Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Takım Çelikler Satan Firmalar

Takım Çelikler Satan Firmalar

Takım çeliği satan firmalar; metal, ahşap, plastik gibi ham maddelerin işlenmesi, istenilen şekil ve biçimin verilmesinde kullanılan takım çeliklerin tedarik edilmesinde büyük rol oynamaktadır. Her türlü ham madde belirli bir imalat aşamasını tamamladıktan sonra işlevini gerçekleştirmeye başlamaktadır. İşte bu imalat aşamasında kullanılan ekipmanlar, ürünün kalitesini belirlemektedir.

takim-celikleri-satan-firmalar

Hayatımızda çok büyük rol üstlenen pek çok ürün takım çelikleri kullanılarak hayata geçirilmektedir. Toplam çelik üretiminin %8'lik payına sahip olan bu ürün, firmamız Ekol Demir Çelik A.Ş. tarafından uygun şartlar ve fiyatlarla tedarik edilmektedir. Takım çelikler kullanılarak imal edilen ürün yelpazesi genişledikçe bu oranın da artacağı aşikardır.

Takım Çeliği Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Takım çelikleri işledikleri ve imal edilmesinde rol üstlendikleri maddelerden daha sert, daha dayanıklı ve aşınmaya karşı dirençli olmak zorundadır. Çok önem arz eden 3 özelliği bulunmaktadır;

  • Tokluk (süneklik) özelliği yapımına aracılık ettiği maddenin üzerine yüklediği basınca gösterdiği mukavemet derecesidir. Böylece istenilen şekli verme kabiliyeti çok daha fazla olacaktır.
  • Sıcak ortamda sertlik derecesinin düşmemesi başarılı bir sonuç için çok önemli bir özelliktir.
  • Aşınma direnci ise işlediği maddeyi şekillendirirken başarılı bir sonuç alınmasını sağlar. Aşınan taraf olmamak bu direncin yüksek olmasına bağlıdır.

Kimyasal içeriklerine göre alaşımsız, alaşımlı ve yüksek alaşımlı olarak üç gruba ayrılmaktadır. İşlenecek veya şekil verecek maddeye göre içeriğine bazı elementler eklenmesi gerekmektedir. Bu sınıflandırma içerdikleri elementlere göre değerlendirilmektedir.

Takım çelikler kullanım alanı ve çalışma sıcaklığına göre ise 4 gruba ayrılmaktadır, takım çelik çeşitleri;

  1. Plastik kalıp çelikleri,
  2. Soğuk iş takım çelikleri,
  3. Sıcak iş takım çelikleri ve
  4. Yüksek hız takım çelikleridir

Soğuk iş takım çelikleri: Bu sınıftaki çeliklerdeki karbon miktarı %03 ila %2,5 arasında değişmektedir. İçeriğinde karbür oluşturucu krom, vanadyum, molibden, volfram, nikel ve mangan gibi alaşım elementleri bulundurmaktadır. Ham maddelerin soğuk ortamda şekillendirilmesi ve işlenmesi için kullanırlar ve çalışma sıcaklığı 200 °C'yi geçmez. Eğer aşarsa sertlik özelliğini hızlıca kaybederler. Bıçaklar, baskı makaraları, kesme bükme kalıpları, zımbalar, pres takımları ve benzer ürünler soğuk iş takım çelikleri kullanılarak imal edilmektedir.

 

Sıcak iş takım çelikler: 300- 600 C gibi yüksek sıcak ortamda çok kaliteli sonuç alınmasında önemli rol üstlenirler. Enjeksiyon, dövme, kesme gibi yöntemlerin ham maddeler üzerinde uygulanmasını sağlamaktadırlar. Alaşımlı bir maddedir. Dövme, başta alüminyum olmak üzere metal enjeksiyon kalıpları, sıcak çapak alma ve kesme takımları gibi ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır. Demir ve demir dışı metallerde etkili olmaktadır. İçeriğinde krom, nikel, molibden, tungsten, vanadyum ve kobalt gibi alaşım elementleri bulunmaktadır.

Yüksek hız takım çelikleri; kesici takımların imalinde kullanılmaktadırlar. Yüksek kesme hızlarında talaş kaldırabilme özelliğine sahip ve yüksek sıcaklıklarda sertliğini uzun kullanım süresinde dahi kaybetmeyen bir yapısı vardır. 400-600 C sıcaklığa dayanabilmektedir. İçeriğinde yüksek miktarda krom, vanadyum, molibden, tungsten, kobalt gibi alaşım elementleri bulunmaktadır.

takim-celikleri-ekol-demir-celik

Plastik kalıp çelikler: plastik ham maddenin şekillendirilmesinde kullanılmaktadır. Oldukça fazla aşındırıcı güce sahip plastiklere karşı çok dayanıklı bir yapıya sahiptir. Çok yüksek baskı adedi ve parlatılabilirlik olanağı sunması kullanım alanını oldukça genişletmektedir. Beyaz eşya, ev aletleri, inşaat malzemeleri, otomobil parçaları ve elekrik-elektronik parçaları imalatında kullanılmaktadır. İçeriğindeki kükürt nedeniyle oldukça sert olmasına rağmen mükemmel işlenebilirlik özelliğine sahiptir. Günümüzde en fazla kullanım alanına sahip çelik ürünlerinden biridir.

Ekol Demir Çelik A.Ş. olarak takım çelik satan firmalar arasında öncü bir firmayız. Her türlü ihtiyacınızın tedariğini karşılamak için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yüksek kalitedeki ürünlerimiz oldukça uygun fiyatlarla tarafınıza ulaştırılmaktadır.