-celik

1.2080 Soğuk İş Takım Çeliği Uygulama Alanları

  • İnce sac malzemeden oluşan sac malzemelerin kesiminin yapıldığı kalıplarda kullanılabilir.
  • İnce sac malzemelerin her türlü işlenmesi ve form verilerek istenilen ürünlerin elde edilmesi için kullanılan kalıplarda kullanılabilir.
  • Hemen her türlü seramik işleme, form verme gibi işlemlerde kullanılan kalıplarda kullanılabilmektedirler.
  • Basma sac işleme kalıplarında kullanılmaktadır.
  • Kesme işleminde kullanılan bıçaklarda kullanılmaktadırlar.
  • Darba ile form verme işlemlerinde de kullanılabilmektedirler.
  • Ayrıca aşınma direnci yüksek olan mukavemetli kalıplarda kullanılabilmektedirler.
  • Sıvama kalıplarında da kullanılabilmektedirler.
  • Zımba takımları üretiminde ve profil makara gibi ürünlerin üretilmesinde kullanılabilmektedirler.