Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Takım Çelikleri Nedir

Takım Çelikleri Nedir

Takım çelikleri nedir? Takım çelikleri sıcak veya soğuk haldeki iş parçasını, kesme, delme, dövme, bükme, eğme, form verme ekstrüzyon ya da enjeksiyon gibi yöntemlerle şekillendiren takım ve da kalıpların yapımında kullanılan çelik grubuna denilmektedir. Takım çelikleri hem kimyasal kompozisyonları hem de özellikleri nedeni ile diğer çelik gruplarına göre daha zengin içerikli olmaktadır. Kimyasal komposizyonun içeriğine göre alaşımsız, alaşımlı ya da yüksek alaşımlı takım çelikleri olarak gruplandırılmaktadır. Kullanım alanı ve çalışma şartlarına göre sıcak, soğuk, plastik ya da yüksek hız takım çelikleri olarak sınıflandırılmaktadır. Daha çok bilgi için Ekol Demir Çelik firmamız sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Takım Çelikleri Çeşitleri

Takım çelikleri çeşitleri şu şekilde olmaktadır:

Soğuk İş Takım Çelikleri: Malzemenin soğuk bir şekilde şekillendirildiği çalışmalarda tercih edilmektedir. Aynı zamanda işleme sırasında ortaya çıkan sıcaklık 200 dereceyi geçmemektedir. Yüksek başlangıç sertliklerine sahip olmaktadır. Hem talaşlı hem de talaşsız şekil verme işlemlerinde kullanılmaktadır. Soğuk iş takım çeliklerinde üretimdeki kesme, bükme kalıpları, bıçaklar, baskı makaraları, zımbalar, pres takımları ve de soğuk ekstrüzyon takımları üretilmektedir.

Sıcak İş Takım Çelikleri: Hem demir ve demir dışı metallerin şekillendirilmesinde kullanılmaktadır. Bu sıcak iş takım çelikleri 200 derece - 600 derece civarındaki sıcaklıklarda kullanılmaktadır. Enjeksiyon, ekstrüzyon, dövme ya da kesme gibi yöntemlerle malzemelerin şekillendirilmesini sağlayan alaşımlı iş takım çelik grubuna denilir. Günümüzde hem imalat hem de kalıp sektöründe oldukça tercih edilmektedir.

Yüksek Hız Takım Çelikleri: Kesici takımlar yüksek hız takım çelikleri ile üretilmektedir. Yüksek kesme hızlarında talaş kaldırma özelliğine sahiptir ve yüksek sıcaklıkta sertliği uzun süre koruyabilmektedir. Torna ya da freze gibi makinelerin talaş kaldıran, kesici takımları genelde bu takım çeliklerinden elde edilmektedir.

Plastik Kalıp Çelikleri: Her türlü plastik ham maddenin şekillendirmesi hedefi ile üretilmiştir ve aşındırıcı olan plastiklere karşı dayanıklı alaşımlı takım çelik grubuna denilmektedir. Günümüzde hem de imalat hem de kalıp sektöründe sık bir şekilde kullanılan çelik grubudur. Beyaz eşya sanayisinde, çeşitli ev aletlerinde, inşaat sektöründe, elektrik ve elektronik parçalarda ve otomatik sektöründe kullanılmaktadır.