Ekol Demir
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Titanyum Çubuk Nerelerde Kullanılır?

Titanyum Çubuk Nerelerde Kullanılır?

Titanyum çubuk, kimyasal bir elementtir. Dayanıklı, sert, yükte hafif, gümüş renginden kaynaklı parlak bir yapıya sahiptir. Ayrıca oksitlenmeye karşı sağlam bir yapıya sahiptir. Bunun sonucunda elementin kullanım alanı son derece yaygındır. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki, bulunduğu yataktan çıkarılması oldukça zahmetli ve teknoloji bu konuda sınırlıdır. Dolayısı ile maliyeti yüksektir. Kullanıldığı sektörler;

  • Sağlık sektörü; insanların dokusu ile uyum sağlayabilir. (Protez, diş implantı)
  • Endüstri; çok hızlı hareket eden titreşimli parça üretiminde kullanılır. (Uçak, uzay araçları, deniz altı)
  • Yüksek kimyasal ve fiziksel özelliklere sahip bu element, önemli elementler arasındadır. İlginç yapısı, işlenmesi güç ve maliyetli olması kullanım alanını da daraltıyor. Mücevher, saat, gözlük, takı gibi aksesuar sektöründe de kullanılmaktadır.
  • Plastik, boya, kâğıt sektöründe kullanılır.
  • Araç motor parça üretiminde kullanılır.
  • Kozmetik sektöründe
  • Elektronik cihazlar
  • Kimya sanayisi
  • Gıda sektörü; besin hazırlanırken içerisindeki malzemeler ile kullanılan araç gereç etkileşime girmemesi için titanyum özellikli araç gereç kullanılmaktadır.

Yukarıda saydığımız sektörlerde yardımcı metal olarak sınırlı miktarda kullanılmaktadır. Çünkü işlenmesi zor ve meşakkatlidir. Oldukça pahalı olması da başka metaller ile kullanılmasını gerektirmektedir. Savunma ve uzay sektöründe bu element tek başına ve yoğun bir şekilde kullanılır.

Titanyum Çubuk Hangi Ülkelerde Bulunur?

Dünya üzerinde bazı ülkelerde titanyum çubuk yatakları bulunmuştur. Ancak hale keşfedilmemiş titanyum yatakları olabilir. Ama bulunan titanyum yatakları bütün ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayacak miktardadır. Yaklaşık 650 milyon ton olan keşfedilmiş titanyum elementi, Amerika kıtasında yer almaktadır. Ayrıca belirli İskandinav ülkeleri de bu rezerve sahiptir. Ülkemizde Alaşehir (Manisa) ilçesinde titanyum elementinin keşfedildiği yetkililer tarafından belirtilmiştir.

Ekol demir çelik olarak titanyum elementini kullanarak ürünlerimizin kalitesi ve dayanıklılığını arttırmaktayız. Demir çelik sektöründe uzun yıllar boyunca kaliteli hizmetin adresi olarak gösterilmekteyiz. Elif Tülay başta olmak üzere uzman ekibimiz gerek yurt içindeki gerekse yurt dışındaki yenilikleri yakından takip ederek daha iyi hizmet sunmak için çabalamaktadır.

Titanyum Çubuğun Kimyasal Özellikleri

Titanyum elementinin kimyasal ve fiziksel değerleri oldukça yüksektir. Hem elektrik hem de ısıyı iletme özelliği azdır. Kimyasal maddelere (asit, tuz) karşı yapısı bozulmadan dayanır. Mikroorganizmalarla karşı tepkimeye girmez. Dolayısı ile insan doku ve kemikleri için riskli değildir. Kanserojen veya alerjik belirtiler oluşturmaz. Kullanırken hem ısıtılmış hali hem de soğuk hali işleme tabi tutulabilir. Endüstride pres, kaynak, freze gibi işlemlerinde titanyum elementi kullanılabilir. Titanyum rezervinin oluşması için özel şartların oluşması gerekir. Rengi gri ve parlaktır. Ağırlık açısından bakıldığında çeliğe oranla oldukça hafif bir özelliğe sahiptir.