Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

İstanbul Demir Çelik Üreticileri

İstanbul Demir Çelik Üreticileri

İstanbul demir çelik üreticileri, ülkemizde demir çelik piyasasında hatırı sayılır bir pazar payına sahiptirler. Demir çelik sektörü çok fazla alana hammadde üretimi sağlayan sektörlerin başında yer alır. Bu sektörler de demir çelik hammaddesine ihtiyaç olduğu sürece demir çelik sektörü hızla büyümeye devam edecektir. Ülkemizde ve dünyada süre gelen koronavirüs pandemi süreci sebebi ile çoğu sektörde daralmalar meydana gelmiştir. Sağlık koşullarının yaşattığı sonuçlar gereği demir çelik sektörü de bu durumlardan etkilenen sektörler içerisindedir.

Çin, Avrupa ve ülkemizde birçok şirket demir çelik üretiminde yaşanan aksamalar sonucu durma noktasına geldi. Pandeminin ilk zamanlarında piyasalarda yaşanan panikleme durumu geçiştirilip, hızlı bir toparlanma ile üretimlerde yeniden canlanmalar meydana gelmiştir. Ülkemiz de ve dünya da koronavirüs sonrası ekonomik ve üretim olarak tüm sektörler toparlanma dönemi yaşamaktadır. İhtiyaçların karşılanması söz konusu olduğu bir dünya da üretimler devam etmek zorundadır. Demir çelik sektörünün hammadde üretimi yaptığı alanlardan bazıları aşağıda yer almaktadır.

 • Otomotiv Sektörü
 • Makine Sanayi
 • Gıda Sektörü
 • Tekstil Sektörü
 • Plastik ve Kalıp Sektörü

Bu sektörlerin yanında ağır sanayi sektörü de yer almaktadır. Demir çelik sektörü hammadde tedarik ettiği alanlarda ihtiyaçlar her geçen gün artış göstermektedir. Bu nedenle demir çelik üreticileri her geçen gün daha da büyümeyi hedeflemelidirler.

Ülkemiz demir çelik sektöründe ortalama %50 dışa bağımlı durumdadır. İthal edilen ürünlerin içerisinde özellikle katma değer vergisi yüksek çelik grupları yer alır. Demir çelik sektörümüzün en büyük eksikliklerinden biri olan bu çelik gruplarının, piyasadaki kullanım alanları oldukça geniştir. Takım çelik üretimi üzerine yapılacak çalışmalar İstanbul demir çelik üreticileri ve ülkemiz adına faydalı bir girişim olacaktır. Bu çelik takımlarının ithal olması sebebi ile kur artış durumunda demir çelik sektörüne olumsuz etki sağlayacaktır.

Ekol Demir Çelik

Ekol Soğuk Çekme Demir Çelik A.Ş. 1998 yılı itibari ile demir çelik sektöründe üretim yapan bir firmadır. Şirketimiz kurulduğu günden beri hız kesmeden büyümeye devam etmektedir. 2016 yılında yaptığımız yatırımlar sonucu alaşım çelik sektörüne adım atarak, bu sektör de önde gelen firmalardan olmayı hedefliyoruz. Şirket olarak misyonumuz, hızla gelişen teknoloji çağının avantajlarını kullanarak ürün kalitemizi ve pazar payımızı arttırmaktır. Yapacağımız hizmetler ile ülke istihdam ve ekonomisine fayda sağlayarak olumlu işler başarmaktır. Demir çelik sektöründen beklenen hammadde ihtiyacını sağlamak için vasıflı çelik üretimini yapmak ve stoklarımızda yer alacak çeşitli ürünler ile müşterilerin beklentilerine anında cevap vermeyi planlıyoruz.

Şirketimiz kendi değerlerine yakışan bir vizyon sergilemektedir.

 • Müşteri memnuniyeti odaklı hizmet vermek en önemli esaslarımızdandır. Müşterilerimizin istek ve taleplerini doğru anlamak ve yerine getirmek firma olarak önceliğimizdir.
 • Çalışan personelimiz, tedarikçilerimiz ve müşterilerimiz ile iş etiğine uygun, karşılıklı güven duygusu ile çalışarak bir bütünlük sağlamaktayız. Şirket olarak amacımız verdiğimiz hizmet ve ilişkiler ile akla ilk gelen demir çelik firması olmaktır.
 • İnsan haklarına ve fikirlerine duyduğumuz saygı çerçevesinde müşterilerimize, tedarikçilerimize ve personelimize gerekli değeri vermek, fikir ve önerilerini önemsemek, adil davranmak şirketimizin iş işleyiş ahlakıdır.
 • Sürekli olarak kendini yenileyen firmamız; demir çelik sektöründeki değişiklikleri yakından takip ederek, öğrenmeye açık bir vizyon ile daha iyisini üretmeyi hedeflemektedir.
 • Çevremizi koruma iç güdüsü ile çalışma koşullarını, ürettiğimiz ürünleri çevreye zarar vermeyecek niteliğe getirmekteyiz. Çalışan personelimize gerekli farkındalıkları kazandırarak, onlara çevreye karşı saygılı olma konusunda bilinçlendirmekteyiz.
 • Dürüstlük ve iş etiğine göre çalışma faaliyetleri göstererek iş dünyasında güven ilkesinin altını çizmekteyiz.

Ekol Demir Çelik A.Ş. yönetim kurulu başkanı Elif Tulay tarafından yönetilen bir aile şirketidir. Elif Tulay hanım iş hayatına ön muhasebe departmanı ile başlayıp, sırası ile satış departmanı, satın alma departmanı, finans departmanlarında belli pozisyonlarda çalışmıştır. Bugün de yönetim kurulu başkanı olarak demir çelik sektöründe bayan yönetici olarak aktif çalışmaktadır. Demir çelik sektöründe yaklaşık 10 yıllık bir geçmişe sahip olan Elif Tulay, erkeklerin hakim olduğu bir sektörde başarılı kadın profilini ön plana çıkararak hayranlık uyandırmaktadır.

Ekol Demir Çelik A.Ş. genç bir şirket olmasına rağmen kısa sürede hızlı büyüme göstermiş ve Elif Tulay yönetiminde de hızını kesmeden büyümeye devam etmektedir. Dinamik çalışma tutkusu ve yenilikçi bakış açısı sayesinde pazar payını arttıran Ekol Demir Çelik A.Ş. sektörde yerini sağlamlaştırmaya devam etmektedir.

Demir çelik sektörü pandemi sürecinde evden çalışmaya uygun olmadığından, üretim sırasında gerekli sağlık şartlarını koruyarak çalışmalarını sürdürmektedir. İş gücü ile dönen sektörde sağlık kurallarına uyumlu iş planı ile şirket sahasında faaliyetler sürdürülmektedir. Şirket olarak üretimde duraksama veya aksama yaşamadan, pandemi sürecine rağmen ihtiyaç üzerine 3 tane yeni demir çelik üretim tesisinin açılışı yapılmıştır. İstanbul demir çelik üreticileri arasında pazar payında artış gösteren firmamız, durmadan yoluna devam etmektedir. Ayrıca firmamız direkt olarak girişimde bulunmasa da yazılım ve bilişim sektörlerinde yer alan 3 tane start-up şirketi ile ortak olarak bilişim sektöründe de yerini almayı planlıyor.

Ekol Demir Çelik Üretim

Ekol Demir Çelik firması olarak vasıflı çelikler, soğuk çekme lama, sıcak çekme lama, yapı çelikleri ve karbon çelikleri üretimi ile sektöre hizmet sunmaktayız. Şirketimiz kurulduğu gün itibari ile otomotiv sektörü, yedek parça sanayi, makine sanayi, metal mobilya üretimi, el aletleri, madeni eşya, kalıp sanayi, bağlantı elemanları, ağır makine ve asansör gibi demir çeliğin var olduğu tüm alanlarda gerekli hammadde tedariki yapmaktadır. Firmamız stok kapasitesi ile piyasadaki gücünü koruyarak büyük etki göstermektedir. Bu sayede müşteri taleplerine anında cevap vererek, her durumda tercih edilen bir firma konumundadır. Ayrıca firmamız bünyesinde haddeleme çekim tesisleri ile farklı boylarda boru çelik malzemelerinin çekimi ve doğrultma kalibrasyon işlemleri de yapılabilmektedir.

Ar-Ge bölümünün yaptığı çalışmalar doğrultusunda üretilen malzemelerin kalitesini ve çeliğin mukavemetini arttırma yolları araştırılmaya devam ediyor. Sektör olarak en büyük eksiğimiz, kullanımı oldukça yaygın olan çelik gruplarının ithal edilmesidir. Firma olarak çelik grupları üretiminde dışa bağımlılığa son vermek istiyoruz. Kur artışları sektörü etkilediği için, çelik gruplarında kendi üretimimizi sağlayıp ülkemiz ve sektör adına rahatlatıcı etki yaratmaktır.

Şirketimiz çelik malzeme alımında hassas ve özenli davranır. Tedarikçiler ile olan irtibatımız ve ilişkilerimiz bu anlamda önemlidir. Tedarik ettiğimiz ürünlerin %50 oranında ithal ürünlerdir. Ürünü alırken yerinde test ederek kalitesini belirlemekteyiz. Kendi ürünlerimizin ve tedarik ettiğimiz tüm ürünlerin kalite ve güvencesini test ederek müşterilerimize bilinçli sunmaktayız. Bu hassasiyet ve özenimiz alanımızda güvenin markası olmamıza vesile olmuştur. Şirket olarak Müşteri skalamız ve iş sahamız oldukça büyük olduğu için kaliteli çelik malzemeyi piyasaya daha uygun fiyata sunmayı planlıyoruz.

Ekol Demir Çelik firması olarak ilke ve değer yargılarımızdan ayrılmadan, demir çelik sektöründe ivmeli büyüme göstererek yolumuza devam edeceğiz. İstanbul demir çelik üreticileri olarak İstanbul ve çevre illerinde ülkemiz için üretim yapmayı planlamaktayız.

Müşterilerimizin imalat için tedarik etmek istedikleri çelik malzemeleri firmamız ile iletişime geçerek elde edebilirler. Alanında deneyim sahibi uzman kadrolarımız ile irtibat kurarak imalatlarınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kaliteli ve güvenilir ürün portföyümüzden dolayı kıvanç duymaktayız. Siz müşterilerimize kendimizden emin olarak hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz.