Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

1.2083 Plastik Kalıp Çeliği

1.2083 Plastik Kalıp Çeliği

Çelik üretimleri kendi aralarında farklı alanlara ayrılmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere plastik kalıp çelikleri üretilecek malzemenin kalıbında imal edilerek hızlı ve seri üretime katkıda bulunurlar. Ancak her çelik türü her imalatta kullanılamamaktadır. Her imalatın kendine has özel olarak üretilmiş çelik kalıpları bulunmaktadır.

Sertleştirilmiş, ön sertleştirilmiş, yumuşak gibi çelik türleri mevcuttur. Aşındırma kapasitesi fazla plastiklerde ve parlak yüzeyler imalatında 1.2083 Plastik Kalıp çeliği kullanılmaktadır. Kalıp çeliğinin hassas ayarlarda üretimi yapılması şarttır. Nitelikli çelik uygun şartlarda üretilmeli ve özelliğine uygun kalıplar haline getirilmelidir. Aksi takdirde kullanım sırasında sorunlar yaşanmasına ve imalatta hatalı ürünler çıkmasına neden olacaktır.

1.2083 Plastik Kalıp Çeliği Nedir?

Her üretim farklı bir çelik çeşidinin kullanılmasını zaruri kılmaktadır. 1.2083 Plastik Kalıp çeliği korozyona karşı dayanıklı, paslanmaz kalıp çeliklerden olup parlak yüzeyler için etken olarak kullanılmaktadır. Parlatma ve kusursuz yüzeyler yaratmada son derece başarılıdır. Bu özellikleri nedeniyle aşındırma özelliği fazla olan ham maddelerin kalıplaştırılmasında kullanılmaktadır. Aşındırma korozyonu arttırmaktadır. 42-50 HRC sertlikte çalışabilen bu çelik türü korozyona karşı kendini yüksek oranda korumayı başarmaktadır.

Korozyon, imal edilen malzemenin zamanla kalıbı aşındırarak paslanmaya ve bozulmalara yol açması olarak tanımlanabilir. Hatalı çelik türünün kullanılması üretim bandında oluşturulan ürünleri doğrudan etkileyeceğinden yüksek maliyetlere yol açmaktadır. Ayrıca sürekli değişim, bakım ve yenilenme gerektirmektedir. Sertlik oranının yüksek olması aşınmaları, bozulmaları ve paslanmaları önlemektedir. Bu sayede uzun dönem üretim bandında kullanılabilir hale gelmektedir.

EkolDemirCelikNitelikliCelik

Özellikleri ve Kullanım Alanları

Sertlik oranı yüksek olduğundan aşındırma özelliği olan plastiklerin ve ürünlerin kalıplanmasında kullanılmaktadır. Sertleşme kabiliyeti ve korozyona karşı dayanıklılığı yüksek olduğundan nitrasyon işlemi yapılmamaktadır. Nitrasyon çeliğin bozulma derecesini düşüren bir işlemdir. 1.2083 Plastik Kalıp çeliği zaten sert ve aşınmalara karşı dayanıklı olduğundan bu tür bir işleme gerek duyulmamaktadır. En fazla kullanılan ikinci özelliği ise parlatma kapasitesidir. Pürüzsüz yüzeyler yaratmakta oldukça başarılıdır. İmal edilen ham maddeyi bir ayna yüzeyi gibi pürüzsüz hale getirebilmektedir. Bu özelliği nedeniyle mercek gibi üretimlerde kullanılmaktadır. Korozyona karşı direnci, yüksek mukavemet gücü ve aşınma direnci sayesinde yıpratma özelliğine sahip plastiklerde rahatlıkla kullanılmaktadır.

Siparişe Göre Üretim

Ekol çelik firması olarak vasıflı çelik üretmekteyiz. Kalıp çeliklerin siparişinde kalıbın önemi oldukça büyüktür. Tam ölçüler bilinmeli ve milimetrik ayarlar yapılmalıdır. Kalıp işlemlerinde seri üretim olacağından üretilecek olan 1.2083 Plastik Kalıp çeliği üretim bandında hatasız çalışmalı ve istenilen ürünü vermelidir.

Bu nedenle her boy ve şekilde kalıp üretimimiz mevcuttur. Üretim esnasında çeliğe uygulanması gereken işlemler özenle yapılmaktadır. Çelik karışımı ve sertlik dereceleri dikkatle kontrol edilmektedir. Nitelikli çelik üretimi bu ürünü kullanan işletmeler açısından büyük önem taşımaktadır. Üretim sırasında oluşabilecek hatalar yapılan testlerle bertaraf edilmektedir. Üretim bandınıza uygun ölçülerde ve kalıplarda üretim olanaklarımız bulunmaktadır. Uygun kalıp ölçüleri ve adedine göre üretimler yapılmaktadır.