Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Vasıflı Çelik Ne Amaçla Kullanılır?

Vasıflı Çelik Ne Amaçla Kullanılır?

Nitelikli çelik olarak da bilinen vasıflı çelik ne amaçla kullanılır sorusu pek çok insan tarafından merak edilmektedir.

EkolDemirCelikElifTulay

Otomotiv sektörü başta olmak üzere, gemi, uçak, denizaltı, savunma sanayi gibi pek çok ulaşım alanında kullanılan vasıflı çelik, sağlık, enerji, inşaat sektöründe de kullanımı ile dikkat çekmektedir. Sanayi ve ulaşım alanında kullanılan vasıflı çeliklerin üretiminden demir öncelikli belli değerde karbonla karıştırılarak çelik hammaddesinin sağlanması neticesinde çeşitli alaşımlarla vasıflı hale getirme işlemi gerçekleştirilir.

Mühendislik çalışmaları ile gerçekleştirilen bu imalat, vasıflı çeliği ortaya koyar. Kaliteli bir biçimde üretilen vasıflı çelik, ürün kalitesini direkt etkiler. Önemli bir hammadde olan vasıflı çeliğin istenen ölçüde alımında gerçekleşmesi beklenir. Sanayide önemli sektörler için hazırlanan pek çok makinede kullanılan vasıflı çelik, önemli sektörler için hazırlanan ekipmanların dayanıklı ve kaliteli olması gayesi ile üretilmektedir. Beklenen kalite ve dayanıklılığı sağlayan ve sektörlerde kullanılan makinelerin uzun ömürlü ve kaliteli olmasını sağlayan vasıflı çelik son dönemlerde yaygın bir biçimde kullanılmaya başlamıştır.

Vasıflı Çelik

Vasıflı çelik geniş bir kullanım alanına sahip olması ile dikkatleri üzerine çekebilmeyi başarıyor. Savunma sanayisinde ya da otomotiv sektöründe büyük bir kullanım alanına sahip olan vasıflı çelik, önemli malzeme olma özelliği taşır ve önemli makinelerin en önemli ham maddesi olarak da kullanılır.

Endüstriyel sektörde önemli bir yere sahip olan vasıflı çelikler, önemli makinede kullanılmaktadır. Vasıflı çelik ekipmanlarının dayanıklılığı ve kalitesi büyük bir önem taşır. Bu dayanıklılık ve kaliteyi sağlayacak olan makinelerde veya ekipmanlarda kullanılacak olan çeliğin kalitesi ve statüsü ile açıklanabilir. Yüksek bir dayanıklılık gösteren vasıflı çeliklerin kullanım alanları şu şekildedir:

  • Uçak üretimi
  • Sağlık makineleri
  • Denizaltı üretimi
  • Demiryolu
  • Savunma sanayi
  • Gemi sektörü
  • Enerji sektörü
  • Otomotiv sektörü

Vasıflı Çelik Nasıl Üretilir?

Vasıflı çelik nasıl üretilir diye merak ediyorsanız, yazımızın bu kısmını dikkatli bir biçimde okuyunuz.

ElifTulayEkolDemirCelik

Ham olan demire karbon eklenmesi neticesinde üretilen vasıflı çelik, bugün büyük bir kullanım alanına sahiptir. Üretim aşamasında yalnızca bununla sınırlı kalmayan vasıflı çelik, karbon eklenmesi sonrasında çeliğin kullanılacağı alana göre diğer gerekli tüm maddelerin de eklenmesi beklenir.