Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Galvanizli Boru Kullanım Alanları ve Özellikleri

Galvanizli boru, çinko kaplamalar ile daldırılmış çelik boru türüne verilen isimdir. Genellikle 1960’lı yıllardan önce inşası tamamlanan evlerde bu boru türü tesisat döşemesinde kullanılıyordu. İlk ortaya çıktığı zaman su temin hatlarının döşemesi için kurşun boru türüne bir alternatif olarak tercih edilmekteydi. Kullanımından yıllar sonra suya maruz kalması ile galvanizli borularda özellikle iç kısımlarda paslanma gibi olumsuz etmenlerin ortaya çıktığı görüldü. Bununla birlikte galvanizli boru kullanım alanları ve özellikleri de değişti.

Galvanizli Boru Üretimi Nedir?

Ekol Demir Çelik’te çelik borular eritilmiş olan çinko içerisine daldırılır ardından galvanizlenir. Bu çinko kaplama özellikle paslanma gibi durumları engellemeye yardımcı olmaktadır. Ancak sadece paslanma değil korozyon ve pas birikmesine karşıda önlem alınmaktadır.

Galvanizli borular ilk üretildiklerinde nikel tarzında bir rengi vardır. Ancak kullanıma bağlı olarak galvanizli borular, (ayrıca bulunduğu yere de bağlıdır) matlaşır ve daha açık ya da daha koyu bir renk alabilirler. Galvanizli boru kullanım alanları ve özellikleri durumuna göre bu renk değişimi açıkça anlaşılır.

Galvanizli Boru Nerelerde Kullanılır?

Elif Tulay yönetiminde olan firmamızda üretilen galvanizli boru ürünlerinin pek çok alanda kullanımı vardır. Özellikle 1960 yıllarından önce inşaatlarda evlere su temin boruları döşemesinde galvanizli çelik tercih ediliyordu.

Burada çit direkleri ve korkulukları tıpkı bir iskele gibi çeliğin dayanırlığını dış mekân uygulamalarında ve dış etmenlerden korunması amacı ile kullanılmaktadır.

Eğer su borusu olarak kullanılıyorsa çinko bariyer kaplaması su içerisinde bulunan minerallerle tepkide bulunmaya elverişlidir. Bu da boruların içerisinde plak oluşmasına sebep olmaktadır. Suyun aktif bir şekilde akışını engellemesine neden olacak bu durum uzun süre müdahale edilmez yani fark edilmezse boruların patlamasına da sebep olabilir.

Galvanizli boru kullanım alanları ve özellikleri galvanizli boru takılmadan önce dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Eğer uygun şekilde takılması yapılmazsa sıhhi tesisatlar da sızıntı durumları ortaya çıkar.

Bu tür boruların tercih edilmesinde en önemli nedenlerden biri kesinlikle galvanizli boru ömrünün en az 40 ila 50 yıl arasında olmasıdır.

Ekol Demir Çelik’te çok farklı çapları bulunan galvanizli boru üretimi bulunmaktadır. Genellikle galvanizli boruların çapları, 21,3 milimetre, 26,9 milimetre, 33,7 milimetre, 42,4 milimetre, 48,3 milimetre, 60,3 milimetre, 76,1 milimetre, 88,9 milimetre, 114,3 milimetre, 139,7 milimetre, 165,1 milimetre gibi olmaktadır. Kullanıcıların istedikleri alanlara göre farklı boyutlarda galvanizli boru üretimi yapmaktayız. Galvanizli boru türlerimizi;

  • İnşaat sektörü
  • Makine üretimi

Gibi birçok alanda kullanabilirsiniz. Kaliteli, uzun yılar dayanıklı olacak galvaniz boru türlerimiz için hemen iletişim kanallarımızı kullanınız.

Galvanizli Boru Fiyatları

Galvanizli borularımızın fiyatı; boruların çapı, dış çapları, et kalınlıkları ve ağırlıklarına göre değişmektedir. Bu boru tipine ihtiyaç duymanız halinde müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçmeniz halinde sizlerin istediği özellikteki boruların hesaplaması uygun bir şekilde ekip arkadaşlarımız tarafından yapılmaktadır. Fiyatlarımızı öğrenmek ve ürünlerimizi incelemek için hemen ana sayfa üzerinden iletişime geçiniz.