Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Çelik Sac

Çelik Sac

Çelik sac birçok sektörde kullanılan bir malzemedir. Çelik, yapısı gereği dayanıklılığı yüksek ve ısıl işlem görebilecek bir malzemedir. Çeliğin bu özelliği çelik sacın birçok sektörde kullanılmasının önünü açmıştır. Elif TULAY’ın CEO’luğunu yaptığı EKOL DEMİR ÇELİK bu kullanım alanlarını iyi analiz etmekte ve bu doğrultuda üretim gerçekleştirmektedir.

Çelik sacla günlük yaşamda sıkça karşılaşılmaktadır. Evlerde kullanılan çelik kapılar ve otomobillerin bazı parçaları buna örnek gösterilebilir. Çeliğin dayanım değerlerinin yüksek olmasından dolayı özellikle sağlam olması gereken yapılarda kullanılmaktadır. Dış tehlikelere karşı korumak istenilen evlerin kapısında, herhangi bir kaza durumunda yolcuları koruması için otomobillerde çelik tercih edilmektedir. Bunların yanı sıra çelik sac özellikle denizcilik sektöründe tercih edilmekte ve gemilerde ciddi oranlarda kullanımı bulunmaktadır.

Çelik Sac Kullanım Alanları

Çelik saclar, ev kapıları gibi genel kullanım yanında gemiler gibi daha spesifik yapılarda da kullanılmaktadır. Gemilerin özellikle dış yapılarında kullanımı tercih edilen çelik saclar belirli kalitelerde seçilmekte ve siparişi verilmektedir. Çeliğin bu alanlarda kullanıma uygun olmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi de ısıl işleme uygun bir malzeme olmasıdır. Isıl işlem uygulanabilen malzemelerde kaynaklı birleştirme işlemleri ya da şekil verme işlemleri yapılabilmektedir.

Çelik sac tek başına kullanıma uygun bir malzeme değildir. Bu malzeme işlem görmesi ve belirli yapılara dönüştürülmesi halinde kullandığımız ürünlere dönüşmektedir. Çelik saçlara uygulanan ısıl işlemler sayesinde bu saclar otomobil, kapı ve gemi gibi yapılara dönüşmektedir. Bunların yanında çelik sac yapı ve destek elemanlarının üretiminde de kullanılabilmektedir. Mesela profillerin üretiminde de çelik sac söz konusudur. Bir profil çelik sacın işlem görerek şekil değiştirmesi sonucunda ortaya çıkar ve destek elemanı olarak kullanılır.

Çelik Sac Üretimi

EKOL DEMİR ÇELİK olarak ürettiğimiz çelik saclar bir dizi testten geçerek mukavemetleri ve diğer özellikleri kontrol edilmektedir. Bir çelik sacın başka bir üretimde kullanılabilmesi için belirli değerleri karşılaması gerekmektedir. Bu değerler basma- çekme deneyi gibi testler sonucunda ortaya konmaktadır. Gerekli minimum ve maksimum değerler sağlandığı takdirde çelik saclar satışa sunulmaktadır. Çelik sac için belirli bir değer söz konusu değildir. Karbon değerleri ve mukavemet değerleri değişebilmektedir. Belirli değerler için sınıflandırma yapılmaktadır.

Satışa sunulan çelikler için belirlenen sınıflandırmada çeliklerin boyu, ağırlığı, karbon değerleri, mukavemeti, çekme değerleri gibi değerler belirlenmekte ve bu şekilde satışa sunulmaktadır. Bu çeliklerin kullanılacağı alanlara göre katalogdan çelik saclar seçilmekte ve doğru ürün doğru alanda kullanılmaktadır. Oluşturulan katalog ayrıca sitemizde de paylaşılmaktadır.

Çelik sacı kullanım alanlarının bu kadar çeşitli olmasının bir sonucu olarak istenilen çelik değerleri de değişmektedir. Firmamız sektörlerin bu isteklerini göz önünde bulundurarak üretim yapmakta ve bu şekilde satışa sunmaktadır. Üretilen çelik saclara uygulanan testlerin sonuçları gerekli durumlarda paylaşılmakta, alıcı ve satıcı arasındaki iş güveni bu şekilde kolayca sağlanmaktadır.