Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Paslanmaz Çelik

Paslanmaz Çelik

Paslanmaya karşı dayanıklı olması nedeniyle tercih edilen çelik türüne paslanmaz çelik denmektedir. Çeliğin bu cinsinde, paslanmaz olabilmesi için belirli oranda krom içermesi gerekmektedir. Çeliğin içerisinde yer alan krom, çeliğin oksijen ile temas etmesi durumunda krom-oksit adında bir ince film tabakası oluşturmaktadır. Böylelikle, çelik paslanmaya karşı dirençli hale gelmektir. Sadece krom-oksit değil aynı zamanda çelik içerisine eklenen birçok farklı element, çeliğin korozyon dayanımının artmasına ya da azalmasına neden olabilmektedir. Bu elementlere örnek verecek olursak;

  • Nikel elementi eğer krom elementi bir arada kullanılırsa paslanmaz çelikler, paslanmaya karşı daha fazla kuvvetli olmaktadır.
  • Molipten elementi de krom ve nikel ile birlikte kullanıldığında korozyon direncini yükseltir.
  • Kükürt ve karbon kullanımı ise çeliğin içerisinde bulunan oran artırılırsa korozyon dayanımının düşmesine neden olmaktadır.

Çeliğin işlenmesi için zor olan ortamlarda paslanmaması için krom oranının arttırılması yeterli olarak görülse de daha zor şartlarda çeliğin paslanmaya karşı dayanıklılığını sağlamak için içine molipten, nikel, demir ve benzeri daha birçok paslanmaz bir hale taşınmak için içerisindeki alaşımlar ile bu alaşımların oranları ile oynanabilmektedir. Paslanmaz çeliklerin kalitelerinden piyasada en çok hangi alaşımlar ile korozyon direnci oluşturduğunu incelemek isterseniz ana sayfa üzerinde yer alan ilgili diğer içeriklerimizi de okuyabilirsiniz.

Paslanmaz Çeliklerde Kalite Karşılaştırmaları

Ekol Demir Çelik’te paslanmaz çelik malzemeler içerdikleri element oranlarına göre değerlendirilmektedir. Yani her paslanmaz çelik içerisindeki elemente göre değişiklik gösterir. Paslanmaz çeliklerin kalitesini de bu şekilde anlayabilmekteyiz. Örneğin; 303 kalite ve 304 kalite paslanmaz çelik vs. şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Farklı kalitelerde olan paslanmaz çelik malzemelerin korozyon dayanımı, kaynak yapılabilir olması, mekanik özellikleri ya da ısım işlem ile sertlik alıp almaması gibi özellikler ürünler altında açıklamaları ile belirtilmektedir. Firmamız bünyesinde tedarik edebileceğiniz tüm paslanmaz çelik ürünlerini ana sayfa üzerinde buluna kataloğumuzu inceleyerek bulabilirsiniz.

Ekol Demir Çelik firmamızın Seo'su Elif Tulay olup firmamızdan paslanmaz çelikleri sektörün en iyi alaşımları ve elementleri ile farklı kategorilerde elde edebilirsiniz. Paslanmaz çeliklerin firmamız içerisinde tüm dirençleri mevcut olup herhangi bir ortama göre paslanma ve korozyona uğrama gibi olumsuzluklara karşı da oldukça dayanıklıdır. Paslanmaz çelikler için daha ayrıntılı bilgi için lütfen arayınız.