Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Soğuk Çekme Lama Üretim Süreci

Soğuk Çekme Lama

Sıcak çekilmiş demir kütükler yeniden işleme alınır. Çekilme işlemine soğuk çekme adı verilir. Soğuk çekme işleminin en büyük hedefi dayanıklılık, mukavemet, esneklik ve pürüzsüz olacak şekilde bir dış yüzeyin oluşmasıdır. 

soguk-cekme-lama

Soğuk çekme işlemi genel olarak düşük karbonlu çelikler için uygulanıyor. Soğuk çekme, haddelenmiş çelik çubukların yeniden alınarak çekilmesi işlemine deniliyor. Bu işlemlerin ardından elde edilen ürüne ise soğuk çekme lama adı veriliyor. Uygulama yapılan işleme “sıkıştırma” da denilebilir. 

Soğuk çekme işlemindeki asıl amaç ısıl işleme gerek olmadan malzeme yönünden dayanıklılık, mukavemet, esneklik ve pürüzsüz olacak bir dış yüzeyi elde edebilmektedir. Soğuk çekme lama ürünün bir diğer avantajı malzemenin tezgahlarda işlenebilir düzeyinde artışların sağlanmasıdır.

Soğuk Çekme Lama Üretim Süreci

Soğuk çekme üretim tekniğinin ilk aşaması temizleme sayılıyor. Bu süreçte sıcak çekilmiş olan ham maddenin yüzeyinde bulunan kabuk ve çapakları temizlemek hedefleniyor. Çekilme, yüzeyi temizlenmiş olan ham madde bu sayede artık soğuk çekme işlemine hazır hale gelmiş durumda oluyor. Ham madde, kayganlaştırıcı ( yağ) maddesi ile kaplanıyor. Daha sonrasında üretim bandına sokuluyor. Makinaya istenilen düzeyde kalibre ölçüsündeki elmas hadde yerleştiriliyor.  

soguk-cekme-lama-ekol-demir-celik

Firmanın Önemi 

Soğuk çekme lama, bünyesinde pek çok avantajı barındıracak düzeyde üretiliyor. Ancak bu üretim sürecinde sürece hakim olan ve eksiği olmadan işlemlerini yerine getiren firma ile anlaşma gerçekleştirmeniz halinde soğuk çekme lama avantajlarından tamamen yararlanabilirsiniz.