Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Yapı Profilleri Nerede Kullanılır

Yapı Profilleri Nerede Kullanılır

Yapı profilleri nerede kullanılır sorusuna cevap verebilmek için öncelikle yapı profillerinin ne olduğuna bakılmalıdır. Yapı profilleri destek elemanları olarak açıklanabilir. Kullanıldıkları alanda ağırlığı dağıtırlar ve mukavemeti güçlendirirler. Bu yüzden yapı profilleri ile özellikle büyük yapılarda sıkça karşılaşılabilir. Takım tezgâhları, büyük makineler, gemiler, otomobiller gibi daha birçok yapıda yapı profilleri kullanılmaktadır.

Elif TULAY’ın yönetiminde bulunan EKOL DEMİR ÇELİK yapı profillerinin üretiminin gerçekleştirmekte ve satışa sunmaktadır. Üretilen yapı profilleri şu şekildedir:

-HEB yapı profili

-T profil

-NPU yapı profili

-İPE yapı profili

-HEA profilleri

-NPI yapı profili

-Köşebentler

Üretilen bu yapı elemanları belirli kataloglara ve özelliklere sahiptirler. Özellikleri doğrultusunda kullanım alanlarına uygunları belirlenir ve satışa sunulurlar.

Yapı Profilleri Kullanım Amacı

Yapı profilleri nerede kullanılır sorusu bu yapı profillerinin kullanım amacına göre belirlenir. Genel anlamda bir yapıda yapı profilinin kullanılmasının amacı o bölgedeki yükü homojen bir şekilde dağıtabilmek ve mukavemete yardımcı olabilmek şeklinde açıklanabilir. Özellikle büyük yapılarda bir bölgenin üzerine gelen yük diğer bölgelere göre daha fazla olabilir. Bu durum o yapıda gerilmenin artmasına ve zamanla o bölgede çatlama, kırılma gibi durumların oluşmasına neden olur. Bunun önüne geçebilmek için yapıdaki fazla yük hesaplanır ve bu yükü homojen bir şekilde dağıtabilecek yapı profili seçilir. Seçilen yapı profilinin ölçüleri, çelik kalitesi gibi özellikleri belirlenir ve bu şekilde satın alma süreci başlar.

Bu amaç doğrultusunda yapı profilleri nerede kullanılır sorusunun cevabı da verilmiş olur. Yapı profillerinin kullanım alanlarındaki çeşitlilik doğrultusunda yapı profilleri de çeşitlilik göstermektedir. Ekol demir çelik bu çeşitliliğe ayak uydurarak yapı profillerinde çeşitlilik sağlamış ve her türlü sektöre hitap etmeyi başarabilmiştir.

Yapı Profillerinin Üretimi

Yapı profillerinin üretiminde genellikle çelik kullanılmaktadır. Üretim yöntemlerinde dökme, kaynaklı birleştirme gibi üretim tekniklerinin yanında şekil verme gibi işlemler de söz konusudur. Yapı profilleri amaçları doğrultusunda sınıflandırılır ve şekil değiştirir. Mesela bir t profilin üretiminde kaynaklı birleştirme ya da döküm işlemi yapılırken köşebentlerde döküm ya da pres tercih edilmektedir. Yapı profillerinde bu şekilde üretim çeşitliliği bulunmaktadır.

Yapı profilleri nerede kullanılır sorusu yukarıda cevaplanmıştır fakat kullanılan yapı profillerinde de değişkenlik görülebilir. Mesela gemi inşa sektöründe t profiller sıkça kullanılmaktadır. Bu t profiller gemide de kullanım yerlerine göre çeşitlilik göstermekte ve ölçülerinde farklılıklar gözlenmektedir. Bu yüzden yapı profillerinde standart seri üretim dışında da üretim gerçekleşmekte ve spesifik profiller de üretilmektedir.

Firmamızda üretilen yapı profilleri belirli standart ölçülere sahip olmaktadır. Bu ölçüler doğrultusunda sınıflandırma yapılmakta ve bir katalog oluşturulmaktadır. Müşterilerimiz istekleri doğrultusunda bu katalogdan yapı profili seçimi yapabilmekte veya kataloğa olmayan ölçüler için siparişte bulunabilmektedir. Gerekli durumlarda katalog dışı da üretim yapılmaktadır. Müşterilerimizin istekleri ve atölyemizin kapasitesi doğrultusunda yapı profilleri üretimini gerçekleştirmekte ve satışa sunmaktayız. Yapı profilleri hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.