Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Türkiye Vasıflı Çelik Üretim Rakamları 2021

Türkiye Vasıflı Çelik Üretim Rakamları 2021

Çelik nedir?

Türkiye vasıflı çelik üretim rakamları 2021 yılında her yıl olduğu gibi belli bir artış göstermiştir. Fakat en önce sorulması gereken soru ise "Çelik nedir?" olmalıdır. Çelik hem hurdadan hem de demir cevheri olmak üzere 2 farklı şekilde üretilen bir malzemedir. Şekillenmesi içinse gerek duyulan sıcaklığa kadar ısıtılmaktadır. Fakat presleme ve haddeleme gibi yöntemler soğuk olarak işlenmesine de olanak sağlamaktadır. Fazla dayanıklı olmasıyla bilinen çelik:

  • Üretim yöntemlerine göre,
  • Son üretim yöntemine göre,
  • Şekline göre,
  • Kullanım yerine göre,
  • Bileşimlerine göre

Sınıflandırılmaktadır. Sınıflara ayrılmasına rağmen çeliklerin pek çoğu ısıl işlemlere karşı duyarlıdır. Metal kaplanmaya, boyanmaya, plastik ile kaplanmaya ve emaye yapılmaya elverişlidir. Bu sayede kullanım alanı daha da artmakta ve pek çok sektör tarafından talep edilmektedir. Kullanım alanına göre farklı özelliklerde de üretilmektedir.

Vasıflı Çelik Nedir?

 Vasıflı çelik; hammaddesine karbon eklenen demirden üretilen bir çelik grubudur. Kullanım alanları oldukça fazladır. Uzun süreli kullanıma müsait olmakla beraber dış güçlere karşı da dayanıklıdır. Dayanıklılığına bağlı olarak Türkiye vasıflı çelik üretim rakamları 2021 de ciddi bir yükseliş göstermiştir. Öyle ki fazla talep gören çelik grupları arasında vasıflı çelik ilk sıralarda yer almaktadır. Tercih edilmesinin diğer önemli nedeni de kullanılacağı alana özel üretilmesidir. Kullanım alanına göre üretimi sırasında gerekli maddeler eklenmektedir. Buna vasıflı çeliği özgün kılmaktadır. En fazla talep gördüğü sektör se inşaat sektörüdür.

Vasıflı Çelik Nasıl Üretilir?

Türkiye vasıflı çelik üretim rakamları 2021 yılı başta olmak üzere her yıl artış göstermiştir. Daha öncede belirttiğimiz gibi bunun sebebi üretim yöntemindeki özgünlük ve farklılıktır. Vasıflı çelikler standartlara bağlı olarak üretilmemektedir. Fakat bütün vasıflı çeliklerin ortak noktası demire eklenen karbonla elde edilmesidir. Bunun dışında talep gördüğü sektöre özel yöntemlerle üretilmektedir. Üretimi sırasında farklı çeşitte, türde ve miktarda malzeme eklenebilmektedir. Eklenen bu malzemeler nitelikli bir çeliğin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Vasıflı çeliği özel kılan budur. Böylece tam yerine uygun kullanılabilmekte ve istenilen verimi sağlamaktadır. Ekol Demir Çelik de tüm taleplere karşılık verebilecek kapasitede daima nitelikli çelikler üreterek kaliteli hizmetlerini sunmaktadır.

2021 Yılı Vasıflı Çelik Üretim Rakamları

Türkiye vasıflı çelik üretim rakamları 2021 yılında da pandemiye rağmen artmış ve artmaya devam etmektedir. Bu konuda Ekol Demir Çelik yadsınamaz bir paya sahiptir. Bunun en önemli sebeplerinden biriside Elif Tulay'ın yaptığı başarılı çalışmalar diyebilir. Türkiye'de gelişen inşaat sektörü, çelik üretim rakamlarının da artmasını sağlamaktadır. Çelik yapıların vazgeçilmez parçasıdır. Sadece temek ve iskelet oluşumunda değil, yapıların hemen hemen her köşesinde çelik malzemelere rastlanmaktadır. Bu gibi sebeplere bağlı olarak ülke genelinde yaklaşık 24 milyon ton çelik üretimi yapılmıştır. Bu rakamlar aydan aya artmış ve bu seviyeye kadar gelmiştir. Özellikle inşaat çalışmalarının yoğunlaştığı yaz aylarında bu artış diğer aylara oranla daha fazladır.