Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Islah Çeliği Kullanım Alanları

Islah çeliği çelik çeşitleri arasında yer alır. Islah çelikleri, kimyasal bileşimleri özellikle karbon miktarı bakımından, sertleştirilmeye elverişli olan ve ıslah işlemi sonunda belirli bir çekme dayanımında yüksek tokluk özelliği gösteren, alaşımlı ve alaşımsız makine imalat çelikleridir.Bu çelikler ısıl işlem görerek sertleşme özelliğine sahip olan çeliklerdir ve karbon değeri yüksektir.

Genellikle ıslah çeliklerinden, yüksek mukavemet ve şekil değişimine müsaade etmesi birlikte istenir ve sertleştirildikten sonra yüksek sıcaklıkta menevişlenirler. Yeterli değerde martensit sertliğini sağlayabilmek için, nispeten yüksek karbon içerirler (yaklaşık %0,25 ilâ 0,60 C) ve sertleştirmede çatlak teşekkülü tehlikesini azaltmak için metalurjik olarak yüksek arıklıkta (alaşımsız ıslah çelikleri kaliteli ve asal çelik, alaşımlı ıslah çelikleri asal çelik olarak) üretilirler.

Islah çeliklerinin seçiminde, parça boyutları ve dayanım değerleri ön plandadır. Alaşımsız ıslah çelikleri ancak küçük kesitli parçalarda verimli olabilir. Kalın kesitli parçalar için, sertlik dağılımının homojen olması, çeliğin alaşımlı olmasına bağlıdır. Sertlik dağılımının, malzeme alaşımlarına göre değişimleri jominy testi sonuçları ile gözlenebilir. Jominy testi basit bir ifadeyle; sertleştirme sıcaklığına kadar ısıtılan çubuk şeklinde bir malzemenin sadece bir ucundan soğutulmasıyla soğutulan uca olan mesafelerdeki sertleşme değerlerini ifade eder.

Islah Çelikleri kimyasal bileşimlerine göre 4 ana grupta toplanır.

1.Alaşımsız ıslah çelikleri

2.Mangan Alaşımlı Islah çelikleri

3.Krom alaşımlı Islah çelikleri

4.Krom-Molibden alaşımlı Islah çelikleri

AlaşımsızÇeliklerde, ıslah dayanımı karbon miktarıyla artmaktadır.16 mm çapa kadar en düşük akma sınırı 370 N/MM’ (%C:0,25)ila 570 N/MM’ 2(%c:0,50)arasındadır.16-40 mm çap arasındaki boyutlarda 50-80 N/MM’ daha düşük olur.

Islah Çeliklerinin Özellikleri Nelerdir?

Firmamız tarafından üretilmekte olan ıslah çeliklerinin özellikleri müşteri adaylarımız tarafından merak edilir.

Islah çeliklerimizin en önemli özellikleri şunlardır;

  • Islah çeliklerimiz karbon (C) oranı yüksek olan çeliklerdir. Bu sebepten dolayı sertleştirilebilir ve dayanıklılık sağlar.
  • Islah çeliklerinin karbon seviyesinin yüksek olması kaynak yapabilme oranını düşürür ve bu çelikler kullanılarak kaynak yapılması durumunda martenzit bir yapı oluşur.
  • Yüksek dayanıklılık ve sineklik özelliğine sahiptir.
  • Bu çeliklerimiz ısıl işlem görmesinin ardından sertleşebilir ve bunun içinde işlem sonrasında tokluk sergileme oranı yüksek olur.
  • Islah çeliklerinde menevişleme 200 ile 600 santigrat derecede uygulanabilir.
  • Islah çeliklerinin kopma uzaması, çekme dayanımı, akma sınırı ve kesit daralması türlerine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Islah Çeliğin Kullanım Alanları

Islah çeliği, birbirinden farklı sektörlerde ve sanayide görebiliyoruz. Öncelikle otomotiv sektörü ile başlayalım. En yaygın kullanımını gördüğümüz bu sektörde yedek parça üretiminde de karşımıza çıkıyor. Ardından ise listenin ikinci sırasında uçak yapımını görüyoruz.

Uçak yapımında önemli bir malzeme olarak 4140 ıslah çelik karşımıza çıkıyor. Tüm bu kullanım alanlarını ise çoğu zaman farkında olmadığımız çeşitli malzemeler takip ediyor. Krank mili, yivli mil, aks mili ve kovanı ile benzeri çeşitli parçalarda 4140 ıslah çeliği kullanılmaktadır.

 

Islah Çeliği Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Islah çeliği seçiminde dikkat edilmesi gereken belirli noktalar vardır. Bu noktalar, parça boyutları ve dayanım değerleri gibi çeşitli kriterler olabilir. Aynı zamanda alaşımsız ıslah çelikleri de küçük kesitli parçalarda etkilidir.

Kalın kesitli parçalar düşünüldüğünde bu parçaların sertlik dağılımlarının homojen olması, çeliğin alaşımlı olması ile ilişkilidir. Sertlik dağılımını kontrol edebilmek için malzeme alaşımlarının değişimini jominy testi yapılarak sonuçlandırılabilir.

Sizlerde demir-çelik sektörü ile ilgi merak ettiğiniz ne varsa daha detaylı bilgiler almak isterseniz demir çelik sektöründe yılların deneyimini kazanmış firmamızla ve uzman kadromuzla sizlere destek vermeye hazırız. Firmamıza ‘ekolcelik’kullanıcı adı sosyal medya hesaplarından ya da İstanbul/İkitelli Osb mevkiindeki Ekol Demir Çelik A.Ş ofisimizden bizlere ulaşarak hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.