Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

İmalat Çeliğinin Özellikleri

İmalat Çeliğinin Özellikleri

Alışımsız makine çeliği veya sade karbon olarak da isimlendirilen imalat çeliği, özellikle otomotiv sektöründe yaygın bir kullanım alanına sahiptir. %0,20 ile %0,60 oranında karbon barındıran imalat çeliği, alışımsız çeliklerdir.

İçerisinde bulunan yüksek oranlı karbon miktarı sebebi ile karbon çeliği olarak da isimlendirilebilir. İçeriğinde bulunan karbon miktarına doğru orantılı olarak sertleştirile bilirliği artar ve tokluğu da karbon miktarı ile ters orantılı olarak karşımıza çıkar. Dünyanın her yerinde büyük bir oranda kullanılan imalat çelikleri, kimyasal yapılarında karbon büyük bir oranda bulunmaktadır.

EkolDemirCelikElifTulay

İmalat Çelikleri Nerelerde Kullanılır?

Geniş bir kullanım alanına sahip olan imalat çeliği apart, otomotiv ve makine yapımlarında kullanılmaktadır. İmalat çelikleri nerelerde kullanılır sorusuna daha fazla açıklık getirmek gerekirse, biraz önce bahsettiğimiz sektörlerin gereksinim duydukları tüm malzemeleri imalat çeliği sağlar. İmalat çeliklerinden cıvata, dişli, mil ve fişli gibi malzemeler üretilir. Bununla beraber kanca ve kalıp üretimlerinde de imalat çeliği kullanılır.

İmalat Çeliklerinin Başlıca Özellikleri

İmalat çeliklerinin başlıca özellikleri insanlar tarafından merak edilmektedir. Bu merakınızı gidermek için yazımızın devamını okuyunuz. Çelikten bir malzemesinin üretimi yapılacak olursa, imalat çeliği büyük bir oranda tercih edilir. İmalat çeliği ile üretilecek malzemenin yapımı son derece kolay olacaktır. Yapım esnasında kullanılacak olan bu çelikler, dünyanın her yerinde pek çok işletmede kullanılmaktadır. İşte imalat çeliğinin başlıca özellikleri:

  • Karbon oranı düşün olan imalat çeliğinin sementasyon yapabilmesi mümkün.
  • İmalat çeliğinin sertleşmesi son derece kolaydır.
  • Orta seviyede yer alan teknik işlemler için imalat çeliği kullanılabilir.
  • Kaynak özelliği ve işlenebilirlik özelliği düşük karbonlu kara oranla biraz daha az olduğu bilinir.

İmalat Çeliklerinin Kullanım Alanları

Daha çok otomotiv sektöründe kullanılan imalat çeliklerinin kullanım alanları hakkında bilgi vermek isteriz. Otomotiv sektörüyle beraber makine apart yapımında imalat çelikleri kullanılır. En fazla üretilen ürünler de şu şekilde sıralanabilir:

  • Akslar
  • Dişliler
  • Pimler
  • Miller
  • Cıvatalar
  • Kanca ve kalıp imalatı için de imalat çeliği kullanılmaktadır.

İmalat Çeliği Fiyatları

Kullanım alanları yaygın olan imalat çeliği fiyatları merak edilmektedir. İmalat çeliği fiyatları, tercih edilen malzemenin ağırlığı, cinsi ve ebatına göre çeşitlilik göstermektedir.

 

VasifliCelikNitelikliCelik