Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

HEA Profilleri Özellikleri

HEA Profilleri Özellikleri

Hea profilleri özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, yazımızın devamını okumaya özen gösteriniz. Yüksek enerjili astrofizik kullanılarak üretimi gerçekleştirilen demir ya da çelik metallere verilen isim olarak karşımıza çıkan Hea profil, son dönemlerde büyük bir yaygınlık kazanmıştır.

DemirCelikEkolDemirCelik

Profil H harfine benzemekle dikkatleri üzerine çekmektedir. Geniş açılı profiller olarak karşımıza çıkan bu metaller, özelliklerine göre HEA ve HEB olarak iki ayrı başlıkta ele alınabilir. Son yıllarda kullanım bakımından iyice yaygınlık kazanan HEA profiller, daha çok inşaat sektöründe kullanılmaktadır.

Gerek hafif olmasından gerekse çok fazla yer kaplamamasından ötürü büyük bir kullanım alanına sahip olan HEA profilleri gelin daha yakından inceleyelim. Taşıma yükü yüksek olan bu profiller, endüstriyel alanlarda ve otomotiv piyasasında büyük bir yer edinmeye başladı. Geri dönüşüme de müsait olan bu profiller, hurda olduktan sonra da tekrar kullanılması ile dikkat çekmektedir. Yeni kaynakların korunmuş olmasına vesile olan HEA profillerin özellikleri de merak konusudur.

HEA Profillerin Kullanım Alanları

HEA profillerin kullanım alanları oldukça yaygındır. Çelik yapılarda sağladığı direnç ve dayanıklılık ile dikkat çeken HEA profiller büyük oranda tercih edilmektedir. Türkiye deprem bölgesinde olan bir ülke olmasından ötürü dayanıklılık ve mukavemet bakımından sağlam olan HEA profiller ülkemizde büyük bir rağbet görmektedir. İnşaat sektörünün vazgeçilmezi haline gelen HEA profiller, çelik yapı ve çelik yollar, köprüler ve alışveriş merkezlerinin çelik binalarında kullanım sağlamaktadır. Betonarme yapıların dayanıklılığını artırmak gayesi ile kullanılan HEA profiller, bina kolonlarını güçlendirmek gayesi ile de kullanılmaktadır.

Otomotiv sektöründe ve motor üretiminde de kullanılan HEA profiller, paslanma ve çarpışma esnalarında hazar düzeyini en aşağı indirmede rol oynar. Bununla beraber kaza sonrasında oluşan masraflar da en aza iner. Hafif olması ile aracın ağırlığını da düşüren HEA profiller, git gide yaygınlık kazanmaktadır.

HEA Profillerin Teknik Özellikleri

HEA profillerin teknik özellikleri hakkında bilgi vermek gerekirse, boyutlarına göre bu metaller HEA100, HEA200, HEA300 vs. biçiminde adlandırılmaktadır. HEA100 en düşük profil olarak karşımıza çıkar. 96 mm genişliğine sahip olan bu profiller, 100 mm yükseklikle beraber 8 mmm kalınlığa ve 16,7 kg ağırlığa sahiptir.

HEA600 ise en büyük profil olarak karşımıza çıkar. Bu metalin ebatlarından söz etmek gerekirse, 300 mm genişlikle beraber 590 mm yüksekliğe, 13 mm kalınlığa ve 178 kg ağırlığa sahip olması ile dikkatleri üzerine çeker.

NitelikliCelikEkolDemirCelik

Özel istekler dahilinde HEA1000’in üretilmesi bile olağan bir durumdur. Rahat bir biçimde kaynak ile monte edilebilen HEA profiller, eğilme ve bükülmeye karşın beklenmedik bir direnç sağlamaktadır.