Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Demir Profiller Nerede Kullanılır?

Demir profil, günümüzde birçok binanın içerisinde bulunan ve sürekli olarak gördüğümüz ancak ismini bilmediğimiz demir çeşitlerinden bir tanesidir. Her geçen gün gelişen teknolojiyle yedek parça ve yapı sektöründe her geçen gün yaşanan büyüme, bu alanda ihtiyaç duyulan parçalara da daha fazla talebin oluşmasını sağladı. Bu sebeple demir-çelik sektöründe her ürünün daha dayanıklı olması kaçınılmaz oldu. Büyüklü, küçüklü tüm projelerde özellikle insan yaşamı söz konu olduğundan ihtiyaç olunan her parçanın daha yüksek kaliteli olması gerekmektedir. Kalite ve iş gücü söz konusu olduğunda demir profillerin kullanım oranı büyük oranda artış göstermektedir. Peki demir profil nerelerde kullanılır?

Demir profil nerelerde kullanılır sorununa cevap verecek olarak; günümüzde hemen hemen her alanda kullanılan ve binaların, çelik konstrüksiyonların içinde bulunan demirler özellikle az ve çok katlı binalarda tercih edilir. Birçok proje de demir profillerin kullanılmasının kuşkusuz en önemli sebebi demir profillerin paslanmaz yapıya sahip olması ve dayanıklılığıdır. Kare, dikdörtgen, kutu, galvanizli ve özel şekiller olmak üzere birçok seçeneğe sahip olması demir profilleri her zaman daha kullanışı kılmıştır. Demir profil denildiğinde akla gelen ilk gelenlerden biri yapıdır. Özellikle bütün betonarme yapılarda dayanıklılığı arttırma amacıyla demir profiller kesinlikle kullanılır. Ayrıca hava koşulları, yıpranma gibi etkenlere karşı dayanıklıdır ve çok uzun yıllar kullanılabilir. Ancak demir profillerin kullanım alanları elbette ki yapılar ile sınırlı değildir. Otomotiv sanayinde, endüstriyel alanlarda, mobilya sektöründe ve inşaat sektörü gibi birçok sektörde kullanılan demir profiller, aynı zamanda makine parçalarında ve özellikle tarım araçlarında, sağlam bir malzeme olması sebebi ile çokça tercih edilir. Ayrıca vinç sanayi gibi özel alanlarda da kullanımı oldukça yaygındır.

Demir profiller farklı sektör ve hizmet grubu için farklı ebat ve boyutlarda üretilmektedir. Kullanım alanı ve müşteri talebine göre de bu kriterler farklılaşmaktadır. İhtiyaç duyulan ölçülerde üretim yapılabilmektedir.  Demir profiller de boyut ve ağırlık arasında da belli bir oran her zaman olmalıdır. Bu sebepten ötürü üretim esnasın da bu oranın korunması önemlidir.

Sizlerde; demir profil nedir? Demir profil nerelerde kullanılır? Sorularına ya da size en uygun profil ürünlerini öğrenmek ve uzmanlarımızdan destek almak için Ekol Demir Çelik A.Ş  ile ‘ekolcelik’ kullanıcı adı instagram üzerinden iletişim kurarak veya İstanbul/İkitelli Osb adresindeki yerimiz de ziyaret ederek hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.