Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Soğuk Çekme Nedir? Soğuk Tamamlama İşlemleri Nelerdir?

Soğuk Çekme Nedir? (Cold Drawn)

Soğuk çekme, sıcak hadelenmiş çeliklerin daha hassas yüzey kalitesi elde etmek amacıyla kesitlerinin daha küçük bir kalıptan geçirilerek, kesitin küçültülüp malzeme boyunun uzaması şeklinde uygulanan talaşsız şekillendirme yöntemidir.

soguk-cekme-nedir

Soğuk çekme işlemiyle, sıcak haddelenmiş ürünlerin hassas toleranslara getirilmesi, daha üstün yüzey kalitesinin elde edilmesi sağlanmaktadır. Ürüne soğuk deformasyon uygulanmasıyla, malzemenin sertliğinde ve mekanik özelliklerinde artışlar sağlanır. Isıl işlem yapılmadan yüzeyde istenen sertlik yakalanabilir. Fakat malzeme yapısına müdahale edildiği için malzemenin yapısında sorunlar oluşabilir. Bu nedenle soğuk çekim sonrası yüzeey çatlak kontrolü uygulanması gereklidir.

Soğuk Tamamlama İşlemleri

Klasik olarak; Sıcak hadde mamülleri talaşlı imal yolları ile son ölçülerine getirilmekte ve ciddi seviyede yüzey düzgünlüğü sağlanmakta. Ancak, işçilik ve malzeme maliyeti artmaktadır.

TAMAMLAMA HATLARI

Sıcak hadde işleminden sonra kalitenin temel göstergesi olan tamamlama işlemleri ile ilgili başlıca tesisler:

 • Tufal Temizleme
 • Doğrultma tezgahı
 • Çelik Bilya Püskürtme Tezgahı
 • Ultrasonik Test Cihazı
 • Yüzey Çatlak Test Cihazı
 • Taşlama İstasyonları
 • Kalite Kontrol ve Paketleme Sistemi

HASSAS ÇELİK İMAL HATLARI

 • Kumlama Tesisi
 • Soğuk Çekme TEsisi
 • Doğrultma Tezgahı
 • Kabuk Soyma Tesisi
 • Doğrultma Tezgahı
 • Taşlama Tezgahı

Soğuk Çekme Süreci

Soğuk çekme genellikle EN10278 standardında yapılır ve h9 - h11 ölçüsel toleranslar sağlanır.

Soğuk tamamlanmış çubuklar, sıcak haddelenmiş çubukları bir kalıptan çekerek ve taşlama yöntemiyle ya da soyma yöntemiyle üretilirler. Uygulama üretim yöntemlerine bağlı olarak  soğuk tamamlanmış çelik çubuklar 4 temel bölümde toplanırlar.

Soğuk Çekme Çubuklar 

Kabul soyulmuş + Parlatılmış çubuklar

Soğuk çekilmiş + Taşlanmış + Parlatılmış Çubuklar

Kabuk soyulmuş + Taşlanmış + Parlatılmış Çubuklar

Bunlar arasında kullanımı en yaygın olan Soğuk Çekme çubuklardır.

Soğuk çekilmiş, taşlanmış, parlatılmış çubukların çekme ve akma dayançları ile talaşlı işlenebilirlikleri soğuk çekme çubuklara oranla daha yüksektir. Ayrıca boyut toleransları daha az aralıklar içerisindedir.

Soğuk haddelenmiş çelik çubuklar arasında, mekanik özelliklleri açısından seçilenler soğuk çekme çubuklardır. Soğuk çekme çubukların çekme ve akma dayanımları sıcak haddelenmiş çubuklara oranla daha yüksektir. Bunun nedeni, soğuk işlem ile oluşturulan "işlem sertleşmesi" ya da "pekleşme" diye bilinen olgudur.

soguk-cekme-nedir-ekol-demir-celik

Soğuk haddelenmiş çubukların  yüzey kusurları, görsel yöntemlerle kolaylıkla belirlenemez. Bu nedenle, standart nitelikli ve olağan nitelikli soğuk haddelenmiş çubukların yüzeyleri, yüzey kusurlarından arındırılmış durum istendiğinde, belli oranda yüzeyedn talaş alınır.

Yalın karbonlu çelik çubuklar için talaş alma derinliği, çubuk kesitinin her 1.50 mm için 0.025 mm ya da toplam 0,25 mm'nin hangisi büyükse; kolay işlenebilir (otomat) çelik çubuklar için ise bu değerler her 1.590 mm için 0.038mm'nin hangisi daha büyükse o verilir.