Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Türkiye’de Demir Çelik Sektörünün Durumu

Türkiye’de Demir Çelik Sektörünün Durumu

Türkiye’de Demir Çelik Sektörü; bir önceki yıla oranla ham çelik üretiminde %7,8 azalışa maruz kalsa da dünyada halen 8’inci sırada yer almaktadır. Bu azalışa neden olan en büyük etken tedarikçi konumunda bulunan Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş olarak gösterilmektedir. Bilindiği üzere Türkiye’de vasıflı çelik ithalatının % 50’si Rusya, Ukrayna ve Çin’den yapılmaktadır.

Bu olumsuz gelişmeler sonucunda, ülkemizde demir çelik sektörü ham madde yönünden birtakım problemler yaşasa da durum küresel ekonomi ile ilgilidir. Sektördeki bu kriz; çelik üretiminde ilk sırada gelen demir cevheri, kok kömürü ve hurdadaki fiyat artışlarına, doğal olarak ham madde tedarikinin zora girmesine ve gerekli gereksiz stoklamalara sebep olmaktadır.

Türkiye’de Demir Çelik Sektörü üretim gösteren firmalara bakıldığında tamamı özel firmalardan oluştuğu görülmektedir. Ülkemizin en önemli ve gelişmeye müsait alanlarından biri olan bu sektörde küresel pazardaki gelişmeler yakından izlenerek adımlar atılmaya çalışılmaktadır. Demir Çelik piyasasında son yıllarda yaşanan olumsuz gelişmelerin başlıca nedenlerini yaşanılan süreç ile birlikte çelik talebindeki daralma, enerji maliyetlerindeki artış ve Rusya’ya uygulanan yaptırımlar oluşturmaktadır.

Demir Çelik İthalatı İhracatında Çözümler

Farklı yatırım ve çözüm arayışı içinde olan sektörde önemli bir konumda bulunan Ekol Demir Çelik de tüm gayretlerini bu konuya yöneltmiş durumdadır. Ekol Demir Çelik yönetim kurulu başkanı Elif Tulay, sektörde lider bir kadın girişimci olarak aktif olarak çözüm arayışını şu şekilde özetlemektedir:

“Demir çelik sektörünü dış politikaların esiri olmaktan kurtaracak olan husus kendi çeliğimizi üretmektir. Ağırlıklı olarak yapı çeliği üretimi yapmaktayız. Yatırımlarımızı; fabrikalarımızda vasıflı çelik üretimine kaydırarak kısa vadedeki en iyi çözüm üretme çabasında olmak gerekmektedir.”

Elif Tulay; bu olgudan hareketle, Türkiye’de Demir Çelik Sektörü için yeni bir ivme kazandırılabileceği fikrindedir. Vasıflı çelik üretimi sektörde çözüme ulaşmanın anahtarı olacaktır.

Demir çelik sektörü; gıda, tekstil, inşaat sektörü ile birlikte özellikle vasıflı çeliğe ihtiyaç duyulan savunma sanayi, otomotiv, ağır sanayi, makine gibi alanlara da ham madde sağlamaktadır. Bu alanlar herhangi bir şekilde doygunluğa ulaşmadığı sürece demir çelik sektörü de doygunluğu ulaşmayacaktır. Demir çelik, dönem dönem gerek küresel gerek yerel ekonomik krizlerle veya ithalat ihracat sendromlarıyla karşılaşsa dahi ülkemizdeki ekonomik gelişmelerin sürdürülebilir odağında, aranan ve lokomotif sektörlerinden biri olacaktır.

Ekol Demir Çelik olarak en büyük hedefimiz vasıflı çelik üretim hacmimizi artırmak ve ihracat kanallarımızı genişleterek Avrupa dışındaki ülkelere doğru ticari girişimlerimizi yöneltmektir. Türkiye’de Demir Çelik Sektörü içindeki yerimizi koruyarak sahadaki büyük aktörlerden biri olarak çalışma tempomuzu artırmaktayız.

Ürünlerimiz ve Hizmetlerimiz

Ürün portföyümüzde sürekli olarak bir derinlik, bulunabilirlik ve ulaşılabilirlik özelliklerine sahip olmak için her geçen gün Ekol Demir Çelik olarak sıkı çalışıyoruz.

Müşterilerimizin hizmetine sunduğumuz ürünlerimiz: Vasıflı (Alaşımlı, karbon, ıslah, sementasyon, yapı, otomat) çelikler, profiller, yapı profilleri, soğuk ve sıcak lama, takım çelikler ve alternatif ürünlerdir (Alüminyum, bronz, kestamit, kromlu mil, çelik çekme boru).

İthal ürünlerimizin kalitesini ve güvenilirliğini her zaman yerinde test ederek işi şansa bırakmıyor ve ürünlerimizin tamamına garanti verebiliyoruz.

Amacımız; hizmet sunduğumuz otomotiv ve yedek parça, takım tezgahı ve makine, metal mobilya, el aletleri, dişli, asansör, bağlantı elemanları, madeni eşya, kalıp sanayi ile ağır makine alanındaki seçkin müşterilerimize en iyi ürünleri en ucuza kazandırmaktır. Bu yüzden, yazılım ve bilişim şirketleri ile de ortaklıklar kurarak büyümeye devam etmekteyiz.