Ekol Demir
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Karbon Çelikler Nasıl Yapılır?

Karbon Çelikler

Çelik en yalın tanımı ile demir ve karbon alaşımından meydana gelir. Birçok sektörde en fazla kullanılan ham madde olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Çelikleri birbirinden farklı kılan en önemli kriter ise içerdikleri maddeler ve alaşımlardır. Çelik her ne kadar farklı sektörlerde kullanılıyor olsa dahi çelik üretiminin her zaman kaliteli ve doğru yapılması büyük önem taşıyor. Kullanım alanlarına göre hazırlanan ve nitelikli hale getirilen çelikler konusunda firmamızın tecrübesine ve profesyonel ekibine güvenebilirsiniz. Talebinize hitap eden alaşım elementleri ile zenginleştirilen farklı çelikler için hemen bizimle iletişime geçebilir, ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Karbon Çelikler Nasıl Yapılır?

Karbon çelikler yüksek karbon oranı ile bilinir. Yani bu çelik türü içerdiği karbon miktarının da yüksek olmasından dolayı ‘’karbon çelikler’’adını alır. İmalatlarda kullanılan çeliklerin sertlik oranını da belirleyen en temel etken hiç şüphesiz ki karbon oranıdır. Yani içerdiği karbon arttıkça sertleşme oranı da aynı düzeyde artış gösterir.

karbon-celikleri

Karbon Çeliklerin Kullanım Alanları

Karbon çelikler soğuk birer iş takımı olarak da adlandırılır. Genel olarak sert yapıda olduğu için makine imalatlarında ve kalıp hamillerinde sıklıkla kullanılır. Düşük karbonlu, orta karbonlu ve yüksek karbonlu olarak sınıflandırılır. Kullanım alanlarına göre bunlardan birini tercih edebilirsiniz. Hemen karbon çelikler hakkında ayrıntılı bilgi almak üzere bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kaliteli ve dayanıklı çelikler için en doğru adreste olduğunuzdan emin olabilirsiniz.