Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Yapı Çeliği Kullanım Oranları ve Talep Miktarı 2021

İnşaat sektörü içerisinde çok yaygın bir şekilde kullanılan ürünlerden biri yapı çelikleridir. Bu malzeme en çok çalışılan ürün olması ile de bilinmektedir. İnşaat sektöründe davranışı tahmin edilebilir bir ürün kullanmak çok önemlidir. Yapı çelikleri de belirli bir şekli, kesiti, kimyasal bileşimi ve mekanik özelliklerini tanımlanması gereken ürünlerdir. Belirli kurumlar bu tanımlamaları yaparak çeşitli standartlara ve kodlara göre ayırırlar.

İnşaat sektöründe yapı çeliği kullanım alanına göre kullanılmak istediğinde bu kodlara göre istenir. Yapı çeliği kullanım oranları ve talep miktarları 2021 hakkında detaylı bilgi de ancak bu kodların ne kadar tüketildiğine bakılarak raporlanabilir. Ekol Demir Çelik 2021 yılı aralık ayının sonunda yapı çeliğin ne kadar üretildiği ve kullanıcılar tarafından ne kadar talep edildiğini raporlamak için son aydaki verileri beklemektedir.

Yapı Çeliği Nedir?

Yapı çeliği inşaat sektöründe daha dayanıklı binalar yapmak için kullanılır. Çeliğin bu endüstrideki en asıl amacı her şeyi tek bir merkezde tutan bir iskelet yapmasıdır. Elif Tulay’ a göre yapı çeliklerinin bu kadar fazla talep edilmesinin nedeni yapı çeliklerinin betonun düşük gerilme dayanıklılığına ve esnek durumuna karşı koyma amaçlı takviye malzemesi olarak kullanılmaktadır. Yapı çeliği kullanım oranları ve talep miktarları 2021 yılında kullanılan yapı çelik oranına bakılarak anlaşılabilir. Ancak bu grafiği yılsonunda açıklamak en doğru verileri elde etmemizde bizlere yardımcı olacaktır. 2021 yılı da inşaat sektöründe hareketlenmelerin olduğu bir yıldı. Bundan dolayı yapı çelik talep oranları daha şimdiden yüksektir.

Yapı Çelik Yapısı

Yapı çeliklerinin birçok özelliği vardır. Dayanıklı ve esnek olması en önemli özelliklerindendir. Ayrıca %100 varan oranda geri dönüştürülebilir olması dünyada da en çok kullanılan yapı malzemesi olmasını sağlamaktadır. Yapı çeliklerinde kullanılan çeliği farklı sınıflarda incelemek de mümkündür. Bu çeliklerin talep oranları incelenirken hangi sınıftan ne kadar çok çelik tüketildiğine de bakılabilir. Buna göre; çelik, karbon çelik, ısıl işlem görmüş karbon çeliği, ısıl işlem görmüş yapısal alaşımlı çelik ve yüksek dayanıklı düşük alaşımlı çelik olarak incelemek mümkündür. Ekol demir çelik elde ettiği verilere göre yapılarda kullanılmak için talep edilen çelik oranını 1998 yılında ülkeler çapında şöyledir;

  • İngiltere- Fransa ve Almanya= %50 ila %70
  • İtalya- İspanya- Avusturya= %30 ila %40
  • Türkiye= %5’dir.

Ancak 1999 ve sonrasında olan depremler neticesinde yapısal çelik kullanılmadan üretilen binaların yıkılma oranı daha yüksek olunca artık yeni binalarda ülkemizde de yapısal çelik kullanım oranları artmıştır. Bugün inşaat sektöründeki neredeyse %30 üzerinde artık yapısal çelik kullanımı vardır. Bu oran git gide arttığı ve yapısal çeliğin dayanıklı binalar elde etmek için daha çok kullanılacağına da işaret etmektedir.

Ülkemiz yapısal çelik üretimi konusunda oldukça zengin kaynaklara sahiptir. Çeliğin işlenmesi ve binalarda daha fazla kullanılması içinde büyük çalışmalar yapılmaktadır.

Elif Tulay ve Ekol Demir Çelik bu konuda her yıl büyük başarılara imza atmadır. Faaliyetlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi için ilgili diğer yazılarımızı takip edebilir aklınıza takılanları müşteri temsilciliğimiz aracılığı ile çözümleyebilirsiniz.