Ekol Demir
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Sanayinin En Önemli Unsuru Çelik Nedir?

Sanayinin En Önemli Unsuru Çelik Nedir?

Çelik içerisinde demir ve karbon bulunan ve birbirinden farklı yöntemlerle elde edilen bir elementtir. Çeliğin iç yapısında yer alan maddeler ve eritme esnasında çeliğe eklenen malzemeler çeliği birbirinden farklı türlere ayırmaktadır.

BursaEkolDemirCelik

Bursa kalıp çelik satan firmalar birbirinden farklı kalitede pek çok çelik üretmektedir. Fakat vasıflı çelikler adı verilen çeliğin en kaliteli hali olarak nitelendirilen çelikler Ekol Demir Çelik A.Ş ve Ekol Demir Çelik A.Ş YKB Elif TULAY tarafından üretilmektedir. Çelik üretimi esnasında genel olarak 2 farklı yöntem uygulanmaktadır. Bunlardan ilki çelik cevherinin belirli bir ısıya maruz bırakılarak eritilmesi işlemidir. Diğeri ise çeliğin geri dönüşüm yöntemi ile elde edilmesidir.

Çelikler kendi aralarında içerisinde bulunan maddelerin türüne, ne şekilde üretildiğine, kullanım alanına ve üretim programına göre birbirinden farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Sanayide kullanım alanı oldukça geniş olduğundan dolayı tüketimi ne kadar fazla ise o ülkenin gelişmişliği de o kadar fazladır. Çünkü üretilen ve kullanılan çelikler birbirinden farklı materyallere dönüşerek satılmakta ve kalkınma artmaktadır. Özellikle vasıflı çelik adı verilen çeliklerin bu konuda etkisi çok daha fazladır.

Çeliğin Sahip Olduğu Özellikler Nelerdir?

Çelikler birbirinden farklı pek çok özelliğe sahip olan materyallerdir. Isıya karşı yüksek derecede dayanıklı olması nedeni ile inşaat sektöründe kullanılmaktadır. Uygun ve doğru yöntemlerle eritilerek birbirinden farklı milyonlarca malzemeye kolayca dönüşebilmektedir. Isı iletkenliği konusunda oldukça verimli olması nedeni ile mühendislik alanında yapılan çalışmalarda büyük fayda sağlamaktadır. Gerilme, zorlama ve iklim gibi durumlara karşı oldukça dayanıklı bir üründür. Uzun süreli kullanım ve dayanıklılık sunmaktadır. Firmamız tarafından işletmelerinize uygun en kaliteli ve dayanıklı çelikler Ekol Demir Çelik A.Ş ve Ekol Demir Çelik A.Ş YKB Elif TULAY ve profesyonel ekibi tarafından üretilmektedir.

Vasıflı Çelik Nedir?

Nitelikli çelik adı ile de anılan bu çelik 1. sınıf malzemelerden elde edilen ve en başarılı performansa sahip çelik elementleridir. İçerisine eklenen elementlerin oranına göre birbirinden farklı çeşitleri bulunsa da en başarılı ve kaliteli çeliklerdir. Vasıflı çelikler genel olarak çeliğe daha dayanıklı olması amacıyla karbon elementi eklenmesi ile elde edilmektedir. Bu işlem çeliğin eritilmesi esnasında gerçekleşmektedir.

NitelikliCelikİstanbul

Bunun dışında kullanılacağı sektörün ihtiyacına yönelik olarak içerisine birbirinden farklı başka elementlerde eklenebilmektedir. Böylece uygulandığı alandan yüksek verimlilik elde edilmektedir. İşletmenizin ne tür bir çeliğe ihtiyaç duyduğunu bilmeniz oldukça güçtür. Bu konuda alanında uzman kişilerden destek alınması son derece önemlidir. Ekol Demir Çelik A.Ş ve Ekol Demir Çelik A.Ş YKB Elif TULAY nitelikli çelik üretimi konusunda deneyimli ve alanında uzman ekibiyle çelik ihtiyacı duyan kişilere en uygun seçenekleri sunmaktadır.

Nitelikli çelikler birbirinden farklı pek çok alanda kullanılmaktadır. Bu alanlardan bazıları şunlardır; demiryolu, otomotiv, sağlık, uçak, savunma, enerji, deniz altı ve gemi en çok vasıflı çeliğe ihtiyaç duyan sektörler arasında yer almaktadır. Bu sektörler dışında kullanıldığı birbirinden farklı pek çok alan daha bulunmaktadır.

Vasıflı Çeliğin Sahip Olduğu Özellikler Nelerdir?

Vasıflı çelikler içerisinde zengin elementlere sahiptir. Bu nedenle uygulandığı alanda etkili sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Nitelikli çelik çok sağlam bir malzemedir. Bu nedenle pek çok ağır iş gerektiren sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır. Firmamız Ekol Demir Çelik A.Ş ve Ekol Demir Çelik A.Ş YKB Elif TULAY tarafından üretilen vasıflı çelikler her anlamda sahip olduğu özellikler bakımından en başarılı çeliklerdir. Paslanmaya karşı gösterdiği direnç ve aşınma veya sürtünmeye karşı dayanıklılığı oldukça yüksektir.