Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Saf Çelik Nedir

Saf Çelik Nedir

Karbon (C) ve Demir (Fe) elementlerinin alaşımına çelik denmektedir. Ancak saf çelik kavramı içerisinde ise yalnızca karbon (C), mangan (Mn) ve silisyum (Si) içeren çelikler bulunmaktadır. Bu yazımız içerisinde sizlere saf çeliklerin tanımını, çeliğin bileşenlerini, kullanım alanları gibi birçok konuda bilgi sunacağız.

Ekol Demir Çelik ile tüm alanlarda güvenle kullanabileceğiniz çelik ürünler hakkında detaylı bilgiler almak içinse tek yapmanız gereken firmamızın iletişim yollarını ücretsiz bir şekilde kullanmanızdır.

Çelik Nedir?

Yüksek darbelere karşı dayanıklı, yüksek korozyonlara karşı dirençli, sertlik gerektiren alanlarda kullanımı tercih edilen genelde Karbon (C) ve Demir (Fe) karışımı ile elde edilen ürünlere çelik denmektedir. Birçok insan tarafından merak edilen ve araştırılan bir konu olan çeliğinde kendi içerisinde farklı türleri bulunmaktadır. Kullanım alanlarına göre hangi çelik türünü kullanması gerektiğini araştıran birçok kişi arama motorları üzerinde saf çelik nedir gibi araştırmalar yapmaktadır.

Saf çeliklerde yalnızca karbon (C), mangan (Mn) ve silisyum (Si) elementleri kullanılsa da eğer korozyon ve darbelere karşı direnci arttırmak istediğinizde çeliğin içerisine başka elementlerde ilave edilmesi gerekmektedir.

Çeliğin Bileşenleri Nelerdir?

Çeliği bileşenleri; Karbon (C), Mangan (Mn), Silisyum (Si) Kükürt (S), Demir (Fe)- Karbon (C) ve Fosfor (P) diyebiliriz.

Ham ya da saf çeliklerde kullanılan alana göre çeliğe ek ilave maddeleri eklenir böylelikle çeliklerde direnç artırımı sağlanır.

Çeliğin Kullanım Alanları

Elif Tulay öncülüğünde ilerleyen firmamız ile elde edeceğiniz çelik ürünlerini birçok alanda kullanabilirsiniz. Örneğin;

  • Kâğıt sanayi
  • Sabun sanayi
  • Petrol endüstrisi
  • Deri sanayi
  • Kimya endüstrisi
  • Kazan yapımı
  • Süthane ekipmanları
  • Isı değiştiriciler.

İçerisinde bulunan Titan (Ti) ilavesi ile korozyonlarda karşı direnci 321 oranında arttırılmış ve bundan dolayı adı 321 paslanmaz çelik olan çelik ürünümüzde sıcaklığa karşı neredeyse en dayanıklı ürün grubudur.

Çelik ürünlerinin kullanım alanları çeliğin çekme dayanımına göre ifade edilen yapı çelikleri, çekme gerilmeleri ve akma sınırı değerleri dikkate alınarak tercih edilir. Örneğin; ST52 malzemeler ile üretilen çelikler, çelik konstrüksiyon, taşıt imalatı, köprü yapımları, basınçlı kap ve donanımları ve makine (cihaz) konstrüksiyonları içerisinde kullanılır.

Farklı alanlarda güvenle kullanabileceğiniz çelik ürünlerimiz hakkında fiyat bilgisi almak ve sipariş oluşturmak için iletişim kanallarımızdan hemen bağlantı kurunuz.