Ekol Demir
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Paslanmaz Demir Çelik Nedir? Nerede Kullanılır?

 

Paslanmaz çelikler, içeriğinde en az %10,5 Krom (Cr) içeren çelik alaşımlarıdır.

Paslanmaz çeliklerin ayırt edici özelliği yüksek korozyon dayanımıdır. Korozyon, metallerin çevre ile tepkimeye girdiği elektro-kimyasal bir prosestir. Paslanmaz çelik, altın platin rodyum gibi çoğu ortamda inert kalabilen (çevreyle tepkimeye girmeyen, korozyona uğramayan) soy metallerden değildir.

Paslanmaz özelliğe sahip olan çeliklere paslanmaz profil adı verilir. Çelik ve krom alaşımları ile elde edilen paslanmaz profiller çeliğin şekil verilerek kullanılabilmesine olanak tanır. Çeliğin şekil verilmiş hali çoğu sektörde direkt olarak kullanılabildiği için büyük bir kolaylık sağlar.

Öncelikli olan demirden daha rahat işlenebilen, kolay şekil alan, kırılganlığı az bir ürün elde edilmiştir. Ancak esas olan özellik ise demirin paslanma, korozyon özelliği de ortadan kalkmıştır. Bu oldukça özel, farklı ve etkin bir durumdur. Bundan sonrasında yapılacak olan ürünler artık paslanmadan uzun yıllar özelliklerini koruyacak ve kullanılabilecektir. Bu devrim gibi buluş, tüm insanlık için daha sağlıklı, daha güçlü ve daha özel malzemeler yapabilme özgürlüğünü de beraberinde getirmiştir.

Paslanmaz çelik profillerin kullanımıyla elde edilecek olan kazançları şu şekilde belirtebiliriz.

 • Hızlı monte edilebilir.
 • Geniş açıklık sağlanabilir.
 • İnşaat maliyetleri düşürülebilir.
 • Hafif olmasına karşın direnç daha da artırılabilir.
 • Estetik çözümler üretilmiş olur.

 

Paslanmaz Profil Hangi Özelliklere Sahiptir?

Paslanmaz profil sunduğu kullanım kolaylıkları ve özellikleriyle farklı sektörlerde kullanılır. Ürünün kullanım özellikleri şunladır:

 • Paslanmaz profil her ne kadar teknik bir materyal olsa da kullanıldığı ortama estetik bir görünüm katar.
 • Korozyona karşı oldukça dayanıklı olan ürün uzun bir süre paslanmaya direnir.
 • Forklift ve farklı ağır yük taşıma araçlarına ve ağır yüklere karşı dayanıklıdır. Ağır yük taşınan kurumlarda rahatça kullanılabilir.
 • Temizlemesi oldukça pratik olan paslanmaz profil kolay temizlendiği için her zaman hijyenik kalan bir üründür.
 • Ürünün montajı oldukça kolaydır. Paslanmaz profilin montajını kendiniz de yaparak hemen kullanabilirsiniz.
 • Parlaklığı sayesinde kullanıldığı ortama şıklık katar. Temizlediğiniz zaman parlaklığını tekrar kazanır.

Paslanmaz Profil Çeşitleri

Paslanmaz profiller;

 • Kare
 • Dikdörtgen

Olmak üzere ikiye ayrılırlar. Bu iki çeşit birbirlerinden sadece şekil olarak farklılık gösterirler. Bunun haricinde paslanmaz profiller dikişsiz ve kaynaklı olarak da ikiye ayrılabilirler. Dikişsiz paslanmaz profiller, daha çok yüksek basınçlı boru işlemlerinde kullanılırlar. Kare, dikdörtgen veya yuvarlak şekillerde üretilen dikişsiz profiller, makine şaselerinin yapımında ve dekoratif amaçlar için tercih edilirler. Kaynaklı paslanmaz profiller ise konstrüksiyon işlemleri için kullanılırlar. Yapısal ve destek işlemlerinde kaynaklı profiller tercih edilir.

Paslanmaz Çelik Profil Nerelerde Kullanılır?

Birçok alan dalında kullanılan paslanmaz profil raf, tezgâh ve çeşitli malzemelerin üretilmesinde kullanılmaktadır. Paslanmaz çelik profil malzeme taşımında kullanılan araçlarda da kullanılır. Kullanılmakta olan paslanmaz çelik profil sağlamlığının yanı sıra paslanma özelliğinin olmaması bu ürünlerin uzun ömürde kullanılmasını sağlamaktadır. Paslanmaz çelikler pürüzsüz bir yüzeye sahiptirler. Pürüzsüz bir yüzeye sahip olmalarındaki ana sebep kolay temizlenebilmesidir. Kolay temizlenebilir özelliğine sahip olan paslanmaz çelik profil her türlü ortamlarda kullanılması ve temizlenmesini sağlamaktadır. Paslanmaz çelik profil bakım maliyetlerinin düşük olması nedeni ile her bütçeye uygun şirketler ve diğer işlemlerde kullanılabilir. Paslanmaz çelik profiller daha çok şirketlerde tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Paslanmaz çelik boru ve profillere sahip olan şirketler bakım ve diğer nedenlerden kaynaklanmakta olan sorunların önüne geçerek şirketlerin kolay bir şekilde kazanç elde etmelerine olanak sağlamaktadır.

 

Sizlerde demir-çelik sektörü ile ilgi merak ettiğiniz ne varsa daha detaylı bilgiler almak isterseniz demir çelik sektöründe yılların deneyimini kazanmış firmamızla ve uzman kadromuzla sizlere destek vermeye hazırız. Firmamıza ‘ekolcelik’kullanıcı adı sosyal medya hesaplarından ya da İstanbul/İkitelli Osb mevkiindeki Ekol Demir Çelik A.Ş ofisimizden bizlere ulaşarak hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.