Ekol Demir
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

İstanbul'da Plastik Takım Çelikleri Üretimi Ve Fiyatlar

İstanbul'da Plastik Takım Çelikleri Üretimi Ve Fiyatlar

Plastik takım çelikleri, plastik kalıpların üretiminde oldukça önemli hammaddelerdir. Plastiğin şekli, cinsi ve miktarı, kullanılan takım çeliğinin formülasyonunda oldukça farklı kombinasyonların oluşmasını sağlar. Bu sebepten dolayı plastik takım çelikleri alınacak yerlerin doğru bir şekilde seçilmesi gerekir. Üretim sürecinin doğru ve hızlı ilerlemesi amaçlanıyorsa, kalıpların üretiminde kullanılan takım çeliğinin sorunsuz olması beklenir.

Dünyanın en kaliteli takım çeliklerini üreten Alman üreticiler ve ülkemizde hali hazırda üretim yapmakta olan çelik üreticileri arasından işletmenizin çalışma koşulları ve bütçeniz doğrultusunda en iyisini seçmek durumunda kalabilirsiniz. Bu sebepten dolayı birçok inceleme ve araştırma yapmanız gerekmektedir. Ekstrüzyon, pres, şişirme kalıplarında da kullanılan takım çeliğinin işlenebilirliği ve parlatılabilirliğinin oldukça yüksek olması beklenir bu sebepten dolayı, alınan takım çeliğinin belli standartları karşılaması beklenmektedir.

Takım çeliği üretimi bu sebeplerden dolayı oldukça yüksek mühendislik ve özveri isteyen bir iştir. Bu standartları karşılayan ürünlerin tedariki ise kendisini kanıtlamış üreticilerden olmalıdır ki üretim sürecinde herhangi bir sorunla karşılaşılmasın. Örneğin; dünyanın en iyi takım çeliği üreticilerinden biri olarak kabul edilen “Böhler” markalı ürünler, yerli sanayimizin kullanımına sunulmaktadır. Bu ürünlere İstanbul içinde birçok yetkili satıcı ve imalatçıdan ulaşabilirsiniz. İstanbul içersinde takım çeliği ve plastik kalıp üreticilerinin ihtiyaçları doğrultusunda üretim kapasitesi oldukça yüksektir.

plastik-kalip-celikleri

Uzun vadeli hedefi yüzde yüz müşteri memnuniyeti olan firmamız, üstün kalite ve hızlı hizmeti bir arada sunarak bu hedefine ulaşmayı planlamaktadır. Üretim kalitesi ne kadar yüksek olursa olsun, maliyet konusunun oldukça önem kazandığı günümüzde; plastik takım çeliği imalatı ve döviz arasındaki ilişki, sektörü oldukça derinden etkilemektedir.

Demir Çelik Sektöründe Fiyatlar Bize Ne Söylüyor?

Yurtdışından ithal olduğu için döviz kurlarına direkt olarak bağlı olan demir çelik sektörü, oldukça dalgalı bir fiyat skalasına sahiptir. Bu sebepten dolayı kar ve zarar oranları üretici için oldukça değişken olmakla beraber piyasada fiyatlar da bu doğrultuda çok fazla değişmektedir.

Döviz kurunun artışı ve üretim yapan fabrikaların günden güne elinin zayıflaması sebebiyle, demir – çelik fabrikalarında ham çelik üretimi azalan bir grafik izlemektedir. Bu  durum da demir çelik fiyatları konusundaki dalgalanmanın en büyük sebeplerinden birisi olarak dikkatleri çekmektedir. Güncel verilere baktığımızda corona virus demir çelik sektörü üzerindeki kötü etkilerini günden güne bizlere hissettirmeye devam ediyor.

Plastik takım çeliği üretimi çelik ihracatının ciddi oranda azalmasıyla büyük bir düşüş yaşadı. Hammadde sıkıntısı çeken firmalar çareyi fiyat yükselterek arz talep dengesini kurmaya sağlamakta gördü. 2020 yılının nisan ayında %35 düşüş yaşayan çelik ihracatı sebebiyle birçok fabrikada üretim durma noktasına gelme tehlikesiyle karşı karşıya. Çelik ihracatında yaşanan daralmanın mayıs ayında da süreceği öngörülüyor; bu durumda mevcut halde durma noktasına gelen üretim, tamamıyla durabilir böylece bir çeşit üretim krizinin ortaya çıkmasına da sebep olabilir.

plastik-kalip-celikleri-ekol-demir-celik

Üretimin düşmesiyle kalıp sanayinde de büyük ölçüde düşüş yaşanması plastik takım çeliği üretiminin ve kalıpların büyük ölçüde üretim kaybı yaşayacağını bizlere göstermektedir. Ekstrüzyon, dikişsiz boru, çelik çekme boru üretimi de çelik piyasasındaki bu fiyat dalgalanmasından payını alarak düşüş yaşayanlar arasında. İstanbul içersinde birçok takım çeliği üretici firmasının yer alması ve rekabetin oldukça kızgın olması dolayısıyla, yaşanacak olan fiyat dengesizliklerinin, takım çeliği üretimi ve kalıp imalatı sektöründe büyük sorunlar yaşanacağının habercisi olabilir.

Üretimin oldukça yüksek ve geniş çapta olduğu İstanbul demir – çelik fabrikalarının üretim süreçlerinde sorun yaşamaması ve son hızla üretim süreçlerinin eski performansına kavuşması için atılacak adımları önümüzdeki günlerde hep beraber takip edeceğiz.