Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

1.2738-1.2738 QT Plastik Kalıp çeliği

1.2738-1.2738 QT Plastik Kalıp çeliği

1.2738 QT kalıp çeliği vasıflı çelik olmakla beraber ön sertleştirilmiş plastik kalıp çeliği olduğundan en çok kullanılan malzemelerdendir. Kullanım aşamasında da kullanıcıya büyük avantajlar sağlayan bu nitelikli çelik her yere dağılmış eşit sertlik düzeyi içerir. Aynı zamanda dışı parlak ve güzel görünür. Fakat tek özelliği görünüşle sınırlı değildir. Çok fazla yüzey alanında ve her boyutta kullanılabilir olmakla beraber sertlik derecesi de ayarlanabilir. Bu özellikleri bakımından en çok tercih edilen bu plastik kalıp çeliği firmamız ekol çelik tarafından da oldukça sık kullanılır.

Plastik Kalıp Çeliği Nedir?

Plastik kalıp çeliği, plastik ürünlerin şekillendirilmesinde kullanılır. Şekil almasının kolay olması, ısıya dayanıklılığı, homojen sertlik dağılımı gibi artıları da onu diğer takım çeliklerinden ayırır. Plastiğin şekillenmesi ve evlerde, iş yerlerinde kullandığımız plastik sandalye, tabure gibi ürünlerin nitelikli çelik tarafından şekillendirilmesi de önemlidir. Her model, boyut ve kullanılan ham maddeye göre farklılık gösterebilen 1.2738 plastik kalıp çeliği şekillendirilecek plastiğe uygun seçilmelidir.

Çünkü plastik kalıp çelikleri uygulanacak işleme göre birçok etkiye maruz kalır. Ham madde olarak plastik malzemeler ikiye ayrılır: Termoplastik ve termoset. Termoplastik ısıda yumuşayan plastik demektir. Yüksek ve belirli bir sıcaklıkta eğilip bükülebilir ve kolay şekil alabilir malzemeyi oluştururlar. Bu özelliklerinin yanında ısınıp soğuduklarında yeniden aynı şekillerine gelirler. Termosetler tam bu noktada termoplastiklerden ayrılılar. Termosetler ısıyla birlikte erimezler tam terine sertleşirler ve soğuduklarında bile bu hallerini sonsuza dek korurlar. Aynı zamanda kırılma toklukları da diğer maddelere kıyasla göreceli olarak düşüktür.

VasifliCelik

Plastik Kalıp Çeliklerinin Özellikleri Nelerdir?

1.2738 QT kalıp çeliği diğer takım çeliklerine bakılarak daha az oranda karbon ve daha az oranda diğer alaşım elementleri içerir. Plastik kalıp çeliğindeki en önemli özelliklerden biri korozyon direncidir. Korozyonun yani malzemelerin çevre etkisiyle bozulmaması ve doğada bulundukları haline geri dönmemesi için korozyon direnci oldukça önem taşır. Ham maddeye istediğimiz deseni verebilme noktasında da parlatılabilirlik ve desen alma kabiliyeti bir diğer önemli özelliği oluşturmaktadır.

NitelikliCelik

Ham maddeyi işleme sırasındaki aşınmaları önlemek için gereken yüksek aşınma direnci ve yüksek mukavemet de bir diğer önemli özelliğidir. Yüksek mukavemet önemli bir özellik olsa da tek önemli özellik değildir ve yüksek malzemelerdeki yüksek tokluk da oldukça nemli bir özelliktir. Su verme işlemiyle birlikte nitelikli çelik olan maddenin yapısında gerçekleşen değişimle birlikte sertleşebilirlik ortaya çıkar.

Sertleşebilirlik nitelikli çelik sertliğinin derinliğini ölçme aracı olarak yine plastik kalıp çeliğinin önemli özellikleri arasındadır. Serteşebilirlik özelliği gibi yüksek yüzey sertliği de plastik kalıp çeliklerinden beklenen özellikler arasında yer alır. Plastik kalıp çeliklerinin birbirine bağlanması için gereken bir diğer özellik ise kaynak edilebilirlik özelliğidir. Son önemli özelliği ise boyutsal kararlılıktır.