Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

İstanbul Vasıflı Çelik Tüketim Miktarı

Vasıflı çelik; her çeşit makina ve dövme imalat sanayisinde kullanmak için kimyasal, metalürjik ve fiziksel özellikleri garanti edilen ve bu garantiyi de vermek üzere gereksinim duyduğumuz güvenilir deney, ölçüm ve muayeneleri yapılmış olan çelikleri kapsamaktadır. Bu çelikler müşteri talebi ile izlenebilir dokümanlar sunması ve karbon ve orta yüksek alaşımlı çelikler olması ile de sektörde bilinmektedir.

Kullanım alanlarına göre 3 farklı şekilde incelenebilen bu çeliklerin İstanbul vasıflı çelik tüketim miktarı ise bu 3 farklı türe göre incelenmektedir.

Vasıflı Çelik Türleri ve Tüketim Miktarı

Alaşımsız vasıfsız çelikler, az alaşımlı vasıflı çelikler ve yüksek alaşımlı vasıflı çelikler olarak değerlendirilen bu çelik türünün tüketim miktarları da farklıdır. Örneğin; genel makine üretim, takım ve asal çelik aşamasında kullanılmaktadır. Bu çeliklerin tüketim oranları oldukça fazladır. Az alaşımlı çelikler ise halat amaçlı, tellik, cıvata, takım ve yaylık çeliklerin üretimlerde kullanılmaktadır. Üretim payında önemli bir yere sahip olan bu tür Ekol Demir Çelik farkı ile benzersiz olmaktadır. Yüksek alaşımlı olarak nitelenen çelikler ise özel yapı çelikleri, paslanmaz çelikler, takım ve ısıya dayanıklı olan çeliklerin yanı sıra cıvatalık çelik kullanımında da kullanılmaktadır. Türkiye’de en çok kullanılan vasıflı çelik türü olarak da bilinmektedir.

Ülkemizde ve Dünyada Vasıflı Çelik Üretimi

İstanbul vasıflı çelik tüketim miktarı hakkında detaylı bilgiler vermeden ülkemizdeki ve dünyadaki çelik tüketim oranlarına bakarak bir kıyaslama yapabiliriz. Örneğin; demir çelik sektörü içerisinde Avrupa ve Asya dünyandaki üretimin 3’de 2’sini tek başlarına karşılamaktadır. Bu iki kıtayı yakından takip eden ülke ise Amerika Birleşik Devletleri olmaktadır. Diğer kalan payı ise Singapur, Tayvan, Hong- Kong, Doğu Avrupa’nın bazı ülkeleri, Çin, Güney Kore ve Brezilya karşılamaktadır.

Diğer ürünlere oranla demir-çelik konusunda hiçbir ülke diğer ülkelere ezici bir üstünlük sağlayamamaktadır. Bu anlamda tek istisna %17’lik bir oranla Çin dünya üretimini demir-çelikte tek başına sırtlamaktadır.

Dünyada toplam çelik üretimi 906 milyon ton olduğu var sayılmaktadır. Ülkemizde ise vasıflı çelik üretimi 1974 yılında başlanmıştır. Önceleri özel daha sonra kamulaştırılan bir firma ile demir-çelik üretimi başlamıştır. Ülkemizde bulunan demir-çelik tesislerinin çelikhane kapasiteleri 250.000 ton haddeleri ise 200.000 ton ürün olmaktadır.

Ülkemizde Demir-Çelik Tüketimi

2014 gibi yakın tarihte yapılan bir araştırma sonucuna göre Türkiye’de nihai olarak değerlendireceğimiz vasıflı çelik tüketim oranı 34,36 milyon ton olarak belirtilmiştir. Ancak bu oran 2015 yılında yapılan araştırmaya göre çelik tüketiminde inşaat sektöründe kullanılan uzun ürünler %52, yassı ürünler ise %48 oranında bir paya sahiptir. Ancak üretim ve tüketim dengesi sürekli değişimler yaşadı. Sektörlerin talepleri ve üretim payı farklılaşırken tüketim oranı ise büyük bir artış yaşadı. Elif Tulay ve Ekol Demir Çelik Türkiye’nin vasıflı çelik tüketimini karşılamak için çalışmalar yapmaktadır. En iyi demir-çelik üretimi konusunda sizlere daha ayrıntılı bilgiler sunan firmamızın ilgili diğer yazılarını da takipte kalınız.