Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Vasıflı Çelik Kullanım Avantajları

Vasıflı Çelik Kullanım Avantajları

Vasıflı çelik kullanım avantajları hakkında bilgi vermek isteriz. İstanbul, Eskişehir, Ankara ve Bursa gibi büyük illerimizde vasıflı çelik hizmeti veren pek çok firma bulunmaktadır. Yönetim kurulu başkanlığını Elif Tülay hanımefendinin üstlendiği Ekol Demir Çelik A.Ş de bu firmalardan bir tanesi olarak karşımıza çıkar.

Uzun yıllardan beri demir çelik alanında verdiği hizmetler ile %100 müşteri memnuniyeti sağlayan bu firma, alanında uzman çalışanları ile sağladığı hizmetin hakkını vermektedir. Vasıflı çelik kullanım avantajlarından bahsedecek olursak, çelik grubunda yer alan vasıflı çeliklerin pek çok alanda kullanıldığından bahsetmek isteriz. Kaliteli çelik, kaliteli bir sanayileşme ve kalkınma anlamı ile karşımıza çıkar. Nitelikli çelik olarak da isimlendirebileceğimiz vasıflı çelik, genelde savunma sanayisinde veya otomotiv sektöründe kullanılan en gerekli malzemelerden bir tanesi olarak karşımıza çıkar. Sanayilerde yapılan pek çok sektöre hitap eden makinelerin en gerekli ham maddesi olarak karşımıza çıkan vasıflı çelik, günümüzde büyük bir rağbet görmektedir. İşte vasıflı çelik kullanım avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Hafiflik
 • Dayanıklılık
 • Kolay denetim
 • Hızlı yapı üretimi
 • Değişim
 • Nakliye kolaylığı
 • Geri dönüşümlü bir materyal olması
 • Güçlendirme etkisi

Vasıflı Çelik Nedir?

Nitelikli çelik ismi ile de karşımıza çıkan bu çelik grubu, pek çok alanda kullanılmaktadır. Sanayi alanında ve ulaşım sektöründe gözde haline gelen vasıflı çelik, imalatından demir ilk olarak belli bir oranda karbonla karıştırılır ve ardından çeliğin hammaddesinin elde edilmesiyle beraber çeşitli alaşımlar ile nitelikli hale getirme işlemiyle karşımıza çıkar.

Yürütülen mühendislik çalışmalarıyla beraber elde edilen vasıflı çelikler, büyük bir oranda inşaat sektöründe kullanımı ile karşımıza çıkar. Piyasada vasıflı çelik üreten çok fazla sayıda firma bulunmaktadır. İşletmeciler vasıflı çelik ihtiyacını kaliteli ve sağlam firmalardan gidermelidirler. Bu noktada iyi bir araştırma yapılması, köklü bir vasıflı çelik üreten firmaya ulaşabilmenizi sağlar.

Vasıflı Çeliklerin Kullanım Alanları

Vasıflı çeliklerin kullanım alanları hakkında da bilgi vermek isteriz. Sanayine önemli bir yere sahip olan ve endüstriyel sektörler başta olmak üzere diğer sektörler için de hazırlanan vasıflı çelikler, pek çok makinede kullanılmaktadır. Önemli sektörler için hazırlanan ekipmanların dayanıklı ve kaliteli olması da önem teşkil eder. Bahsi geçen bu dayanıklılık ve kaliteyi sağlayacak olan ise makinelerde veya ekipmanlarda kullanılacak olan çelik malzemeleri kalitesidir. Vasıflı çelikler sahip oldukları yüksek dayanıklılık ile pek çok sektörün gözdesi haline gelmiştir. Vasıflı çeliklerin kullanım alanları işte şu şekildedir:

 • Savunma sanayi
 • Otomotiv sektörü
 • Sağlık makineleri
 • Demiryolu
 • Enerji sektörü
 • Uçak üretimi
 • Gemi sektörü
 • Denizaltı üretimi

Bahsi geçen tüm bu sektörlerde ve ekipmanlarda, büyük bir dayanıklılık oranına sahip olan vasıflı çelikler kullanılmaktadır. Alanında uzman ve son derece profesyonel bir mühendislik ekibi kadar kullanılan çeliklerin de üretilen ürün kalitesi bakımından büyük bir önemi olduğunu göz ardı etmemek gerekir.

Vasıflı Çelikler Nasıl Üretilir?

Vasıflı çelikler nasıl üretilir gelin hep beraber inceleyelim. Ham olan demire karbon ilave edilmesi ile üretilen çelik grubu olarak karşımıza çıkan vasıflı çelikler, bugün pek çok alanda büyük bir kullanım oranına sahiptir. Üretim esnasında yalnızca bununla sınırlı kalmayan vasıflı çelik, karbon eklenmesinden sonra çeliğin kullanılacağı alana göre gerekli maddelerin de eklenmesi ile beraber nitelik kazanmaktadır. Ülkemizde bu çelikler için en fazla talep inşaat sektöründen gelmektedir. Fakat diğer pek çok sektörde de vasıflı çelikler gözde haline gelmiştir. Ekol Demir Çelik A.Ş’de en kaliteli ve nitelikli çelikleri üreterek, %100 müşteri memnuniyeti sağlamayı amaçlamaktadır.