Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Vasıflı Çelik Satan Firmalar

Vasıflı Çelik Satan Firmalar

Vasıflı çelik satan firmalar incelendiğinde Ekol Demir Çelik A.Ş. olarak, 1998 yılından beri bu sektörde faaliyet göstermekteyiz. 2016 yılında alaşımlı çelik sektöründe lider olma yolunda ilerliyoruz. Müşterilerimizin memnun etme garanti odaklı çalışarak değerlerimizden ödün vermeyen bir firmayız.

ElifTulay

Gelişmekte olan ülkemize teknolojik olarak ayak uydurmaya ve üretmeye devam ediyoruz. Bu doğrultuda vasıflı çeliklerimiz de müşterilerimizin talepleri doğrultusunda her geçen gün geliştirilmekte ve üretilmektedir.

Hizmetlerimiz

Misyon ve vizyon sahibi olarak biz çeşitli alanlarda çelik çeşitleri üretmekteyiz. Çeliğin kullanım alanı geniş olan ürettiğimiz vasıflı çelikler aşağıda verilmektedir:

  • Karbon Çelikler
  • Islah Çelikler
  • Sementasyon Çelikleri
  • Yapı Çelikleri
  • Otomat Çelikleri

Çelikler karbon ve demir alaşımından oluşmaktadır. Düşük alaşımlı, alaşımsız ve alaşımlı çelikler olarak üretilmektedir. Üretim yöntemi, üretim amaçları ve alt limitlerde bulunan kükürt, fosfor ve diğer empüriterler ile çözünmüş gaz miktarları olarak alanlara ayrılmaktadır.

Ekol Demir Çelik A.Ş. bu konu da ileri mühendislik ve uzman ekibi ile sizlere en iyi çözümü sunmaya çalışıyoruz.

 

Karbon Çelikler

Yüksek oran da karbon içerdiğinden dolayı karbon çeliği ismi verilmektedir. Sertleştirme işlemlerinde karbon çeliği artarken tokluk oranı azalmaktadır. Düşük alaşımlı çelikler de sertleştirme daha yüksektir.  Başlarında verilen seri numaralarının son iki hanesi karbon sayısını vermektedir.

SAE1008, SAE1010, SAE1020, SAE1030, SAE1040, SAE1050, SAE1060 sırasıyla C8, C10, C20, C30, C40, C50, C60 karbon atomlarını temsil eden seri numaralardır. Düşük orta ve yüksek karbonlu çelikler olarak üçe ayrılır.

Düşük karbonlu çelikler karbon oranı %0.20'ye kadar olan grubu içerir. Mekanik özellikleri açısından yumuşak çelikler de denmektedir. Dünyada çelik üretiminin büyük bölümünü kapsar. Düşük karbon içerdiklerinden dolayı sertleşme özelliği yoktur.

Orta karbonlu çelikler karbon oranı %0.20 ile %0,60 arasında bulunur. Orta derecede mekanik özelliği sahiptir. En önemli özellikleri yüksek ısıl işlemlerinde sertleşebilirler. Fakat işlenebilme ve şekil alma özelliği düşük karbonlu çeliklere göre daha azdır.

Yüksek karbonlu çelikler %0,60'dan daha fazla karbon içeren vasıflı çeliktir. Normal koşullarda dayanıklılığı ve sünekliği az olan bir çelik grubudur. Ancak yüksek sıcaklıklarda sertleşme özelliği kazanır. İşlenme ve şekil alma kabiliyetleri düşük ve orta karbonlu çeliklere göre daha azdır.

Islah Çelikler

Islah çelikleri özellikle karbon miktarı bakımından bileşim özellikleri sertleştirilmeye uygundur. Islah işlemi sonrasında çekme özelliğinde tokluk gösterir. Alaşımlı ve alaşımsız olarak ikiye ayrılan imalat vasıflı çeliktir.

EkolDemirCelikSicakSogukLama

SAE4130, SAE4140, SAE4140, SAE4150, SAE4340, SAE5140 sırasıyla 25CrMo4, 42CrMo4, 42Crm04 QT, 50CrMo4, 34CrNiMo6, 41Cr4 ürünlerinin üretim numaralarını vermektedir. Krom, molibden, nikel alaşımları içermektedir.

 

Yapı Çelikler

Alaşımsız çelikler olarak adlandırılan vasıflı çeliktir. Mekanik özellikleri ise karbon miktarı ile doğru orantılıdır. S235JR, S275JR, S335JR, S355JO, E335, ST37, ST44, ST52, ST52-2, ST60-2 ürünler firmamız tarafından üretilen vasıflı çelikler arasında yer alan yapı çelikleridir.

Otomat Çelikler

Otomat çeliklerin içerisinde yüksek oranda kükürt ve fosfor bulunmasından dolayı hızlı talaş kaldırma işlemlerinde kullanılır.  Talaş çıkmasıyla talaşlı maliyetleri de bu oranda daha düşüktür. Islah ve semente edilebilme özellikleri ile tornalama işlemlerin de kullanılır. Otomat çelikler kurşunlu ve kurşunsuz olarak ikiye ayrılmaktadır. Firmamız tarafından kurşunlu çelikler 11SMnPb30 seri numarasıyla üretilmektedir. Kurşunsuz çelikler ise 11SMn30 seri numarası ile üretilmektedir.

Sementasyon Çelikler

Yüzeyde set ve aşınmaya dayanıklı, çekirdeğinde ise yumuşak ve tok özelliklerin bulunmasının istendiği sementasyon çelikler karbon oranı %0.10 ila %0.20 arasındadır. Firmamız sementasyon çelikler olarak 21NiCrMo2, 17CrNiMo6, 18CrNiMo 7-6, 16MnCr5, 20MnCr5 ürünleri üretmektedir.

Ekol Demir Çelik A.Ş. Vasıflı Çelikler Üreten Firma

Bu sektörde yenilikçi adımlar atmaya çalışıyoruz. İleri mühendislik ve AR-GE çalışmaları ile Türkiye çelik sektöründe iddialı bir firmayız. Vasıflı çelik üretiminde normlarına ve kurallara uyarak üretim yapmaktayız. Islah çelikleri alanın da birçok farklı ürünler sunmaktayız.

Çelik üretim firması olarak yelpazemiz her geçen gün artarak devam etmektedir. Soğuk ve sıcak lama, takım çelikler, profiller, yapı profilleri ve alternatif olarak ürün de satışı yapmaktayız. Firma olarak en başta müşterilerinin taleplerine göre üretiriz. Müşteri odaklı bir firmayız. Yapılması gereken işlerimiz zamanında yaparak verdiğimiz sözü yerine getiririz. Firmamız kendini sürekli geliştirme ve hep daha iyisini üretme çabası içindedir. Bir ürün daha iyi nasıl yapılır, eksik yönleri neler olduğu ve çalışanlarımız nasıl eğitebiliriz bu konuda sürekli ivme kazanıyoruz. İnsanların fikirlerine saygılı ve hoşgörü içerisindeyiz. Bizim ürünlerimiz hakkındaki fikirleri ve görüşlerimiz firma olarak bizim için önemlidir. Firma olarak üretim yaparken de çevreyi düşünürüz. Çevre dostu olmaya çalışıyoruz.