Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Kestamit Nedir?

Kestamit Nedir?

Son dönemde sanayide oldukça sık kullanılan bir ürün olan Kestamit Nedir? Kestamit; yüksek kimyasal ve mekanik mukavemet ile çapraz bağlı moleküler ağırlığı sayesinde sıkı bir sertlik düzeyine sahip, aşınmaya ve bükülmeye dayanaklı, daha az su emen bir polyamid türüdür. Döküm polyamid ve döküm naylon olarak da isimlendirilir.

Kestamit, döküm yoluyla oluşturulmaktadır. Sahip olduğu fiziksel özelliklerle bir plastik türevinden çok iyi ve çok kullanışlıdır. Esnektir. Yaylanma özelliğine sahiptir. Yüksek mukavemeti vardır. Aşınmaya karşı direnci fazladır. Parlak görünümlüdür. Nem alma hali düşüktür. Düşük sürtünme katsayısına sahiptir. Üretim sırasında veya sonrasında da boyanabilir. Sessiz çalışma ve vibrasyonu azaltma özelliği vardır. Bu ayrıcalıklı fiziksel, kimyasal, mekanik ve elektriksel özelliklerinden dolayı birçok sanayi kolunda çokça kullanılmaktadır.

Kestamit Hangi Alanlarda Kullanılır?

Kestamit nedir ve kullanım alanları nelerdir? Ham maddesi kaprolaktam olan kestamit; son günlerde özellikle makine sektöründe metal yerine tercih edilen önemli bir mühendislik plastiğidir. Kullanım ömrünün uzunluğu darbelere dayanıklılık özelliği ile çok ilgi gören kestamit “Tak ve unut” şeklinde tanımlanan sağlam bir materyaldir. Genelde boru ya da levha biçimde satılmaktadır. Ekol Demir Çelik olarak çoğu metalden daha ucuz ve verimli olan kestamit, satışı yapılan alternatif ürünler arasında yer almaktadır. Kestamitin yaygın olarak kullanıldığı alanlar:

- Çelik göbekli makara, dişli ve burçlar,

- Kasnaklar,

- Yataklar,

- Gemi şaft ve dümen mili yatakları,

- Aşınma pabuçları,

- Aşınma plakaları,

- Araba tekerleri,

- Muhtelif Makine Parçaları,

- Döner ve kayar hareketli makine parçaları,

- Kızaklar,

- Karıştırıcı pervanesi,

- Sıyırıcılar,

- Yönlendirici profiller.

Kestamit nedir derken, ne iş yarar diyerek kullanıldığı birçok alanı ve bunlardaki maliyeti ne kadar düşürdüğünü görerek neden tercih edildiğini gözler önüne sermiş olduk.

Ekol Demir Çelik’te Kestamitin Yeri

Yönetim kurulu başkanımız Elif Tulay “Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın olumsuz getirilerine rağmen dinamik bir sektör olan demir çelik sektöründe tesisleşmeye, üretimi artırmaya, yeni pazarlar bulmaya devam ettiklerini belirtmiştir.” Bu düşünceden hareketle teknolojik gelişmeler ve bilişimle ortaklığı artırarak firmamız yatırımlarına, ileriye dönük projelerine ve önemli hedeflere doğru başarıyla yönelmektedir.

İhracat pazarını genişletmekte önemli kararlar alan Ekol Demir Çelik CEO’su Elif Tulay sektörün ihtiyaçlarına uygun yapıda yön verdiği üretim çalışmaları ile sektörde ki etkinliklerini her geçen sene arttırdıklarını ifade etmektedir.

Kestamit nedir diyerek hakkında detaylı bilgi almak, fiyat ve tedarik yöntemlerini öğrenmek için Ekol Demir Çelik müşteri hizmetlerini arayarak istediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz. Şirket politikası olarak müşterilerimize daha geniş kapsamda hitap edebilmek adına demir çeliğin yanı sıra kestamit, alüminyum, bronz, kromlu mil gibi ürünlerin üretimine de yer vermekteyiz. Ekol Demir Çelik olarak kestamit ürünlerimizde de stok gücümüz ve temin kabiliyetimiz çok yüksektir. Sektörde öncü olmak, yeni dinamikler oluşturmak ve kaliteyi kolay ulaşılabilir hale getirmeye çalışan firmamız 2021 yılından itibaren bayilikler vermeye başlamıştır.