Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Bursa Islah Çelik Satan Firmalar

Bursa Islah Çelik Satan Firmalar

Çelik, demir ve karbon elementlerinin bir araya gelmesi ile oluşan bir alaşımdır Farklı elementler eklenerek demirin kimyasal yapısı değiştirilmekte ve farklı çelik özellikleri sağlanmaktadır. Sıvı halde bulunan çelik döküm işlemi ile katı hale getirilir ve şekillendirilerek kullanılır.

ElifTulay

Çelikte ısıl iletkenliği bulunmaktadır. Yani ısı ile işlem görebilir. Isısal işlemlerde şekil değiştirir. Bursa ıslah Çelik satan firmalar arasında yer alan firmamız vasıflı çelik üretimi ile de piyasada önemli bir pay sahibi olmayı başarmıştır.

Nitelikli  Çelik Hakkında

Nitelikli çelik diğer adı ile vasıflı çelik çeliğe belirli oranlarda alaşım malzemeleri eklenmesi ile oluşmaktadır. Bu çelik türü mühendislik uygulamaları için son derece önemlidir. Vasıflı çelikler özellikle sanayi sektöründe kullanılmaktadır. Bu tür ile yapılan ürünlerin sağlam ve dayanıklı olması tercih sebebi olmaktadır. Sanayi sektöründe kullanılan makine ve parçalarda bu çelik türü kullanılmaktadır. Özellikle dayanıklı olması ve kolay zarar görmeyen malzemeden yapılmış olmaları sebebi ile pek çok kullanım alanı bulunmaktadır. Kullanım alanlarının fazla olması, kullanıldıkları sektör çeşitliliğini de arttırmıştır.

Bu alanlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Sağlık sektörü
 • Otomotiv sanayi
 • Savunma sanayi
 • Uçak üretimi
 • Denizaltı üretimi
 • Gemi sektörü
 • Enerji sektörü
 • Demiryolları

Nitelikli çelik, en sağlam çelik türüdür. Bu nedenle bu alanlar kullanım alanları olmaktadır. Çelik sağlamlığı, üretilen malzemenin de sağlamlığını etkilemektedir.

Bursa Ekol Demir Çelik A.Ş Hakkında

Bursa Ekol Demir Çelik A.Ş kurulduğu 1998 yılından bu yana demir çelik endüstrisinde faaliyet göstermektedir. Alaşımlı çelik sektöründe 2016 yılında özel bir yatırım yaparak sektörün öncülerinden biri haline gelmiştir.

Firmanın tedarik sağladığı ürünlerin başında; nitelikli çelik, karbon çelikleri gibi türler gelmektedir. Firma özellikle nitelikli çelik üretimi konusunda gelişmiştir. Gelişen teknolojiye ayak uyduran bir prensip benimseyerek, ürün kalite standartlarını arttırmaktadır. Bursa Ekol Demir Çelik A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Elif Tülay, demir çelik sektöründe kalite standart ve ölçülerine uygun üretim yapılmasını sağlamaktadır.

Bursa Ekol Demir Çelik A.Ş tarafından üretilen ürünler şu şekildedir;

 • Vasıflı çelikler; karbon çelikler, ıslah çelikler, sementasyon çelikleri, yapı çelikleri, otomat çelikleri
 • Takım çelikler; plastik kalıp çelikleri, yüksek hız çelikleri, sıcak iş takım çelikleri, soğuk iş takım çelikleri
 • Soğuk ve sıcak lama
 • Yapı profilleri
 • Profiller
 • Alternatif ürünler

Yukarıda belirtilen ürünler kendi sektörleri için oldukça önem arz etmektedir. Kullanıldığı sektör içinde, en önemli kullanım payına sahip olan türleri vasıflı çelik ürünleridir. Bu tür içinde de ıslah çelikler kendine özgü bir pazar payına sahiptirler.

Nitelikli Çelikler Nelerdir Islah Çelik Nedir?

Islah Çelik: Karbon miktarı bakımından kimyasal bileşimleri, sertleştirilmeye elverişlidir. Islah işlemi sonrasında yüksek dayanıklılık özelliği gösterir. Makine imalat için kullanılırlar. Makine imalatı demek bir ülke için, gelişmişlik düzeyi demektir. Bu nedenle ıslah çelik üretimi oldukça önemlidir.

Sementasyon Çelik: Çekirdek kısım yumuşak, yüzey kısımları sert olan ürünlerdir. Yumuşak çekirdek yapısına sahip oldukları için darbeli kullanımlara dayanıklıdırlar ve kaynak yapmaya uygundurlar. Ölçü ve kontrol aletleri, kesici takımlar, piston pimleri gibi ürünlerde kullanılır.

Yapı Çelikleri: Bu tür karışık olmayan çelik olarak bilinir. Köprü yapımı, taşıt imalatı gibi alanlarda kullanılır.

ElifTulay

Otomat Çelikleri: İçerisinde kükürt ve fosfor bulunmaktadır. Bu nedenle kolay kesilme özellikleri bulunur.

Nitelikli çelik ürünleri oldukça fazla kullanım alanına sahip olan ürünlerdir. Ağır sanayi kollarının, hemen her alanında kullanılmaktadır.

Ayrıca her geçen gün kullanım alanları da artmaktadır. Vasıflı çelik kullanılması, ülkedeki gelişmişlik düzeyinin yüksekliğini belirten göstergelerden biri haline gelmiştir. Bunun sebebi olarak bu çelik türü, yüksek mühendislik çalışmaları içermektedir. Ülke ekonomisinde de oldukça pozitif bir yere sahiptirler. Çünkü çok farklı sektörde kullanım alanları vardır ve bu alanlar artmaktadır. Nitelikli çelik üretiminde laboratuvar ortamı ve ar-ge çalışma ortamının önemi oldukça yüksektir.