Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Karbon Çelik Satan Firmalar

Karbon Çelik Satan Firmalar

Karbon çelik, içindeki diğer eser elementlerin olması gereken oranı aşmadığı, karbon ve çeliğin bileşiminden oluşan ve çok dayanıklı bir alaşımdır. İçerdiği manganez oranı azami %1,65 ve bakır ve silikon oranı ise azami %0,06 olmalıdır. Eğer içeriğindeki nikel, krom, vanadyum gibi elementler olması gerektiğinden daha fazlaysa, karbon çelik vasfını kaybederek çelik alaşımlı çelik olarak adlandırılmaktadır.

VasifliCelik

  Karbon çelik, dövülebilir ve sertleşebilir bir alaşım olarak demir çelik sektöründe oldukça fazla kullanılmaktadır. İçerdiği karbon miktarı azami %2,1 olarak belirlenmiştir. Daha yüksek karbon içeren karbon çelik alaşımları dökme demir olarak sınıflandırılmakta ve sertlik derecesi çok daha fazlalaşmaktadır. Ekol Demir Çelik A.Ş. karbon çelik konusunda oldukça uzmanlaşmış ve öncü kuruluşlardan birisidir. Firmamız müşteri memnuniyeti çerçevesinde otomotiv, inşaat, makine imalat ve daha pek çok alanda karbon çelik tedarikçisidir. Karbon çelik satan firmalar arasında en önde gelen firmalardandır.

Karbon Çelik Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Vasıflı çelik olarak da nitelendirilen bu alaşım en uygun maliyetli ve çok alanda kullanılan bir üründür. Gemi üretiminde, tel üretiminde, araba parçalarında, akslarda, millerde, boru hatlarında, inşaatlarda, kesici aletlerde, raylarda ve daha pek çok sektörde kullanılmaktadır. 3 çeşit karbon çelik bulunmaktadır;

  • Düşük karbon içeren çelikler; azami %0,20 oranında karbon içeren alaşımlardır. Yumuşak çelik olarak da adlandırılmalarının nedeni içerdiği karbon miktarının daha düşük seviyelerde olmasından kaynaklanmaktadır. Karbon oranı fazlalaştıkça çeliğin sertliği ve güçlülüğü de aynı oranda yükselmektedir. Düşük karbon içeren çelikler, dünya çelik imalatında en fazla yer alan ürünlerdir. Daha yumuşak olması ve daha kolay dövülebilmesi inşaat sektöründe kullanım alanını genişletmektedir. Yassı ürünler, çelik çubuk ve profiller bu alanda kullanılan ürün çeşitlerindendir. Uygun maliyetle elde edilebildiklerinden kullanım alanları da o derece yaygınlaşmaktadır. İmalat çelikleri olarak da bilinmektedirler. Karbon miktarının az olması su verme sistemi ile dövülerek sertleştirilmesini kolaylaştırmaktadır. Karbon miktarı arttıkça karbon çelik su alma kabiliyetini kaybetmektedir. Isıl işlem ile sertleştirilebilmeleri mümkün değildir.

NitelikliCelik

  • Orta karbon içeren çelikler; %0.20- %0,60 arasındaki bir oranda karbon içeren ürünlerdir. Çok az oranda manganez ve silikon eklendiğinde kalitesi daha da artabilmektedir. Bu nedenle mekanik özellikleri de orta derecede olmaktadır. Düşük karbon içeren karbon çeliğin tersine ısıl işlemle sertleştirilebilmektedirler. Makine imalatında oldukça yoğun bir şekilde kullanılmaktadırlar. Ekol Demir Çelik A.Ş. olarak makine imalat endüstrisine orta karbon içeren çelik satışımız oldukça fazladır. Kaynak kabiliyetleri düşük karbon içeren çeşidine göre daha azdır. Malzemenin kalitesinin bozulmaması için kaynak işlemlerinde çok dikkatli olunması gerekmektedir.   
  • Yüksek karbon içeren çelikler; %0,60 oranından daha fazla karbon içermektedirler. Yüksek dayanıklılığa sahip ve oldukça sert ürünlerdir. Yüksek oranda manganez de dayanıklılığı arttırmak için alaşıma ilave edilmektedir. Bu nedenle ısıya karşı oldukça hassastır. Kesici özelliğe sahip ürünlerin imalatında kullanılmaktadırlar. Daha fazla su alabilme özelliğine sahiptirler. Yüksek çekme dayanımına sahip olduğundan bıçaklar, kesici takımlar, dayanıklı teller, yaylar yüksek karbon içeren çelikten üretilmektedirler.

 

Karbon Çeliğin Avantajları Nelerdir?

Vasıflı çelik olma özelliği ile paslanmaz çelik özelliklerini içeriğinde bulundurmaktadır. Oldukça az maliyetle çok yüksek faydalar sağlayabilmektedir. Sağlam ve dayanıklı malzemeler olduklarından pek çok alanda işlevlerini oldukça yüksek kalite sunarak gerçekleştirmektedirler. Standart çelikten çok daha fazla dayanıklı ve sağlamdır. Karbon çelik ihtiyacında Ekol Demir Çelik A.Ş. olarak her zaman her sektörün yanında olmaktayız. Dış etkilerden, zorlanmalardan ve kötü şartlardan etkilenmeyerek sağlamlığını ve kalitesini uzun yıllar devam ettirebilmektedir.

 

Sudan etkilenmediğinden güvenli bir kullanım avantajı da sağlamaktadır. İçeriğinde mangan, silisyum, kükürt, fosfor, krom, nikel, molibden, vanadyum, titan gibi elementler de bulunabilmektedir. Alaşım elementler de denilen bu elementler çeliğin özelliklerini çeşitlendirebilmektedir. Bu elementler bazı özellikleri kuvvetlendirebileceği gibi azaltabilmektedir de. Kullanılacak alana göre bu etkiler değişmektedir. Çeliğin sertliği maksimum 67 HRC olup, bu değer karbon oranıyla belirlenmektedir. Karbon çelik; güçlü, dayanıklı ve ısıya karşı oldukça yüksek dirence sahip bir alaşımdır.

 

Karbon çelik satan firmalar arasında yer alan firmamız, müşteri memnuniyeti, uygun maliyet ve dürüstlük açısından en önde gelenlerden biridir. Bu nedenle her türlü karbon çeliği tedariğinde Ekol Demir Çelik A.Ş. olarak her zaman yanınızdayız, ihtiyaçlarınız için hemen bizimle irtibata geçebilirsiniz.