Ekol Demir
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Plastik Kalıp Çelikleri Satan Firmalar

Plastik Kalıp Çelikleri Satan Firmalar

Ekol Demir Çelik A.Ş. firması olarak yüksek kalitede üretim sürecinden geçen plastik kalıp çeliklerinin kullanım alanları oldukça geniştir. Plastik kalıp çelikleri taşıdıkları yapısal özellikler dolayısıyla üretim işlemlerinde tercih edilmektedir. Plastik kalıp çeliklerinin işlenme ve parlatılma özellikleri oldukça yüksektir. Plastik kalıp çelikleri satan firmalar için plastik kalıp çeliklerinin seçimi önemli olmaktadır. Firmamız üretimde kullanacağı plastik kalıp çeliklerinin seçimi için bazı kriterleri göz önünde bulundurur. Bu kriterler; parlatılabilme, ısıl iletkenlik derecesi, erozyon ile işleme özelliği, aşınmaya karşı dayanıklılık, korozyona karşı direnç, boyutsal olarak kararlılık, kaynak edilebilirliği, yüzey sertleştirilme özelliği, desen uygulama özellikleridir.

plastik-kalip-celikleri

Plastik malzemeler enjeksiyon, şişirme, presleme yöntemleri uygulanarak şekillendirilmesi işlemlerinde takım çelikler kullanılmaktadır. Bununla birlikte üretim niteliğine göre çelik türleri kullanılmaktadır. Nitrasyon çelikleri özellikle kovan ve vida imalinde etkili sonuçlar vermektedir. Ayrıca Plastik kalıp çelikleri satan firmalar gibi firmamız kullanacağı plastik malzemenin türüne göre çelik türlerini belirlemektedir.

Plastik Kalıp Çelikleri Özellikleri

Plastik kalıp çelikleri satan firmalar için imal işlemlerinde kullanılan bu çeliklerin yapısal özellikleri önem taşımaktadır. Plastik kalıp çeliklerinin en önemli özelliği aşınmalara karşı yüksek direnç göstermesidir. Sertleşebilme ve işlenme özellikleri bulunmaktadır. Plastik kalıp çeliklerinin karbon miktarı düşüktür. Parlatmaya, kaynatmaya elverişlidir. Bununla birlikte tokluk ve korozyon direnç özellikleri de üretim için önemli olmaktadır. Plastik kalıp çelikleri taşıdıkları yapısal özellikleri açısından üç gruba ayrılmaktadır. Bunlar; yumuşak tavlı çelikler, ön sertleştirilmiş çelikler ve yaşlandırılmış çelikler olmaktadır. Ayrıca, direnç özellikleri açısından da aşınmaya dayanıklı olan çelikler ve korozyona mukavemet gösteren çelikler şeklinde de ayrım yapılabilir. Plastik kalıp çelikleri satan firmalar, çelik türlerine göre imal işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Ön Sertleştirilmiş Çelikler

Ön sertleştirilmiş çelikler sertleştirilmiş olduğundan dolayı üretime doğrudan katılabilmektedir Plastik kalıp çelikleri satan firmalar üretim işlemlerinde ön sertleştirilmiş çelik malzemeler kullanmaktadır. Üretim sürecinde öncelikle malzemeler satın alındıktan sonra teknik yöntemlere göre işlenmektedir. Basımı yapılacak olan malzemenin yapısal özelliklerine göre foto desenleme, parlatma, nitrürleme işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler tamamlandıktan sonra imalat işlemler için üretim döngüsü kaliteli bir şekilde bitmiş olur.

 

İmal işlemlerinde ön sertleştirilmiş çeliklerin kullanılmasının önemli avantajları bulunmaktadır. Ön sertleştirilmiş çelik malzemelerinin kullanılması kalıpla ilgili imalat süresini daha kısaltmaktadır. Ayrıca yapılan ışıl işlemlerden sonra ortaya çıkabilecek olan çarpılmalar, kırılmalar, deformasyonlar engellenmiş olur. İmal işlemlerinde ön sertleştirilmiş çelik kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Özellikle, talaşlının imalatında mekanik özelliklerin homojen olmamasına özen gösterilmelidir. Ayrıca yüzeyin mekanik yapı özellikleri merkezle kıyaslandığı zaman daha düşük şekilde ortaya çıkacaktır.

Yumuşak Tavlı Çelikler

Plastik kalıp çelikleri içinde kullanılan yumuşak tavlı çelikler sert olmadıklarından dolayı imalat işlemlerinde ışıl işlemleri yapıldıktan sonra kullanılmaktadır. İmal işlemlerde yumuşak tavlı çelikler kullanılırken malzeme satın alındıktan sonra işlenmeli ve sertleştirilmelidir. Sertleştirme işlemlerinden sonra son işlemeler de yapılır ve parlatma, foto desenleme süreci tamamlanır. Malzemeye yapılan ısıl işlem sürecinde malzemenin hacminde bazı değişiklikler olabilmektedir. Yani malzemeye ısıl işlem yapılırken malzemede çatlamalar, kırılmalar olabilir, fakat bunları engellemek için gerekli olan ölçülerin payları verilmekte ve keskin olan köselerden uzak durulmaktadır.

 

Plastik kalıp çelikleri satan firmalar, imal işlemlerinde yumuşak tavlı çelik kullanarak birçok avantajdan yararlanırlar. En önemli avantajı malzemenin tümünde homojen olan mekanik özellik olmaktadır. Talaşlı imalat süresi kısa sürede tamamlanmaktadır. Yüksek aşınmaya karşı dirençli olmaktadır. Yumuşa tavlı çelikler, ön sertleştirilmiş çeliklerle kıyaslandığı zaman üretimde daha fazla kalmaktadır. Isıl işlemleri uygulandığından dolayı çatlama, kırılma riski bulunmaktadır. Bu yüzden ısıl işlem uygulanırken dikkat edilmesi önemlidir. Isıl işlem uygulandıktan sonra talaşlı imalat yapılmaktadır.

plastik-kalip-celikleri-ekol-demir-celik

Yaşlandırılmış Çelikler

Plastik kalıp çelikleri satan firmalar, imal işlemlerinde yaşlandırılmış çelik kullanarak farklı teknoloji yöntemleri kullanabilmektedir. Firmamızda üretim işlemlerinde kullanım amacına göre teorik ilkeleri baz alarak yaşlandırılmış çelikler kullanmaktadır. Yaşlandırılmış çelikler, belirli bir sertliğe sahiptir. Bu özellikleri ile ön sertleştirilmiş çeliklere benzerler. Yaşlandırılmış çelikler için ısıl işlemleri yüksek kalitede yapılmaktadır. Alaşımlı çeliklere, paslanmaz yapıdaki çeliklere farklı derecelerde ısıl işlemleri yapılır. Bu malzemelerin boyu hassasiyetleri yüksek olmaktadır. Sertleştirme işlemleri yüksek standartlarda gerçekleştirilir. Yaşlandırılmış çelik malzemeler satın alındıktan sonra malzemenin boyutuna göre kaba işleme yapılır.