Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Çelik Hasır

Çelik Hasır

Çelik %0,2 oranında demir elementinin %2,1 oranında karbon ile bileşiminden elde edilmektedir. Çelik hasır ise S220 çeliğinden alana özgü yöntemlerle üretilen, yüksek dayanım gücüne sahip ve genellikle dayanıklılık oranı oldukça yüksek olan, inşaatlarda kullanılan beton çeliği olarak bilinir. Üretiminde gerekli olan demir çubukların istenilen ölçülere uygun olarak çekilmesi ve doğrultma işlemleri ilk olarak gerçekleşen işlemler arasında yer almaktadır. Belirli ölçülere uygun olarak yapılan hasırlar; elektrik programlı punto kaynak makinelerinde işlenerek elde edilmektedir. Standart bir hasırın ölçüleri 3,28 kg ve 33 çubuk şeklinde verilmektedir. Kullanım alanı oldukça geniş olan çelik hasır genellikle inşaat sektöründe yaygın kullanılır.

Çelik Hasır Çeşitleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Günümüzde birçok alanda olduğu gibi çelik ve çelik ürünlerinin kullanımı, üretim ve imalat gibi konularda da artış yaşandığı görülmektedir. Ülkemizde çelik hasır kullanımını ele alacak olursak son 10 yılda kullanım alanının oldukça genişlediğini görmek mümkün olacaktır. Tünel ve istinat duvarları, beton yollarda ve döşemelerde, saha betonları ile perdelerde hasır çeliğin genel olarak yaygın kullanımının olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Kanal, kanaletler, barajlar ile galerilerde de kullanımı görülmektedir. Bunların dışında asma tavan, korkuluk ve bahçe çiti için de üretimi yapılan hasırlar bulunmaktadır. Standart çelik hasırlar R ve Q olmak üzere iki şekilde üretilmektedirler.

R tipi hasırlar mesnet donatılarında ve tek istikamette çalışan döşemelerde kullanılmaktadırlar. R tipi çubuğunun boy aralığı 150mm iken en çubuklarının aralığı ise 250 mm olarak uygulanmaktadır. Q tipi hasırların üretiminde ise en boy açısından R tipi hasır üretiminde verilen aralıkların tam tersi uygulanmaktadır.

Çelik hasır kullanımının en yaygın olduğu alanlar arasında kat döşemeleri de gösterilmektedir. Döşemeleri simetrik olan çelik hasırların kullanımı oldukça kolay olup toplu konutlar için de tercih edilebilmektedir. Zemin betonlarında ise kullanımı zorunlu olmaktadır. İşlevsel özellikleri açısında metro ve tünelde kullanımına rastlanmaktadır. Prefabrik yapılar ile tünel kalıp sistemleri de kullanımının yaygın olduğu ancak alanda uzman kişiler dışında pek bilinmeyen kullanım alanıdır.

Çelik Hasır Fiyatları

Çelik hasır üretiminde hizmet eren firmamız Elif Tulay önderliğinde çalışmalara yön vermekte ve müşteri memnuniyeti odaklı faaliyetlerini sürdürmektedir. Talepler doğrultusunda üretimde çeşitlilik sunarak diğer firmalardan farkını ortaya koymaktadır.

Çelik hasır için fiyat belirlemesi çeşitli faktörlere göre değişmektedir. Çeliğin üretiminde kullanılan hasır tipi, ağırlığı ve göz ağırlığı, kalınlığı ve ebatı fiyatı belirleyen unsurlar arasında yer almaktadır. Fiyat belirlenirken hasır tipi ve kalınlık için mm baz alınmakta olup ebat, aralık ve göz aralığı için de cm baz alınmaktadır. Ağırlık için de bilindiği üzere kullanılan ölçüm birimi kg olarak karşımıza çıkmaktadır. Çelik hasır ve diğer ürünlerimiz hakkında bilgi almak ve diğer tüm sorularınız için iletişim kanallarımız üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.