Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Galvanizli Boru

Galvanizli Boru

Galvanizli boru, boru seçiminde en çok tercih edilen boru türlerindendir. Borular bir akışkanı bir noktadan başka bir noktaya taşımaya yarayan malzemelerdir. Akışkanların cinsine göre boruların malzemesi de değişmektedir. Eğer akışkan bir sıvı ise ve borular genellikle galvanizli olarak tercih edilmektedir. Galvaniz malzemenin paslanmasına karşın önlem için yapılan bir uygulamadır. Çelik, yapısı gereği paslanmaya uygun bir malzemedir. Özellikle sıvıların olduğu bir yerde çelik hem aşınır hem de paslanması hızlanır. Bunun önüne geçebilmek için galvanizli boruların kullanımı tercih edilmektedir.

Galvanizli boruların kullanım alanı oldukça geniştir. Bu da galvanizli boruya olan ihtiyacı ve üretimi arttırmıştır. Ekol Demir Çelik bu ihtiyaçlar doğrultusunda galvanizli boru üretimine başlamıştır. Elif TULAY’ ın CEO’ luğunu üstlendiği Ekol Demir Çelik galvanizli boruların üretimini gerçekleştirmekte ve ayrıca galvanizli profil gibi ürünler de üretmektedir.

Galvanizli Boru Nedir

Galvanizli boru, boruların paslanmasını önlemek amacıyla üretilmiş bir borudur. Çeliklerin kolayca paslanması durumu bu boruların kullanımını önlemektedir. Bu durum hem maddi olarak zarar yaratmakta hem de çevre kirliliğine neden olmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için galvanizli boruların kullanımı artmıştır. Galvanizleme işlemi çeliğin galvanize daldırılması ile gerçekleşir. Galvanizlenen boru hem daha sağlam bir yapıya sahip olur hem de çeliğin paslanması önlenmiş olur. Pahalı bir işlem olmayan galvaniz ayrıca borunun çizilmesini önler ve dış etkenlere karşı koruyucu tabaka oluşturur.

Galvanizli boruda önemli olan noktalardan bir tanesi de hangi boruların galvanizlenebileceğidir. Bu noktada çeliğin fosfor ve silisyum değerlerine bakılmaktadır. Bu maddeler çelikte belirli bir değerin üstündeyse çeliğe galvanizleme işlemi yapılabilmektedir. Galvanizlenen boruların kullanım süresi uzamaktadır. Ayrıca geri dönüşümüm de daha kolay olması gibi olumlu özelliklere sahiptir. Galvanizli boru fazlasıyla kullanışlıdır ve bu artılarından dolayı kullanımı oldukça artmıştır.

Galvanizli Borular Nerelerde Kullanılır

Galvanizli borular inşaat ve denizcilik sektöründe oldukça fazla kullanılmaktadır. Galvanizli borular paslanmaya önlemekle kalmaz ayrıca boruya artı dayanıklılık kazandırır. Ayrıca ekonomik bir yöntem olmasından dolayı oldukça fazla tercih edilmektedir. Boruların sağlam olması hem inşaat hem de denizcilik sektörü için oldukça önemlidir. Dayanımının yüksek olmasından dolayı inşaat sektöründe oldukça fazla tercih edilmektedir. Ayrıca su boruları gibi boruların aşınması ve paslanması oldukça kolaydır. Bu boruların paslanması insan sağlığı için zararlıdır. Bu yüzden özellikle tatlı suyun geçtiği borularda galvanizli borular tercih edilmektedir.

Galvanizli boru aynı zamanda denizcilik sektöründe de kullanılmaktadır. Gemiler çalışma alanlarından dolayı paslanmaya ve korozyona çok fazla maruz kalırlar. Bu paslanmadan boruları koruyabilmek için borular galvanizli olarak tercih edilmektedir. Özellikte tatlı su borularının galvanizli olması çok önemlidir. Çünkü gemiler genellikle uzun seferlere çıkmakta ve 5-6 ay gibi uzun süreler denizde kalmaktadır. Bu seferler sırasında tatlı su borusunun paslanması mürettebatın tatlı su konusunda sıkıntıya girmesine ve ölüm gibi feci sonuçlara neden olabilmektedir.