Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Demir ile Çelik Arasındaki Farklar

Demir ile Çelik Arasındaki Farklar

Demir ile çelik arasındaki farklar hakkında oluşturduğumuz bu yazı dahilinde bu konudaki merakınız aydınlığa kavuşacaktır. Bileşiminde 1,8 oranında karbon bulunan çelik elementi, demir ve karbon alaşımı olarak karşımıza çıkar. Alaşımlı olan çeliklerde 2,1 oranında karbona kadar miktar artmaktadır.

Özellikle çelik birçok alanda gereksinim duyulan malzeme olarak karşımıza çıkar. Motorlu vasıtalar, demiryolları, uçak, modern makinalar gibi sayılabilecek pek çok alanda çeliğin kullanıldığı görülmektedir. Demir ve çelik alanında pek çok firma Eskişehir, Bursa, Ankara ve İstanbul gibi illerimizde hizmet vermektedir. Demir çelik alanında hizmet almak isteyen işletme sahipleri Ekol Demir Çelik A.Ş firmasından gözü kapalı bir şekilde hizmet alabilir, çünkü bu firma alanında uzman çalışanları ve kaliteli malzemeleri ile %100 müşteri memnuniyeti kazanmış olan bir firmadır.

Demir ve Çelik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Demir ve çelik hakkında bilinmesi gerekenler konusuna da bir açıklık getirmek isteriz. Çeliğin üretimi, yüksek fırınlarda ham demirin %2 ile %4 arasında fosfor, kükürt, karbon gibi maddelerle beraber alaşımı esnasında olur. Bahsi geçen bu maddeler aslında dayanımı az seviyeye indirerek doğrudan bir etki yaratır. Ham demir az bir seviyeden bile düşse kolay bir biçimde ikiye ayrılabilen yapısı ile dikkat çeker. Eskiden demir elementi çok uzun zaman alan ve son derece pahalı bir işlem olarak karşımıza çıkardır. Fakat şimdilerde bu durum tam aksi biçimde ilerlerken çelik üretimi oldukça kolay ve ekonomik bir biçimde karşımıza çıkar. Demir madeni ve cevherinden elde edilen demir ise yine pek çok alanda kullanılmaktadır. Doğa üzerinde çok nadir bir biçimde elementel halde bulunacağını söyleyebilmek mümkün. Demir karbon ile bir araya getirildiğinde %96 oranında demir ve %3,5 oranında karbon içeren bir karışım hali ile karşımıza çıkar. Bu sonuca demir dökme denilebilir. Demir elementi bugün birçok alanda son derece etkin bir biçimde kullanılmaktadır. Isıl işlemle beraber farklı niteliklere getirilen demir teleferik, otomotiv, inşaat sektörleri başta olmak üzere pek çok alanda kullanılmaktadır.

Demir ve Çelik Arasındaki Farklar

Aralarında ayırt edici farklar bulunan demir ve çelik bugün pek çok alanda büyük bir etki ile kullanılmaktadır. Hemen her sektörde fayda sağlayacak bir etkiye sahip olan bu ikili, pek çok alanda kolaylık sağlamaktadır. Aralarında bulunan farklar da pek çok insan tarafından merak edilmektedir. Demir doğrudan bir elementken, çelik onun işlenmiş hali olarak karşımıza çıkar. Bu noktada iki malzeme arasındaki ön plana çıkan en büyük fark bu diyebilmek mümkün. Bununla beraber demirin yapısı çeliğe göre çok daha fazla esnektir. Vaziyetin bu biçimde olması, demirin kırılmasını daha güç kılar.

Çelik ise bu durumda demire nazaran daha farklıdır. Esnek olma özelliği az olduğundan kırılgan bir yapıya sahip olması ile ön plana çıkar. İşte bu noktada ikisinin arasında farkın çok büyük olduğunu anlayabilmek mümkün. Diğer bir yandan demir çeliğe göre çok daha fazla bulunabilen bir element olarak ön plana çıkar. Aralarındaki farklardan bu şekilde bahsedebilirken, iki üründe kendi sektöründe çok fazla oranda tercih edilebilmesi ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Demir ve çelik üzerine piyasada çok fazla sektörü vardır ve yönetim kurulu başkanlığını Elif Tülay’ın üstlendiği Ekol Demir Çelik A.Ş bu noktada alanında uzman çalışanları ve kaliteli malzemeleri ile muazzam bir hizmet sunmaktadır. Demir ve çelik alanındaki ihtiyaçlarınızı bu şahane firma ile giderebileceğinizi söylemek isteriz!

 

Elif tulay (firma yönetim kurulu başkanı)