Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Ekol Demir Çelik Plastik Çeliği

Ekol Demir Çelik Plastik Çeliği

Türkiye'nin önde gelen ve alanında bir numaraya ulaşmış olan firmamız Ekol demir çelik, 2007 yılından bu yana birçok çelik ve ısıl işlem malzeme üretimi faaliyetinde bulunuyor. Sizlere son derece nitelikli, vasıflı ve çeşitli çelik hizmeti sunuyor.

Plastik Kalıp Çeleği Nedir?

Plastik kalıp çeleği, plastik malzemeleri şekillendirmek için kullanılan parlak ve desen alma kabiliyeti yüksek bir çeliktir. Diğer takım çeliklerinden farklı olarak korozyon dayanımına sahiptir. Mangan, alüminyum, krom, mobilden, vandanyum, nikel gibi alaşım elementleri içeren takım çelikleridir. Genellikle enjeksiyon, ekstrüzyon, şişirme ve presleme teknikleriyle kullanılırlar. Ekol Çelik olarak sizlere 9 çeşit nitelikli çelikle hazırlanan plastik kalıp çeliği sunuyoruz.

Plastik Kalıp Çeliği Çeşitleri

TOOLOX 33 (33 HRC)

Çok amaçlı kullanıma sahip ön-sertleştirilmiş ve temperlenmiş olan bu vasıflı çelik, hassas parçaların imalatında kullanılır. Sorunsuz desen alır ve kolayca işlenebilir. Bunların yanı sıra sunduğu ESR güvencesiyle nitrasyon ve indikasyona uygundur. Makine ve mühendislik uygulamaları da olmak üzere plastik enjeksiyon kalıpları, kalıp hamilleri gibi birçok uygulama alanı vardır.

 

NitelikliCelik

TOOLOX 44 (40 HRC)

Temperlenmiş ve ön-sertleştirilmiş olarak tedarik edilen ESR kalitesinde yapı temizliği sunan bir nitelikli çeliktir. Yüksek tokluğu ve çok kolay işlenebilmesi sayesinde büyük plastik enjeksiyon kalıpları için vazgeçilmez bir kolaylık sunar.

TOOLOX 44

Yüksek ölçü kararlılığına sahip olan bu nitelikli çelik, sertleştirilmiş ve temperlenmiştir. İşlem sırasında yok denecek kadar az çırpılma yapar. 45 Hrc'lik sertliğe sahip olmasına rağmen kolay işlenebilmektedir. Nitrasyon ve indikasyona uygundur. Yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklıdır. Kauçuk ve sıcak dövme kalıpları da dahil form verme ve kesme, makine elemanları ve mühendislik uygulamalarında kullanılır.

SP 400

 Kolay kaynak edilebilen, termoform ve cam elyaf plastiklerin uygulama alanlarında kullanılan vasıflı bir çeliktir. Ön-sertleştirilmiş olarak kullanılır ve çok kolay işlenir. Yüksek yapı temizliğine sahiptir bu sayede parlatma ve dağlama proseslerinde herhangi bir sıkıntıya neden olmaz.

1.2311

Çok yüksek tokluğa sahiptir. Bu nitelikli çelik, ön-sertleştirilmiştir ve 1.2312'ye göre daha iyi parlatılabilir. Metal enjeksiyon ve plastik kalıp kasalarında kullanılır. Kolay işlenebilmeleri sayesinde çok tercih edilir.

1.2312

Bu vasıflı çelik, kükürt (S) içerir. Bu özelliği ona çok kolay işlenebilme kabiliyeti sunar. Metal enjeksiyon kalıp hamilleri için uygun bir malzemedir.

VasifliCelik

1.2738

Ön-sertleştirilmiş, homojen sertlik dağılımına sahip, kolay parlatılabilir bir nitelikli çeliktir. Plastik enjeksiyon kalıplarında çekirdek malzemesi olarak kullanılır ve parlatılabilirliği çok yüksektir.

1.2316

 Ön-sertleştirilmiş olan bu çelik kolay işlenebilir ve yüksek korozyon direncine sahiptir. Bu bağlamda korozyon dayanımı sağlar ve plastik ekstrüzyon kalıpları için ideal bir malzemedir.

1.2083

 Sertleştirilmiş bir çeliktir. Paslanmaz ve çok iyi korozyon direncine sahiptir. İyi desen alır ve çok iyi parlatılabilir. Korozyon direnci ihtiyacı duyulan takım ve aparatlar, preform kalıpları ve PVC ekstrüzyon kalıpları olmak üzere birçok uygulama alanına sahiptir.