Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Bursa Vasıflı Çelik Satan Firmalar

Bursa Vasıflı Çelik Satan Firmalar

Ekol Demir Çelik A.Ş firması olarak vasıflı çelik, nitelikli çelik, karbon çelik ve yapı çelik tedarik hizmeti vermekteyiz. Firmamız bünyesinde farklı sektörlere hizmet sağlanmaktadır. Bu sektörlerden bazıları; metal mobilya, el aletleri, madeni eşya, otomotiv, yedek parça sanayi, takım tezgâhı ve makine, asansör, kalıp sanayi, ağır makine sanayidir. Bursa Vasıflı Çelik satan firmalar arasında hizmetimiz ve müşterilere uygun üretim yapma sistemimiz sayesinde tercih edilen bir firmayız.

Vasıflı Çelik Nedir?

Vasıflı çelik ham olan demire karbon eklenerek oluşturulan bir çelik grubu olarak ifade edilmektedir. Üretim aşaması farklı şekillerde de gerçekleşebilmektedir. Vasıflı çeliğin bir diğer adı da nitelikli çeliktir.

EkolDemirCelikSogukSicakLama

Karbon ve çeliğin kullanılacağı alana göre gereken malzemelerin eklenmesiyle nitelikli çelik oluşmaktadır. Vasıflı yani nitelikli çelikler, çeliğe alaşım maddeleri eklenmesiyle nitelikli hale gelmesini ifade eder. Vasıflı çelikler ülkelerin sanayileşme ve kalkınma düzeylerinin en önemli göstergesi olarak yorumlanmaktadır. Bu da ülkelerin gelişmişlik düzeyinin anlaşılmasını sağlar. Vasıflı çeliklerin kullanıldığı alanlar birden fazladır. Bu alanlardan bazıları:

 • Otomotiv sektörü,
 • Savunma sanayi,
 • Sağlık makineleri,
 • Gemi sektörü,
 • Enerji sektörü,
 • Uçak üretimi,
 • Denizaltı üretimi,
 • İnşaat sektörü,
 • Demiryolu olarak sayılabilir.

Vasıflı çelik kullanılmasının başlıca nedenleri arasında mühendislikte sağladığı dayanım gücü gösterilmektedir.

Vasıflı Çelik Çeşitleri

 • Karbon çelikler: İçerdiği yüksek karbon sebebiyle bu isim verilmiştir. İmalat çeliğinin sertleşmesi karbon miktarına bağlı olarak artmaktadır. İmalat çeliğinin tokluğu için de karbon miktarının az olması gerekmektedir. İstenen özelliklere uygun olarak üretim yapılması sağlanmaktadır. Kullanıldığı alanlar; motor, taşıt, makine ve aparatları, dişliler, cer kancaları, miller ve kalıp setleridir.
 • Islah çelikleri: Kimyasal bileşimleri karbon miktarı açısında sertleşmeye müsaittir. Islah işlemi sona erdikten sonra belirli bir çekme dayanımında yüksek şekilde tokluk oranı gösterir. Alaşımlı ve alaşımsız olarak iki farklı şekilde bulunan makine çelikleridir.
 • Segmentasyon çelikleri: İç kısmında yumuşakken dış kısmı sertleşebilen ürünler olarak adlandırılır. Yüzey sertliği kazandırılması amacıyla 1,5 mm kadar karbon emdirilir. İç kısmının yumuşak olması sebebiyle darbelere dayanıklı özelliktedir. Kaynak yapılması için uygun olan nitelikli çelik türüdür.
 • Otomat çelikleri: Otomat çelikleri içinde fosfor ve kükürt sebebiyle kolay işleme, kolay talaş kaldırma, kolay kesilim ve yağlı metal alaşımlı yüzeye sahip olan nitelikli çeliklerdir. Ayrıca bu çelik türünün segmente ve ıslah yapılabilmesi de mümkün olmaktadır.
 • Yapı çelikleri: Mekanik özellikleri karbona bağlı olan ve alaşımsız çelik olarak tanımlanan nitelikli çelik türüdür. Vasıflı çeliklerin her birinin kullanım alanı, yapıları ve özellikleri farklılık taşımaktadır. Kullanılmak istenen alana uygun olan çelik türü ile kaliteli üretim yapmak mümkün olmaktadır.

Nitelikli Çelik Üretimi

Dünyada çelik üretiminde Japonya, Çin ve Hindistan ilk üçte yer alan ülkelerdendir. Nitelikli çelik üretiminde ise İsveç, Almanya ve ABD önde gelen ülkeler arasındadır. Gelişmiş olan ülkeler ellerinde bulunan nitelikli çeliği savunma sanayi ve ileri teknoloji ile kullanarak diğer ülkelere bu konularla ilgili ambargo uygulamaktadırlar.

EkolDemirCelikVasifliCelik

Nitelikli çelik her türlü alanda kullanılabilen bir malzemedir ve bu sebepten diğer ülkelerin yaptığı gibi bizim ülkemizde de nitelikli çelik üretiminin başlaması gerekmektedir. Bu amaçla çalışmalar yapılabilmesi için 5746 sayılı Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi kanunu çıkarılmıştır. Kanun çıktıktan sonra bu alanda araştırma yapmaya başlayan merkez sayısında artış gözlenmiştir. Nitelikli çelik üretiminin yapılması ile dışarıya bağımlı olan çelik alımlarımız son bulacaktır. Ülkemizin gelişmesi ve kalkınması için vasıflı yani nitelikli çelik üretimine en kısa zamanda başlanması amaçlanmaktadır.

Ekol Demir Çelik A.Ş YKB Elif TULAY yönetiminde imalat ve üretim konusunda her türlü gelişmeyi takip ederek doğaya ve çevreye uyumlu çalışmalar yapmak amacıyla hizmet etmekteyiz. Fikirlere ve insana veren bir anlayışla vasıflı çelik piyasasında varlığımızı sürdürmekteyiz.