Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

C30 SAE1030 Çeliği

C30 SAE1030 Çeliği

C30 SAE1030 çeliği ve buna benzer farklı çelikleri içinde bulunduran, demir ve karbon temelli alaşımlara karbon çeliği denmektedir. Karbon çeliği, demir ve çelik ana bileşenlerine ek olarak, karbon, silisyum, bor, mangan ve buna benzer alaşımları bünyesinde barındırmaktadır.

Bu çelikler istenilen düzeyde sertleşebilmekte ve hatta dövülebilmektedir. Karbon çeliğinin içerdiği karbon miktarı %2,1 oranına kadar çıkabilmektedir. Bu orandan daha yüksek karbon içeren demir karbon alaşımlarının genel adı ise dökme demirdir. Karbon çelikleri üç ana başlık altında toplanabilmektedir. Bunlar; yüksek karbonlu çelikler, orta karbonlu çelikler ve düşük karbonlu çeliklerdir. Bu üç sınıfın da genel olarak kaynak kabiliyetinin ve su alma kabiliyetinin yüksek olduğundan rahat bir şekilde bahsedilebilmektedir.

Karbon Çelik Sınıflandırması

NitelikliCelik

C30 SAE1030 çeliği gibi çelikleri içinde bulunduran karbon çeliklerinin ilk grubu düşük karbonlu çeliklerdir. Bu çelikler daha çok yumuşak çelikler olarak bilinmektedir. Düşük karbon çelikleri grubuna %0,20 oranında karbon içeren çelikler dahil edilmektedir. Yassı mamullerin üretiminde, inşaat endüstrisinde ve çelik çubuk imalatında bu grupta yer alan çeliklerden yararlanılmaktadır.

Orta karbon grubuna %0,20 ile 0,60 arasındaki çeliklerin dahil edildiği bilinmektedir. Bu grup orta seviyede mekanik özelliklidir. Çeliklerin en büyük özellikleri ise kolay bir şekilde sertleştirilebilmesidir. Makine endüstrisi bu grupta yer alan çelikleri kullanmaktadır. Yüksek karbona sahip çeliklerin ise yüksek dayanım ve süneklik özelliği sergilediği görülmektedir. Bu gruba ısıl işlem uygulandığında çelikler yüksek sertlik kazanmaktadır.

 

Karbon Çelik Genel Özellikleri

C30 SAE1030 çeliği ve farklı çelik çeşitlerini kapsayan karbon çelikler, belli başlı özelliklere sahiptir. Bu özelliklerden ilki demir esaslı olmasıdır. Karbon çeliklerin demir esaslı olması onu kolay şekil alabilir ve kullanılabilir hale getirmiştir. Demir cevherlerinden elde edilen karbon çelikler, metallerin iyi özelliklerini kuvvetlendirmek ve kötü özelliklerini azaltmak amacı ile kullanılmaktadır.

VasifliCelik

Çeliklerin üretimi kolay olmaktadır ve az enerji gerektirdiği için maliyet konusunda hesaplıdır. Firmamız tarafından en kaliteli demir cevherlerinden elde edilen tüm karbon çelik çeşitleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir ya da firmamıza gelebilirsiniz.