Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Çelik Hadde Ürünler

Çelik Hadde Ürünler

Çelik Hadde Ürünler bir metalin eşit aralıklarla delikli hale getirilmesiyle elde edilen ürünlerdir. Bu araçlar manuel el ile ya da motor aracılığıyla çalıştırılabilmektedir.  Tellerde meydana gelen küçültmelerde hadde makinaları önemli işleve sahiptir.  Çelik ürünleri kütük ve metalik levhalar oluşturulmasında haddeler kullanılmaktadır. Çelik haddelerle farklı boyutlarda ringler, makaralar, çubuklar hazırlanabilmektedir. Haddeleme işlemleri sıcak ya da soğuk olarak gerçekleştirilmektedir. Haddeleme işlemi ile çelik olarak profiller, borular yapılmaktadır. Bu ürünlerin giriş ve çıkış kısımları konik bir şekilde hazırlanmaktadır. Genellikle 1.250°C derecede haddeleme işlemi gerçekleştirilmektedir.

Hadde merdaneleri farklı yönlere doğru benzer hızla dönmektedir.  Merdanelerin içinden geçen çelik ürün iki merdane arası mesafe kadar kalınlığa ulaşarak şekilsel bir deformasyon işlemine tabii tutulmaktadır. Haddeleme işlemi mekanik bir basma oluşturarak merdanelerdeki kuvvetin radyal basınç meydana getirmesine imkan tanımaktadır. İki merdane arasında kısılarak haddeleme işlemine tabii tutulan çelik ürün merdanelerin boyutlarına göre yayılma ve uzama işlemi görmektedir. Metallere plastik bir görünüm bile birleştirmek için çelik ürünler haddelenir.

Çelik Hadde Ürünler Nasıl Üretilir?

Çelik Hadde Ürünlerin merdaneler arasında yatay ve uzun hale getirilmesi için iki farklı işlem gerçekleştirilebilmektedir. Bunlardan ilki sıcak haddelemedir.  Bu işlemde belirli oranda verilen sıcaklık sayesinde çelik ürün ingot kütük, slap ya da blum haline getirilmektedir. Bu ürünler de tekrar bir haddeleme işlemine tutularak ray, çubuk, sac ya da boru şekline getirilmektedir. Soğuk haddeleme işlemi ise daha kaliteli yüzeylerin elde edildiği yüksek bir mekanik özelliğin donatıldığı sac çeşitleri, folyo ve bantların üretilmesini sağlamaktadır. Soğuk haddeleme işleminde yüzeyde çeşitli mikroskobik kusurların oluşması mümkündür.

Sıcak bir haddeleme işlemine tabii tutulan metal ince bir şerit haline ancak soğuk haddeleme işlemi gördüğü takdirde erişmektedir. Mikroskobik görünümde meydana gelen küçük yapısal bozulmalar tanecikli yapılar halinde ortaya çıktığı zaman metal artık sünme özelliğini yitirmeye başlamaktadır. Bu sebeple metalde meydana gelen uzama işlevinin kaybı ürün üzerinde gerçekleştirilen tavlama işleminin yapılması ile yeniden temin edilebilmektedir.

Çelik Hadde Ürünler Nerelerde Kullanılır?

Çelik Hadde Ürünler genellikle sanayi sektörünün her alanında kullanılmaktadır. Beyaz eşya, otomotiv, teknolojik ürünler, inşaat gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Bu ürünlerin kullanılmasında ürün kalitesinin önemi büyüktür. EKOL DEMİR ÇELİK A.Ş. olarak her zaman müşterilerimizi sunduğumuz çelik hadde ürünlerinde maksimum dayanıklılık ve uygun fiyat aralığı ile karşılamaktayız. Firmamızın uzman kadrosu ve CEO'su ELİF TULAY ile yıllardır kalite ve güvenden ödün vermeyen misyonumuzla çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Müşterilerimize sunduğumuz geniş ürün yelpazesi ile diğer firmalar arasından ön plana çıkmaktayız. Sizler de Çelik Hadde ürünlerinde maksimum dayanıklılık ve uygun fiyata bir arada sahip olmayı dilerseniz firmamızın iletişim kanallarından bize ulaşabilirsiniz.