Ekol Demir
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Alüminyum Kullanım Alanları Nerelerdir?

Dünya üzerinde pek çok element vardır. Hepsinin kullanım alanları birbirinden oldukça farklıdır. Fakat alüminyum özellikleri ve kullanım alanları bakımından oldukça merak edilmektedir. Peki alüminyum kullanım alanları nelerdir? Sizlere alüminyum hakkında bilgiler derledik.

Alüminyum gümüş renkte metal bir üründür. Tabiatta genellikle boksit cevheri halinde bulunmaktadır. Bu sebeple oksidasyona karşı epey direnci bulunmaktadır. Bunun temelinde ise pasivasyon özelliği vardır. Endüstride pek çok farklı kollarda ve ürün yapımında da kullanılmaktadır. Bunun temelinde özellikle alüminyumun kolaylıkla dövülebilir, işlenebilir ve şekil verilebilir oluşu vardır. Bunun yanı sıra alüminyumdan elde edilen bir alaşım, saf halinden 15 kat daha dayanıklıdır. Kesinlikle zehirleyici bir madde değildir. Sıvı ve gazlara karşı ise son derece dirençlidir. Ayrıca geri dönüşümlü bir metal olan alüminyum son derece çevrecidir. Aynı zamanda dünya ekonomisi üzerinde de çok büyük bir öneme sahiptir. Bunu sebebi endüstrinin birçok kolunda kullanılmasıdır.

 

Alüminyum kullanım alanları nerelerdir?

Sorusuna cevap olarak; alüminyumun pek çok farklı kullanım alanı bulunmaktadır. Bu durum yapısal özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Aslında bakırın yapısal özelliklerine yakın oluşu fakat bakırdan daha az maliyetli oluşu alüminyumun kullanım alanını arttırmaktadır. Öncelikle en çok soğutma sanayinde kullandığını söyleyebilir. Bunun sebebi ise kolay soğuyup ısıyı hemen emen bir metal olmasıdır. Ayrıca bakırdan daha az maliyetli olması kesinlikle bir avantaj sağlar. Bakırdan daha yumuşak ve kolay işlenmesi de birçok sektör için tercih sebebidir. Son derecek parlak olan alüminyumlar bu özellikleri sayesinde şık bir görünüm kazandıkları için dekoratif amaçlı süs eşyası, mobilya, aksesuar ve aydınlatma araçlarının yapımında oldukça tercih edilir.

Kullanım alanın oldukça geniş olduğunun altını çizdiğimiz alüminyum aynı zamanda uçak ve uzay araçlarında, inşaat sektöründe, elektrik ve elektronik araçların yapımında, bütün taşıt araçlarının yapımı aşamasında kullanılır. Alüminyum ani gelen darbelere ve hava şartlarına karşı dayanıklı bir üründür. Dayanıklı olması sebebiyle inşaat sektörünün olmazsa olmazlarındandır. Özellikle duş cephe kaplama işlemlerinde oldukça fazla tercih edilmektedir. Birçok sektör ve hizmet alanında kullanılan alüminyum aslında baktığımız her yerdedir. Birçok farklı sektörün üretim aşamasında tam göbeğinde bulunan alüminyum, kesinlikle bizler için oldukça önemli bir elementtir.

 

Sizlerde; alüminyum nerelerde kullanılır? Sorusuna daha detaylı bilgiler almak isterseniz uzmanlarımızdan destek almak için Ekol Demir Çelik A.Ş ile ‘ekolcelik’ kullanıcı adı instagram üzerinden iletişim kurarak veya İstanbul/İkitelli Osb adresindeki ofisimiz de ziyaret ederek hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.