Ekol Demir Çelik San. Tic. Anonim Şirketi
Sektörün Öncü Markası
Bizi Ara

Bursa Sıcak ve Soğuk Çekme Lama Ürünleri

Bursa Sıcak ve Soğuk Çekme Lama Ürünleri

Çekme lama vasıflı çelik kullanılarak elde edilen çeliğin yüzeyinin temizlenmesi ile gerekli olan ölçüye en uygun şekilde çekilerek elde edilmektedir. Çok sağlam ve dayanıklı olması nedeni ile pek çok sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır. Soğuk ve sıcak olmak üzere birbirinden farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitler çelik lamaya uygulanan yönteme göre adlandırılmıştır.

Herhangi bir ek noktası olmadan kıvrılarak ya da kaynak yapılarak uygulanması nedeni ile oldukça kaliteli ve sağlam bir üründür. Eritilen çelikler malzeme çekim yataklarına aktarılarak burada yüzeyleri özel bir solüsyonla kaplanmaktadır. Daha sonra istenilen ölçüye sahip kalıplara döküm yapılarak kalıplaştırılmaktadır. Kalıpta istenen şekli alan çelik kullanıma hazır hale gelmektedir. Dilediğiniz ölçüye uygun nitelikli çelik malzemeden faydalanılarak elde edilen çekme lamalar Ekol Demir Çelik A.Ş YKB Elif TULAY ve ekibi tarafından belirlenen hedefler doğrultusunda üretilmektedir.

Soğuk Çekme Lama Nedir?

Soğuk çekme lama sıcak halde şekil verilerek elde edilen metallerin iyi bir yüzey elde edilmesi için daha küçük halde bulunan kalıplardan geçirilerek ufaltılması sonucunda soğuk deformasyon yöntemi ile son halinin verilmesi işlemidir. Bu işlemin gerçekleştirilmesinde temel amaç daha sağlam ve pürüzsüz yüzeylerin elde edilmesidir.

KarbonCelikleriEkolDemirCelik

Bu uygulamaya sıkıştırma işlemi adı da verilmektedir. Soğuk çekim işlemi özenli uygulanması gereken bir işlemdir. Çünkü yapılacak olan yanlış müdahale, çelik lama üzerinde çatlama ya da iz oluşumuna neden olabilmektedir. Elde edilen soğuk çekme lamalar birbirinden farklı alanlarda kullanılmaktadır. Ekol Demir Çelik A.Ş tarafından vasıflı çelik kullanımı ile üretilen soğuk çekme lamalar pürüzsüz bir zemine sahiptir.

Soğuk Çekme Lamanın Özellikleri Nelerdir?

Soğuk şekilde şekillenmesi nedeni ile oldukça pürüzsüz bir yüzey elde edilmektedir. Üretimi esnasında uygulanan yöntemler sayesinde yüksek düzeyde dayanıklılığa sahiptir. Malzeme yapısına müdahalelerde bulunulabildiğinden dolayı istenilen şekil ve özellikte kolayca üretim imkanı sunmaktadır. Soğuk çekime maruz kalan lama, gerilimi yüksek bir madde halini almaktadır. Soğuk çekme lamalar tezgahlarda da kolay şekilde işlenebilir özelliğe sahiptir. Ayrıca esnek bir yapıya sahiptir. Çıkan talaş çalışanları zorlamadan kolay bir şekilde kırılmaktadır. Soğuk çekme lamalar birbirinden farklı kalınlık ve uzunluğa göre farklı işlemler uygulanarak üretilmektedir.

Sıcak Çekme Lama Nedir?

Vasıflı çelik kullanımı ile elde edilen soğumuş demirlerin yeniden işlenmesi ile elde edilen malzemedir. Çelik uygulanan yüksek ısı nedeni ile kolay şekilde şekillendirilebilmektedir. Soğuk çekim işlemine maruz kalarak elde edilen ürünlere göre daha az incelikte ürünler elde edilmektedir. Demiryollarında ve binalarda kiriş yapımında kullanılan lamalar sıcak çekme yöntemi ile elde edilen lamalardır. Kesin olarak bir şekil verme işlemi uygulanmamaktadır.

EkolDemirCelikDemirCelik

Çeliğe normalden çok daha fazla uzunluk verilebilmektedir. Firmamız tarafından işletmenize en uygun olan sıcak çekme lamaların üretimi en hızlı ve profesyonel şekilde gerçekleştirilmektedir.

Sıcak Çekme Lamanın Sahip Olduğu Özellikler Nelerdir?

 Üretimi soğuk çekme lamaya göre çok daha kolay ve hızlı olarak üretilmektedir. Bu nedenden dolayı fiyat olarak da daha makuldür. İstenilen boyuta uzunluğa göre üretilebilmektedir. Üzerine uygulanan işlemlerden sonra herhangi bir müdahaleye maruz kalamaz.

Net şekil elde edilmesi imkansızdır. Sürekli olarak ısıya maruz kalması nedeni ile soğumaya bırakıldığında bir miktar büzülme yaşayabilmektedir. Bursa soğuk ve sıcak çekme lama ürünleri firmamız tarafından tüm standartlara en uygun şekilde alanında başarılı personellerden destek alınarak sizler için üretilmektedir. Müşterilerimize her aşamada gereken teknik destek firmamız tarafından sağlanmaktadır. Ihtiyaç duyduğunuz ürünlerin sizlere uygunluğu hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.