Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Yapı Çelikleri Satan Firmalar

Yapı Çelikleri Satan Firmalar

Yapı çelikleri satan firmalar, üretim amacına ve kullanım yerine göre yapı çeliklerini tercih etmektedirler. Çünkü piyasada çelikler içerisinde en çok kullanılan çelik, yapı çelikleri olmaktadır. Bu nedenle, yapı çeliklerinin kullanım alanı da oldukça geniştir. Yapı çelikleri ile elde edilen ürünler oldukça farklı sektörlerde kullanım alanı bulmaktadır. Bu sebeplerden dolayı, yapı çelikleri satan firmalar, yapı çelikleri üretim aşamasında çelikleri ıslah ederek, sıcak çekme ve soğuk çekme işlemleri yaparak birçok sektör için kullanıma hazır hale getirmektedir.

ElifTulayEkolDemirCelikAS

Ekol Demir Çelik A.Ş firması olarak yapı çelik imalini ve satışını yüksek güvenilirlik ve kalitede yapmaktayız. Firmamız, tüm işlemlerde teknik açıdan teknolojiye uygun yöntemleri yüksek standartlarda kullanmaktadır. Aynı zamanda, oldukça yaygın kullanım alanı olan yapı çeliklerinin satışını farklı sektörlere profesyonel şekilde yapan firmamız, yapı çelikleri satan firmalar içinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Firmamız, savunma sanayisi, enerji, otomotiv, gemi, sağlık, demiryolu gibi birçok önemli sektörde kullanılan makinelerin imalatı için oldukça önemli materyal olan nitelikli- vasıflı çelik kullanmaktadır.

Yapı Çelikleri Özellikleri

Yapı çelikleri satan firmaların, yapı çelikleri tercih etmesinin sebebi, yapı çeliklerinin sahip olduğu özelliklerden kaynaklanmaktadır. Yapı çeliklerinin en önemli özellikleri iyi şekillenebilir bir yapıya sahip olmasının yanında iyi işlenebilir olmasıdır. Aynı zamanda, yapı çelikleri en uygun bir akma sınırına ve çekme dayanım gücüne sahip olmaktadır. Yapı çelikleri, oldukça sağlam ve dayanıklı olduğu için uygun darbelere karşı güçlü bir yapısı vardır. Gevrek kırılmalara karşı dayanım göstermektedir. Bununla birlikte, yapı çeliklerinin en önemli özelliği, iyi kaynayabilir düzeyinde olmasıdır.

Aynı zamanda, yapı çelikleri satan firmalar, piyasada daha çok rağbet gören ve kullanım alanı çok olan yapı çeliklerinin imal işlemlerinde kimyasal bileşimlerini göz önünde bulundururlar. Yapı çelikleri, diğer çelik türlerine göre daha kolay bulunabilir bir özelliğe sahip olmaktadır ve fiyatları da diğer çeşitlere göre daha uygundur. Bu yüzden firmaların çoğu yapı çelik kullanımını tercih etmektedir. Yapı çelikleri birçok element özelliğine sahip olmaktadır. Yapı çeliklerin içerisinde azot, fosfor, silisyum, mangan, bakır ve kükürt elementleri bulunmaktadır. Her bir elementin işlevsel özelliği bulunmaktadır.

Yapı çelikleri satan firmalar, uyguladıkları işlemlerinin özelliğine ve kullanım alanlarına göre farklı türde yapı çelikleri kullanabilmektedir. Çünkü yapı çeliklerinin farklı özelliklere sahip birçok alt grubu bulunmaktadır. Belli başlı yapı çeliklerin alt grupları; soğuk çekilmiş yapı çelikleri, sıcak şekillendirilmiş yapı çelikleri, normalize edilmiş yapı çelikleri, kaynak edilebilir yapı çelikleri, ince taneli yapı çelikleri, korozyon dayanımları iliştirilmiş çelikler, dayanımlı yapı çelikleri gibi değişik alt gruplarda olabilmektedir. Bu yüzden yapı çelikleri satan firmalar içinde faaliyet gösteren firmamız, kendi üretimlerinde kurumların talepleri ve sektörlerin ihtiyaçlarına göre uygun yapı çeliği kullanarak ürünler elde etmektedir ve satışını yapmaktadır. Firmamızın yapı çelikleri imal ederken çeliklerle ilgili kullanmış olduğu en önemli yöntemler; soğuk deformasyon, sıcak deformasyon, talaşlı imalat, kesim ve kaynak teknikleridir.

Yapı çelikleri satan firmalar özellikle inşaat malzemeleri için yapı çelik kullanmaktadırlar. Firmamız da başta inşaat sektörü olmak üzere birçok farklı sektörün taleplerini karşılamak için yapı çelik tür ve özelliklerine göre ıslah işlemleri yaparak üretimini gerçekleştirir.

 

Bununla birlikte, yapı çelikleri, genellikle alaşımsız çelik olarak adlandırılmaktadır ve mekanik özellikleri, özellikle karbon miktarına göre belirlenmektedir. Firmamız yapmış olduğu işlemlerde, tavlı ya da soğuk şekilde şekillendirilmiş olan malzeme tercih ederek yapı çeliklerin talaşlı şekillendirmesini gerçekleştirir. Isıl işlemlerinin uygulanabileceği durumlar önemlidir. Yani, normal tavlama işlemlerinde ve yükse sıcaklıklarda yapılan tavlama uygulamalarında ısıl işlem yapılır. Dolayısıyla sertleşmeden kaynaklı çatlakları ve çökelmeleri önlemek için genel yapı çeliklerine ısıl işlem uygulanmamaktadır.

yapi-celigi-ekol-demir-celik

Yapı Çelikleri Kullanım Alanları

Yapı çeliklerinin birçok kullanım alanı olmaktadır. Özellikle köprü yapımı, konstrüksiyon basınçlı kap ve donanımları, taşıt imalatı gibi alanlarda kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, yapı çelikleri alt yapı yatırımlarında, demir çelik talebi ile birlikte konut yatırımlarında, inşaat sektörlerinde kullanılmaktadır. Yapı çelikleri satan firmalar gibi firmamız da bu sektörlerle doğrudan bağlantılı olan yapı çeliklerinin imal ve satış hizmetlerini profesyonel düzeyde sunmaktadır. Firmamız, çoğunlukla yapısal uygulamalarda ve endüstriyel alanda kullanılan çelik sektörüne hizmet vermektedir.