Ekol Demir
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Bursa Ekol Demir Çelik Anonim Şirketi

Bursa Ekol Demir Çelik Anonim Şirketi

Bursa Ekol Demir Çelik A.Ş kurulduğu 1998 yılından bu yana demir çelik endüstrisinde faaliyet göstermektedir. Alaşımlı çelik sektöründe 2016 yılında özel bir yatırım yaparak sektörün öncülerinden biri haline gelmiştir.

EkolNitelikliCelik

Firmanın tedarik sağladığı ürünlerin başında; nitelikli çelik, karbon çelikleri gibi türler gelmektedir. Firma özellikle nitelikli çelik üretimi konusunda gelişmiştir. Gelişen teknolojiye ayak uyduran bir prensip benimseyerek, ürün kalite standartlarını arttırmaktadır. Bursa Ekol Demir Çelik A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Elif Tülay, demir çelik sektöründe kalite standart ve ölçülerine uygun üretim yapılmasını sağlamaktadır.

Çelik Nedir?

Çelik, demir ve karbon elementlerinin bir araya gelmesi ile oluşan bir alaşımdır Farklı elementler eklenerek demirin kimyasal yapısı değiştirilmekte ve farklı çelik özellikleri sağlanmaktadır. Sıvı halde bulunan çelik döküm işlemi ile katı hale getirilir ve şekillendirilerek kullanılır. Çelikte ısıl iletkenliği bulunmaktadır.

Bursa Ekol Demir Çelik A.Ş Ürünleri Nelerdir?

Bursa Ekol Demir Çelik A.Ş tarafından üretilen ürünler şu şekildedir;

 • Vasıflı çelikler; karbon çelikler, ıslah çelikler, sementasyon çelikleri, yapı çelikleri, otomat çelikleri
 • Takım çelikler; plastik kalıp çelikleri, yüksek hız çelikleri, sıcak iş takım çelikleri, soğuk iş takım çelikleri
 • Soğuk ve sıcak lama
 • Yapı profilleri
 • Profiller
 • Alternatif ürünler

Bu ürünlerin her biri kendi sektörleri için oldukça önem taşımaktadır. Ancak vasıflı çelik ürünleri, kullanıldığı sektörlere bağlı olarak da ön plana çıkmaktadır.

Nitelikli /Vasıflı Çelik Nedir?

Nitelikli çelik, çeliğe belirli oranlarda alaşım malzemeleri eklenmesi ile oluşmaktadır. Bu çelik türü mühendislik uygulamaları için son derece önemlidir. Vasıflı çelikler özellikle sanayi sektöründe kullanılmaktadır.

EkolDemirCelikNitelikliCelik

Bu tür ile yapılan ürünlerin sağlam ve dayanıklı olması tercih sebebi olmaktadır. Sanayi sektöründe kullanılan makine ve parçalarda bu çelik türü kullanılmaktadır. Özellikle dayanıklı olması ve kolay zarar görmeyen malzemeden yapılmış olmaları sebebi ile pek çok kullanım alanı bulunmaktadır. Bunlar alanlardan başlıcaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Sağlık sektörü
 • Otomotiv sanayi
 • Savunma sanayi
 • Uçak üretimi
 • Denizaltı üretimi
 • Gemi sektörü
 • Enerji sektörü
 • Demiryolları

Bu sektörlerde kullanılan demirin oldukça dayanıklı olması gereklidir ve bu nedenle nitelikli çelik kullanılmaktadır.

Nitelikli Çelik Türleri Nelerdir?

Karbon Çelik

İçerişinde yüksek oranda karbon içermesi nedeni ile bu şekilde adlandırılmaktadırlar. Motor, makine, taşıt ve makine aparat yapımında, dişliler, miller ve kalıp setlerinde kullanılır.

Islah Çelik

Karbon miktarı bakımından kimyasal bileşimleri, sertleştirilmeye elverişlidir. Islah işlemi sonrasında yüksek dayanıklılık özelliği gösterir. Makine imalat için kullanılırlar.

Sementasyon Çelik

Çekirdek kısım yumuşak, yüzey kısımları sert olan ürünlerdir. Yumuşak çekirdek yapısına sahip oldukları için darbeli kullanımlara dayanıklıdırlar ve kaynak yapmaya uygundurlar. Ölçü ve kontrol aletleri, kesici takımlar, piston pimleri gibi ürünlerde kullanılırlar.

Yapı Çelikleri

Bu tür alaşımsız çelik olarak bilinir. Köprü yapımı, taşıt imalatı gibi alanlarda kullanılır.

Otomat Çelikleri

İçerisinde kükürt ve fosfor bulunmaktadır. Bu nedenle kolay kesilme özellikleri bulunur.

Bu türler nitelikli çelik ürünlerinin kullanıldığı alanların geniş yelpazeye sahip olduğunu göstermektedir. Neredeyse bütün ağır sanayi kollarında kullanılmakta ve kullanım alanı giderek genişlemektedir. Bu çelik türünün ülke içindeki varlığı, ülkenin gelişmişlik göstergelerinden bir haline gelmiştir. Ülke ekonomisine katkısı olan vasıflı çelik ürünleri, birçok sektörde kullanılması nedeni ile oldukça yüksek değere sahiptir. Nitelikli çelik türlerinin üretiminde özellikle ar-ge çalışmalarının ve test laboratuvarlarının önemi oldukça yüksektir.

Bursa Ekol Demir Çelik A.Ş ve Bursa Ekol Demir Çelik A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Elif Tülay piyasa içerisinde temel değerleri doğrultusunda hareket ederek sektörde gelişim sağlamayı hedeflediklerini söylemekte. çevreye, doğaya, insan fikirlerine, gelişen teknolojiye göre çalışmaya devam ederek, kalitelerini artırdıklarını belirtmektedir.