Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Takım Çelikler Nedir

Takım Çelikler

Çevrenizde görüyor olduğunuz pek çok araç ve gerecin belli olan bir imalat aşaması vardır. Yapılması plana dahil edilen ürün için ilk aşama olarak hammadde temininde bulunulur. Hemen ardından üretim hattında gerekli olan adımlar uygulanır. Adımlar yerine getirildikçe istenilen düzeyde bir sonuç elde edilmiş olur. Ekol Demir Çelik A.Ş internet sitesinden takım çeliklerini inceleyebilirsiniz.

takim-celikleri

Takım çelikler, üretim aşamasında dikkatli olacak şekilde aşamaları yerine getirilmesi gereken ürünlerdir. İstenilen düzeyde sonuç elde edilmesi için takım çelikler, profesyonel bir şekilde tasarlanmalı ve üretim aşamasına geçilmesi gerekiyor. 

Takım Çelikler Nedir ?

Metal, plastik, ahşap ve bunlara benzer şekilde olan pek fazla malzemenin işlenmesi ve şekillendirilmesi noktasında kullanılmak üzere geliştirilen çeliklere takım çelikler adı veriliyor. Çelik üretim genelinde sahip olduğu pay % 8 şeklinde bir dilimi kapsıyor Ancak her sene bu payda artışlar görmek gayet mümkün oluyor. 

takim-celikleri-ekol-demir-celik

Takım çelikler, diğer çelik gruplarına nazaran çok fazla zengin içeriklere sahiptir. Kimyasal kompozisyonları, özellikleri, uygulama alanları ve çalışma şartları bu zenginliklerin başında geliyor. Karakteristikleri neticesinde avantajlardan faydalanılıyor. 

Takım Çeliklerin Genel Özellikleri

Takım çeliklerin tamamında önemli ortak özellikler bulunuyor. Bu özellikler; temiz ve homojen mikrop yapı, yüksek aşınma direnci, yüksek çekme dayanımı, yeterli düzeyde akma dayanımı ve süneklik, yüksek sertlik, yüksek tokluk ve ısıl işlemin ardından homojen bir sertlik dağılımı şeklindedir. 

Ekol Çelik Kalite Farkı

Takım çelikler, genellikle dört başlıkta gruplandırılıyor. Her grubun içerisinde de kullanım alanına göre farklı kalite düzeyine takım çeliğinden yana tercihte bulunuluyor. Örnek verilecek olursa, plastik kasa üretim aşamasında eğer kasa üzerinde herhangi bir desen olmayacaksa standart düzeyde kaliteye sahip olan bir çelik kullanılabiliyor. Ancak üretilecek olan plastik kasa desenli olacaksa eğer daha yüksek kalitede bir çelik seçiminde bulunulur. 

takim-celikleri-ekol-demir-celik-as

Takım çeliklerin kullanılacak olan alana göre farklı kalitede çelik tercihlerinin en doğru ve yerinde yapılması gerekiyor. Bu sayede istenilen düzeyde performans elde edimi daha kolay olacaktır. Kalite ayrıntısını en iyi şekilde analiz eden bireyler tarafından takım çeliklerin üretilmesi gerekiyor. Bu sayede herhangi bir eksiklikle karşı karşıya kalmayacaktır.