Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Lama Demir Çeşitleri

Lama demir, son dönemlerde üretilmeye başlanmış ve piyasanın en sağlam, en dayanıklı demirleri arasında bulunan demir çeşitlerine verilen isimdir. Genellikle kullanılacakları bölümlerde, çelik konstrüksiyonların ana taşıyıcısı ve temel taşı olarak kullanılırlar. Lama demirleri kapılar, korkuluklar, dekoratif amaçlı imalatlar, çitler ve onarımlar dahil olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır.

Ayrıca özellikle otomotiv yapılarında, çelik konstrüksiyon yapılarında, yapı desteklerini kuvvetlendirmek ve iki profil arasındaki zemin ya da tavan arasındaki bağı kuvvetlendirmek amacıyla da kullanılmaktadır.

lama-demir-fiyatlari

Uygun bir maliyet tablosu bulunan bu demir çeşidi, özellikle inşaat, mühendislik ve madencilik gibi farklı alanlarda kullanılmaktadır. Yassı çubukların çok yönlü olması, çeliğin dayanıklı yapısı ve esnekliği birleştiğinde ortaya çıkan kaliteli malzeme, birbirinden farklı birçok endüstri alanında kullanılmasını kolaylaştırmaktadır. Lama demirleri kullanım alanlarına göre ağırlık ve boyut olarak da farklılık göstermektedir.

 Lama demirleri, boyutları değişken, kare kenarlı düz ve dikdörtgen ham madde ürünleridir. Lama demir üretiminde standart boy 6 ve 12 m. aralığında olabileceği gibi bu boylar arasında size uymayan demirleri, kendi özel siparişlerinizle 20 m. kadar çıkartabilirsiniz. Lama demirlerinin genişlikleri de farklılık gösterebilmektedir.

Lama demirleri sıcak haddeleme işlemi kullanılarak üretilmektedir. Sıcak haddelenmiş lama demirleri genellikle keskin şekillerin ve toleransların gerekli olmadığı zamanlarda kullanılmaktadır. Diğer demir çeşitlerine göre daha etkili olan bu ürünün kullanımı sırasında, işçilik büyük bir önem taşımaktadır. Lama demir üretiminde belirli standartlar bulunmaktadır. Üretim sırasında belirlenen bu standartlar, tüm dünya genelinde aynı şekilde uygulanan işlem detayına sahiptir.

Lama Demir Fiyatları

Lama demir, günümüz teknolojileri kullanılarak üretilen en kaliteli ve en dayanıklı ürünler arasında yer almaktadır. Lama demir ihtiyacınızı karşılamak için, üretici firma seçerken dikkatli davranmalı ve ihtiyaçlarınızı tam anlamı ile karşılayabilecek firmalar tercih etmeniz büyük önem taşımaktadır. Lama demir fiyatları diğer demir çeşitlerinin fiyatlarına göre uygulanan işlemler nedeni ile daha pahalı gelebilir, fakat dayanıklılığı göz önüne alındığı zaman ekonomik bir tercih olarak görülebilmektedir.

Lama demir fiyatları belirlenirken ilk olarak kullanım alanı göz önünde bulundurulmaktadır. Çünkü kullanım alanına göre ölçüler belirlenecektir ve yükseklik,ağırlık gibi etkenler fiyatları değiştirecektir. Lama demir fiyatları, imalat sırasında kullanılacak malzemeye göre de değişiklik göstermektedir. Örneğin; bir inşaat kolonunda kullanılan lama demiri ile, bir makine parçası olarak kullanılan lamanın fiyatları birbirinden farklı olacaktır.

Lama demir tercih ederken aranacak en önemli kriter kalite olmalıdır, çünkü bu malzemeler kritik alanlarda kullanılan malzemelerdir. Kullanılan malzemelerin kalitesi, yapılarında kalitesini belirlemektedir. Yani lama demirlerinin fiyatları, uygulanacak işlemlerden, kullanım alanından, yükseklik, ağırlık ve döviz kuru gibi etkenlerden doğrudan etkilenmektedir.

lama-demir-cesitleri-ekol-demir-celik

Lama Demiri Özellikleri Nelerdir ?

Oldukça dayanıklı ve kaliteli bir malzeme olan lama demirlerinin, etkisini arttıran birçok özellik bulunmaktadır. Kullanım alanı oldukça geniş olan bu malzemenin, tabi ki  belirleyici farklı özellikleri bulunmaktadır. Bağlantı noktalarında sağlamlık ve dayanıklılık sağlayan lama demirlerinin genel özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Lama demir, özellikle paslanma yapmadan uzun süre kullanım olanağı sağlamaktadır.
  • Lama demirleri kullanım bakımından oldukça sağlam bir malzemedir.
  • Lama demirleri kullanılacakları alanlarda, bağlantı oluştururlar.
  • Lama demirleri, demir çelik sektöründe en fazla kullanılan ve en sık tercih edilen ürün grubu arasında yer almaktadır. Ayrıca lama demirleri, ileri teknoloji demir çelik ürünleri arasında yer almaktadır.
  • Lama demirleri birçok alanda kullanılmaktadır. Fakat inşaat sektöründe önemli bir yere sahip olan lama demirleri, bu alanda ana taşıyıcı malzeme olarak kullanılmaktadır.
  • 6 metre ve 12 metre standart üretim yapılmaktadır. Ayrıca lama demirleri ihtiyaç ve kullanım durumuna göre 20 metreye kadar üretilebilmektedir.
  • Lama demirlerinin, nokta kalınlığı ve dayanıklılığı diğer demir çeşitlerine göre oldukça fazladır.