Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Soğuk İş Takım Çeliklerin Kullanım Alanları 

Soğuk İş Takım Çelikleri

Malzemelerin soğuk şekillendirildiği ortamlarda kullanımı gerçekleşir. İşlem esnasında ortaya çıkan çalışma sıcaklığı 200 dereceyi geçmeyecektir. Üretim sürecinde kesme, bükme kalıpları, bıçaklar, baskı makaraları, zımbalar, pres takımları, soğuk ekstrüzyon takımları soğuk iş takım çelikleri bazında üretiliyor. DIN normlarına göre birkaç soğuk iş takım çelikleri vardır. 1. 2379, 1. 2767, 1. 2363, 1. 2550, 1. 2436 şeklinde soğuk iş takım çelikleri bulunuyor. 

soguk-is-takim-celikleri

Soğuk İş Takım Çeliklerin Kullanım Alanları 

Soğuk iş takım çeliklerin pek çok farklı kullanım alanları vardır. En çok kullanılan alanlar; kesme takımları, kazıma, sıyırma ve kırma takımları, derin çekme ve sıvama takımları, presleme takımları olacak şekildedir

Beklenen Özellikler 

Soğuk iş takım çeliklerden beklenen özellikler vardır. Uygulama esnasında kullanım yönünden gerekli görülenler yüksek basma dayanımı, yüksek sertlik, yüksek çekme dayanımı, yüksek aşınma dayanımı olacaktır. Üretim yönünden gerekli görülen özellikler de farklılık gösteriyor. Bunlar iyi dökülebilme ve şekillendirebilme özelliği, iyi işlenebilir durumda olması, ölçü kararlılık derecesi ve minimum distorsiyon, kaynak edebilme özelliği olarak düşünülebilir. 

soguk-is-takim-celikleri-ekol-demir-celik

Bir soğuk iş takım çeliğinin yukarıda bahsetmiş olduğumuz uygulama ve üretim özelliklerinin tamamını kapsayabilir. Bu da daha avantajlı bir durum yakalanmasına yardımcı olacaktır. Özellikle de uygulama esnasında gerekli görülen özellikler, üretim sürecini de kolaylaştıracak düzeydedir. Bunun için malzemelerin en iyi şekilde kullanılması ve doğru noktalarda kullanılması gerekiyor.