Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Plastik Kalıp Çelikleri

Plastik Kalıp Çelikleri

Günümüzde; beyaz eşya, elektronik aletler, otomobiller, ev eşyaları başta olmak üzere pek çok ürünün imalatında plastik, hammadde olarak kullanılmaktadır. Plastiğin şekillendirilmesinde ise plastik kalıp çelikleri üreticiye sağladığı düşük maliyet ve yüksek performans sebebiyle tercih edilmektedir.

ElifTulay

Plastik Kalıp Çelik Özellikleri

Plastik kalıp çelik, takım çelikler içerisinde özellikle büyük plastik parça üretiminde üreticilere avantaj sağlamaktadır. Aşınma direnci, korozyon direnci, pürüzsüz ve parlak bitiş, yüzey işleyebilme kabiliyeti, plastik kalıp çeliklerin öne çıkan özellikleri arasındadır. Başlıca kullanım alanları; plastik kalıp endüstrisi, kalıp çerçeve ve kalıp parça üretimi ve pres döküm endüstrisidir. Özellikle; otomotiv ve beyaz eşya sektörlerinde imalat sürecinde yoğun olarak kullanılmaktadır.

 

 

Plastik Kalıp Çelik Türleri

Ekol Demir Çelik A.Ş malzeme türü ve kullanım amacına göre değişen plastik kalıp çelikleri imal etmekte ve satışa sunmaktadır. Firmamız tarafından 7 tür plastik kalıp çelikleri üretilmektedir. Kalıplama yapılacak hammaddeye, çalışma koşullarına ve imalat amacına bağlı olarak aşağıda ayrıntıları verilen kalıp çeliklerden size uygun olanını seçebilirsiniz.

1.2738 High Hard Plastik Kalıp Çeliği

1.2738 high hard çelik, 2738’den daha yüksek aşınma direncine ve yüzey işleme becerisine sahiptir. Başlıca kullanım alanları; plastik enjeksiyon, ekstrüzyon kalıplama, otomotiv sektörü, elektronik cihaz ve beyaz eşya sektörüdür.  İşlenebilirlik, parlatma ve doku kazandırma özelliklerine sahiptir. İçerdiği Nikel (Ni) oranı, sertleşme ve dayanıklılık derecesini arttırır.

1.2085 Plastik Kalıp Çeliği

EkolDemirCelikAS

1.2085 plastik kalıp çelikleri korozyon dirençli, martenzit yapıda paslanmaz çelik türüdür. Mekanik mukavemeti ve sertliği yüksektir. Aşındırıcı maddelere karşı dirençli malzemenin imalatı için mükemmel bir kalıptır. İçerdiği Sülfür sayesinde işlenebilirlik derecesi yüksektir. İyi derecede aşınma ve korozyon direncine sahiptir. Rutubetli ortamlarda kullanıma uygundur. Isıl işlem uygulama aşamasında oldukça stabil özellik sergiler. Paslanmazlık gerektiren plastik sanayiinde (Örn. PVC imalatı) tercih edilen çelik kalıp türüdür.

1.2738-1.2738 QT

Bu çelik sınıfı; kalıplama esnasında karşılaşılan sertlik derecesinde azalma, malzemede kabarcık oluşumu, eşleştirme problemleri gibi sorunların üstesinden gelmek için geliştirilmiştir. İçerdiği Nikel ve Krom, sağlamlık ve dayanıklılığına katkı sağlar.

Mükemmel düzeyde katılaşma, işlenebilirlik ve parlatma özelliklerine sahiptir. Nitrürleme yoluyla aşınma direnci artırılabilir. Genellikle basınçlı pres kalıpları gibi görece daha düşük sıcaklıktaki uygulamalar için uygundur. Enjeksiyon kalıpları, kauçuk kalıplar ve geniş kalıpların imalatında kullanılabilir.

1.2311 Plastik Kalıp Çeliği

İşlenebilirlik ve parlatılabilirlik özellikleri yüksek düzeydedir. Plastik kalıplar, plastik kalıplar için plastik çerçeveler, geniş enjeksiyon kalıplar, pres döküm kalıplarının imalatı için uygundur. Termoplastikler (PE, PP, PS), termoset plastikler ve saydam eriyiklerin kalıplanmasında kullanılabilir.

1.2312 Plastik Kalıp Çeliği

1.2311 çelik sınıfından daha düşük Sülfür oranına sahiptir. Bu sebeple; görece yüksek sertliktedir ve işlenebilirliği daha yüksektir. Desenleme ve parlatma özellikleri haricinde, yüksek işlenebilirlik özelliği sayesinde plastik kalıplamaya ihtiyaç duyan tüm işlemler için uygundur.

1.2316 Plastik Kalıp Çeliği

İçerdiği Krom (Cr) ve Molibdenim (Mo) oranı sayesinde yüksek korozyon direncine sahiptir Çeliğin yüksek düzeyde homojen yapısı, parlatma özelliğini yükseltir. Genellikle, nemli ortamlarda depolanan ya da kullanılan plastik kalıp çeliği uygulamaları için idealdir.

 

 

1.2083 Plastik Kalıp Çeliği

İçerdiği yüksek Krom (Cr) oranı ile 1.2013 çelik sınıfı;

  • Yüksek korozyon direncine,
  • Mükemmel parlatma özelliğine,
  • İyi düzeyde işlenebilirliğe,
  • Yüksek sertleşme derecesine
  • Yüksek aşınma direncine sahiptir.

PVC, geri dönüştürülmüş polimerler gibi aşındırıcı plastik materyaller ve kimyasal olarak agresif plastikler, zararlı katkı maddesi içeren plastiklerin imalatında plastik kalıp çeliği olarak kullanılabilir. Otomotiv, sağlık, yemek ve optik endüstrisinde kalıplama aracı olarak sıklıkla tercih edilmektedir.

Ekol Demir Çelik A.Ş tarafından üretilen ve satışa sunulan kalıp çelikleri ile ilgili daha detaylı bilgi almak için iletişim adreslerimizden bize ulaşabilirsiniz.