Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Titanyum Çubuk Nasıl Üretilir?

Titanyum Çubuk Nasıl Üretilir?

Titanyum çubuk, ismi son yıllarda sıkça duyulmaktadır. Zor bulunan bir element olarak bilinse de aslında yerkürede bol miktarda mevcuttur. Titanyumun iki çeşidi vardır ve bu iki tip titanyum ekonomik özelliktedir. Bunlar; rutil ve ilment olarak bilinmektedir. Titanyum elementini elde etmek için iki yer önemlidir; ikincil yatak ve kayaçlar. Kayaçlarda oluşan titanyum sıvı haldedir. Bu hali bazı ülkelerde işlenmektedir. Ancak ekonomik değeri oldukça zayıftır. Asıl değere sahip olan ikincil yataklardan elde edilen titanyum elementidir.

Çünkü hem fiziksel hali hem de kimyasal hali güçlü, birim hacminin ağırlığı fazladır. Oksijen, hidrojen ve azotu seven bir elementtir. Bu durumda özel koşullarda işlenmekte ve kullanılmaktadır. Avusturalya bu konuda şanslı bir ülkedir. Ancak ülkemizde pahada değerli titanyum rezervi mevcut değildir. Dolayısı ile ihraç edilerek gerekli sektörlerde kullanılmaktadır. Ekol demir çelik olarak geniş ürün yelpazesine sahip olmamız, müşterilerimizin taleplerini hızlı bir şekilde tedarik etmemiz sağlar. Değişen ve büyüyen teknolojiye adaptasyon sağlayarak ürünlerimizdeki kaliteyi arttırmaktayız. Elif Tulay Ekol Demir Çelik firmasının başında yer almakta olup teknik kadromuz ile müşterilerimize en kaliteli hizmeti sunmaktayız.

Farklı Boyutlarda Titanyum Çubuk

Firmamızda titanyumdan elde edilen ürünleri farklı boylarda ve şekillerde işleme tabi tutulmaktadır. Ekol demir çelik olarak titanyum çubuk talep edebileceğiniz gibi titanyum malzemesini fabrikamızda talebe göre şekillendirmek mümkündür. Kullanılan sektöre göre titanyum malzemesi farklı boy ve özelliktedir. Örneğin, havacılık sektöründe titanyum yuvarlak malzeme tercih edilirken titanyum çubuk ise dayanıklılığın ön planda olduğu yerlerde kullanılır. Titanyum elementini çubuk olarak işlemek mümkündür. Firmamızda, titanyum konusunda bilgi vermek malzeme satın alırken püf noktaları hakkında tavsiyeler verilmektedir. Ayrıca güvenilirliği artırmak uzun vade de sorumluluklarımızı yerine getirmek için müşterilerimizle sözleşme yapmaktayız. Ürünlerimizin kalitesi, miktarı gibi konularda garanti vermekteyiz.

Titanyumu Diğer Elementlerden Ayıran Özellikleri

  • Yükte hafif olması; çelik, titanyumdan kat ve kat daha ağırdır. Ayrıca alüminyuma göre kat ve kat dayanıklıdır.
  • Mukavemete karşı fiziksel yapısını koruma; çarpma, vurma, bükme gibi durumlar karşısında fiziksel durumunu korur.
  • Korozyona karşı koyma; çelik gibi paslanmaz özelliktedir gıda sektöründe de bu özelliğinden yararlanılmaktadır.

  • Sıcak karşısında fiziksel yapısını koruma; titanyum elementini ısıtmak ve kaynatmak için özel sıcaklık değerlerine ihtiyaç vardır. Mesela ergime derecesi 1660 santigrat, kaynama derecesi de 3287 santigrat derecedir.
  • Kimyasal maddelere karşı koyma; bütün kimyasallara karşı dayanıklıdır bilgisi yanlıştır. Sadece yapısını bozamayan kimyasal maddeler vardır. Mesela; deniz suyu, kalsiyum klorid, nitrik asit, kostik soda, kromik asit vb. kimyasallara karşı dayanıklıdır.