Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Çeliğin Kullanım Alanları

Çeliğin Kullanım Alanları

Demir çelik sektöründe 1998 yılından beri etkin olarak faaliyetlerini sürdüren firmamız Ekol Demir Çelik sahip olduğu stok gücü ve her cins ürüne duyulan ihtiyaca kısa zamanda cevap verebilme imkanları ile birinci sırada tercih edilmektedir.

Misyonumuz; demir çelik sektörünün beklentileri doğrultusunda nitelikli çelikler üreterek ve tedarik ederek stok çeşitliliği oluşturmak, teknolojik gelişmelerle uyumlu olarak hizmet kalitemizi artırmak ve ülkemizin istihdam sorununa çözüm sağlamaktır.

Vizyonumuz ise iş ahlakı ve karşılıklı güvenle müşterilerimizin ilk aklına gelen firma olmaktır.

Bu sayede; ürettiğimiz sıcak ve soğuk lama, vasıflı çelikler, takım çelikleri, profiller, yapı profilleri, çelik çekme boru, kestamit, alüminyum, bronz, kromlu mil ile birçok sektördeki müşterilerimize en kaliteli hizmeti götürmekteyiz.

Müşterilerimiz genelde demir çeliğin kullanım alanları olan "İnşaat sektörü, Otomotiv ve yedek parça sektörü, makine ve takım tezgâhı sektörü, metal mobilya sektörü, dişli sektörü, el aletleri üretim sektörü, madeni eşya sektörü, asansör sektörü, bağlantı elemanları sektörü, kalıp sanayi ve ağır makine sektöründen" gelmektedir. Bunun dışında çeliğin yaygın olarak kullanıldığı ve talep geldikçe karşıladığımız sektörleri de şöyle sıralayabiliriz: Gıda sektörü, beyaz eşya sektörü, kimya sektörü, petro kimya endüstrisi, endüstriyel mutfak sektörü, kâğıt sektörü, havacılık sektörü ve savunma sanayi bu sektörler arasında yer almaktadır.

Kullanım alanları çok fazla olan çelikte vasıflı ve yeterli üretim çok önem kazanmaktadır. En büyük tedarikçilerinin arasında yaşanan problemler nedeniyle yerel fabrikalarımızda yaptığımız nitelikli çelik üretimini artırma zaruretimiz ortaya çıkmaktadır.

Demir Çelik Sektöründeki Gelişmeler

Demir çeliğin kullanım alanları bu kadar genişken ve demir çelik sektörü; savunma sanayi, inşaat, otomotiv ve makine sektörleri için bu kadar stratejik bir konuma ve hassasiyete sahipken çözümler üretilmesi ve yaşananların iyi takip edilerek olan bitenler gözden kaçırılmaması dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur.

Yönetim kurulu başkanımız Elif Tulay “Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle yaşanan ham madde krizine ve saca günlük ton sınırlaması gelmesine rağmen AB’nde yaşanan arz sıkıntısı ve kota düzenlemesi Türkiye’nin ABD ve birçok ülkeye doğru çelik ihracatının fazlasıyla önünü açacağını vurgulamıştır.”

Bu nedenle, küresel olarak demir sektöründe rekabet gücümüzü ve karlılığımızı artırmak için yerli çelik üretimine, hurda bulunması ve geri dönüşümüne ağırlık vermekteyiz. Demir çeliğin kullanım alanları dikkatle değerlendirilmekte, hurda atıklarının da geri kazanımıyla elde edilecek ham madde ihtiyacının karşılanmasıyla birlikte pazar payında başarıya ulaşacak adımlar Ekol Demir Çelik tarafından hassasiyetle atılmaktadır.

Ürün Kalitesi ve Pazarını Geliştirmek İçin Neler Yapılabilir?

İhracat pazarını genişletmekte önemli adımlar atan Ekol Demir Çelik 2016 yılında yatırım yaptığı alaşımlı çelik sektöründeki girişimlerinin yanı sıra yaptığı AR-GE çalışmaları ile vasıflı çelik üretimini artırmakta ve dünya pazarındaki yerini almakta kararlı adımlar atmaktadır.

Aile şirketinde, ön muhasebe ile başladığı iş hayatında satış, satın alma ve finans departmanlarında sırasıyla çalışarak firmamızın yönetim kurulu başkanlığına kadar yükselen Elif Tulay açıklamalarında “sektörde öncü firmalardan biri olma hedefini” açıkça dile getirmektedir.

Ekol Demir Çelik; çeliğin kullanım alanları için uygun nitelikteki ham maddenin her türünün kolaylıkla temini ve fabrikalarımızda çelik üretiminde sağlamaya başladığımız teknik gelişmelerle birlikte hem nitelikli hem de ucuz çelik üreterek müşterilerimizin güvenle geldiği ve hizmet alabildiği bir yapıya kavuşmayı hedeflemektedir.